Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 popularnych piosenek utworzonych na potrzeby filmu

Chociaż obecnie trudno w to uwierzyć, to pierwsze filmy nie miały nawet dźwięku. Były to krótkie, kilkuminutowe i czarno-białe dzieła pozbawione muzyki i głosów aktorów. Od tych dni minęło już wiele czasu – obecnie muzyka jest ważną częścią składową filmów. Na tyle ważną, że Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1934 roku przyznaje Oskara za najlepszą oryginalną piosenkę filmową.

Chociaż wiele filmów wykorzystuje już istniejące utwory w ramach swoich ścieżek dźwiękowych, to są również dzieła w których słyszymy piosenki napisane oryginalnie tylko na potrzeby wybranego obrazu. W dzisiejszym rankingu znajdziesz 10 popularnych piosenek utworzonych na potrzeby filmu.

1. Mrs. Robinson – Simon & Garfunkel (Absolwent).

Mrs. Robinson (Pani Robinson) to piosenka którą możemy nazwać pierwszym przebojem Pop pochodzącym z soundtracku. Sukces tej piosenki pokazał, że producenci filmowi mogą umieszczać w swoich filmach oryginalne piosenki, które mogą dodatkowo nakręcać sprzedaż filmu i zwiększać sprzedaż biletów. Piosenka przez trzy tygodnie znajdowała się na szczycie amerykańskich list przebojów a nawet wygrała Grammy dla płyty roku. Utwór Mrs. Robinson sprawił, że kolejne pokolenia zdolnych artystów decydowały się na użyczenie swoich talentów na potrzeby filmu – właśnie dlatego zasługuje na pierwsze miejsce w dzisiejszym rankingu.

2. Stayin' Alive – Bee Gees (Gorączka sobotniej nocy).

Stayin 'Alive to najbardziej znany utwór z kultowego filmu „Gorączka sobotniej nocy" w którym wystąpił John Travolta. Utwór udanie promował nie tylko film, ale i całą kulturę disco, która stała się niezwykle popularna w połowie  lat 70-tych XX wieku. Piosenka utrzymywała się na szczycie amerykańskich list przebojów przez cztery tygodnie, stała się numerem jeden w ośmiu innych krajach oraz sprzedała się w milionach singli. Chociaż nigdy nie wygrała Oskara lub Grammy, to magazyn Rolling Stone umieścił ją w TOP 200 najlepszych piosenek wszech czasów. Ogólnie cała ścieżka dźwiękowa filmu „Gorączka sobotniej nocy" jest uważana za doskonałą.

3. My Heart Will Go – Celine Dion (Titanic).

My Heart Will Go On to piosenka skomponowana na potrzeby filmu „Titanic" z 1997 roku. Na fali sukcesu „Titanica" piosenka zdobyła wiele nagród i wyróżnień na całym świecie. Może się pochwalić Oskarem dla „Najlepszej oryginalnej piosenki filmowej", Złotym Globem oraz kilkoma nagrodami Grammy, w tym prestiżową statuetką w kategorii „Record of the Year". Singiel z piosenką był najlepiej sprzedającym się singlem 1998 roku, znajdując 10 milionów nabywców. Natomiast album na którym pojawiła się piosenka, sprzedał się w 31 milionach egzemplarzy.

4. I Will Always Love You – Whitney Houston (Bodyguard).

Chociaż piosenka „I Will Always Love You" została oryginalnie napisana i zaśpiewana przez Dolly Parton w 1973, to ogromną popularność zyskała znacznie później. Był rok 1992 kiedy Whitney Houston nagrała nową wersję utworu, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu „Bodyguard". Wersja Houston bardzo spodobała się widzom i szybko stała się wielkim sukcesem o wymiarze międzynarodowym. Utwór był na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów przez 14 kolejnych tygodni! Piosenka znajduje się w TOP 100 największych piosenek wszech czasów magazynu Billboard.

5. (Everything I Do) I Do It For You – Bryan Adams (Robin Hood: Książę złodziei).

Robin Hood: Książę złodziei to film który odniósł bardzo duży sukces w kinach. Film o budżecie 48 milionów dolarów, zarobił w kinach całego świata 390 milionów dolarów. Można powiedzieć, że spora w tym zasługa piosenki kanadyjskiego piosenkarza rockowego Bryana Adamsa, który na potrzeby filmu stworzył utwór „(Everything I Do) I Do It For You". Piosenka przez siedem tygodni była na szczycie amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100. Singiel sprzedał się w ośmiu milionach egzemplarzy i zdobył nagrodę Grammy.

6. Eye of the Tiger – Survivor (Rocky 3).

Co mógłbyś powiedzieć o zespole „Survivor"? Okazuje się, że większość ludzi nie kojarzy tego amerykańskiego zespołu rockowego, najbardziej znanego z utworu „Eye of the Tiger" nagranego na potrzeby filmy Rocky 3. Utwór przez sześć tygodni rządził na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych i przez cztery tygodnie w Wielkiej Brytanii. Po zsumowaniu sprzedaży fizycznej i cyfrowej piosenka sprzedała się w 9 milionach egzemplarzy. Co ciekawe zespół Survivor nadal koncertuje. Ich ostatni krążek pojawił się w sprzedaży w 2006 roku.

7. (I've Had) The Time of My Life – Bill Medley i Jennifer Warnes (Dirty Dancing).

(I've Had) The Time of My Life to piosenka skomponowana przez Frankea Previtea, Johna Denicolę i Donalda Markowitza. Utwór został nagrany przez Billa Medleya i Jennifer Warnes na potrzeby filmy „Dirty Dancing" z Patrickiem Swayze i Jennifer Grey w rolach głównych. Utwór może się pochwalić kilkoma znaczącymi osiągnięciami i nagrodami, w tym Oskarem za najlepszą piosenkę, Złotym Globem za najlepszą piosenkę oraz Grammy za Najlepsze wykonanie Pop. Piosenka przez jeden tydzień znajdowała się na szczycie amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100.

8. Footloose – Kenny Loggins (Footloose).

Footloose to piosenka skomponowana i wykonywana przez amerykańskiego piosenkarza i autora tekstów Kennyego Logginsa na potrzeby filmu „Footloose" z 1984 roku. Utwór spędził trzy tygodnie na szczycie amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów nagranych przez Logginsa. Dodatkowo został ciepło przyjęty w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemczech. Piosenka zdobyła między innymi nagrodę Grammy dla Piosenki Roku.

9. I Don't Want To Miss a Thing – Aerosmith (Armageddon).

"I Don't Want to Miss a Thing" to mocna ballada w wykonaniu amerykańskiej grupy hard rockowej Aerosmith na potrzeby filmu „Armageddon" z 1998 roku. Chociaż piosenka i film nie zostały szczególnie dobrze przyjęte przez krytyków, to zyskały uznanie słuchaczy i widzów z całego świata. W 1998 roku utwór trafił na pierwsze miejsca list przebojów w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy i sześć innych. Utwór był nominowany do Oskara w kategorii „Najlepsza oryginalna piosenka filmowa".

10. Lose Yourself – Eminem (8 Mila).

"Lose Yourself" to utwór Eminema wchodzący w skład soundtracku filmu „8 Mila" z 2002 roku. Jako, że utwór został napisany w dużej mierze już w trakcie kręcenia filmu, dobrze współgra z tematem obrazu. Piosenka zdobyła pięć nominacji do Nagród Grammy oraz Oskara za „Najlepszą oryginalną piosenkę filmową" – dodajmy, że był to pierwszy utwór hip-hopowy, który dostąpił tego zaszczytu. W 2004 roku utwór został włączony do TOP 500 Najlepszych piosenek wszech czasów magazyny Rolling Stone, plasując się na 166 miejscu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze