Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 wpływowych muzyków, którzy zmarli w wieku 27 lat

Żyć szybko, umrzeć młodo – to powiedzenie na pewno nie było obce znanym muzykom, którzy odeszli z tego świata w wieku 27 lat. Dlaczego o tym mówimy? Bowiem w kulturze masowej jest coś takiego jak „Klub 27" (ang. Forever 27 Club, Club 27 lub 27 Club), termin odnoszący się do wpływowych muzyków z gatunku rocka, bluesa i R&B, którzy z różnych przyczyn zmarli w wieku 27 lat.

W klubie tym znajdziemy takie nazwiska jak Jimi Hendrix , Kurt Cobain i Amy Winehouse – artyści, którzy mimo młodego wieku zdążyli już zyskać sławę na całym świecie, jednak nie zdążyli dostatecznie rozwinąć skrzydeł. Dziś przedstawiamy wam listę 10 znanych muzyków, którzy odeszli z tego świata w wieku 27 lat.

1. Jimi Hendrix.

Bez względu na to, gdzie mieszkasz i ile masz lat, są wielkie szanse na to, że słyszałeś o artyście zwanymi Jimi Hendrix. Był to piosenkarz, autor tekstów i muzyk, jeden z najbardziej wpływowych ludzi grających na gitarze elektrycznej. Pomimo tego, że jego kariera muzyczna trwała tylko kilka lat, jest powszechnie uważany za najwybitniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę rockowego w historii. Rock and Roll Hall of Fame uznało go za „jednego z najlepszych instrumentalistów w historii muzyki rockowej". Hendrix zmarł z powodu zadławienia się wymiocinami i zatrucie barbituranami.

2. Brian Jones.

Jako jeden z założycieli „The Rolling Stones" Brian Jones miał duży wpływ na koncepcję muzyczną i dużą część dorobku brytyjskiej grupy muzycznej. Chociaż dzisiaj w skład zespołu The Rolling Stones wchodzi Mick Jagger, Keith Richards, Ron Wood i Charlie Watts, to właśnie Brian Jones był tym, który w maju 1962 zamieścił ogłoszenie w czasopiśmie muzycznym Jazz News, że poszukuje muzyków do nowo powstającego zespołu. Jones zmarł 3 lipca 1969 – został znaleziony martwy we własnym basenie. Do dziś niejasnym pozostaje czy było to samobójstwo czy zabójstwo.

3. Janis Joplin.

Janis Joplin to amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów związana z hipisowskim rockiem i blues rockiem. Karierę rozpoczynała od występów w mało znanym zespole „Big Brother & the Holding Company" z którym w krótkim czasie wydała dwa albumy. Następnie artystka rozpoczęła karierę solową, która przyczyniła się do wydania dwóch kolejnych albumów: jednego za życia, drugiego pośmiertnie. Chociaż jej kariera trwała tylko kilka lat, jest uważana za jedną z największych artystek wszech czasów. Prawdopodobną przyczyną jej śmierci było przedawkowanie heroiny.

4. Jim Morrison.

James "Jim" Douglas Morrison, piosenkarz i kompozytor, w latach 1965-1971 był wokalistą psychodeliczno-rockowej grupy The Doors. Jego głębokie zrozumienie Friedricha Nietzschego i Arthura Rimbauda było widoczne w wielu jego piosenkach, a charyzma i osobowość Morrisona napędzała cały zespół The Doors. Chociaż cieszył się sławą, był również uzależniony od alkoholu. Zmarł w 1971 roku, oficjalnie z powodu zawału serca, chociaż pojawiają się również hipotezy o przedawkowaniu heroiny, która muzyk miał pomylić z kokainą.

5. Ron "Pigpen" McKernan.

Ron McKernan był jednym z założycieli jednego z najbardziej wpływowych zespołów w historii, Grateful Dead. McKernan znany jest z dodania elementów bluesa do takich piosenek zespołu jak „Easy Wind" i „Turn On Your Love Light". Niestety muzyk już od najmłodszych lat nadużywał alkoholu, co było powodem wielu jego późniejszych problemów – łącznie ze śmiercią. Już w wieku 24 lat zdiagnozowano u niego uszkodzenie wątroby. Zmarł w wieku 27 lat z powodu marskości wątroby i krwawienia z przewodu pokarmowego.

6. Kurt Cobain.

Wokalista, gitarzysta i autor piosenek dla Nirvany – tak w kilku krótkich słowach można opisać Kurta Donalda Cobaina. Mimo krótkiej kariery był to jeden z najlepszych muzyków XX wieku. W 2003 roku magazyn „Rolling Stone" umieścił go na 12 miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów. Cobain uciekał się do zażywania heroiny, by poradzić sobie z problemami osobistymi i zawodowymi. W 1994 roku muzyk stawił się w klinice odwykowej, z której uciekł po kilku dniach a następnie popełnił samobójstwo.

7. Jacob Miller.

Pomimo tego, że Jacob Miller próbował wcześniej kariery solowej, nie mógł się pochwalić wieloma sukcesami. Wszystko zmieniło się kiedy dołączył do zespołu Inner Circle – grupy grającej muzykę reggae, która wkrótce zyskała popularność na całej Jamajce. Nawet podczas pracy w Inner Circle, Miller wciąż próbował kariery solowej – wygrał nawet kilka festiwali reagge. Muzyk zginał 23 marca 1980 w wypadku samochodowym. Siedem lat po tym wydarzeniu zespół Inner Circle wydał piosenkę „Bad Boys".

8. Pete Ham.

Peter William Ham to walijski piosenkarz , kompozytor i gitarzysta, znany ze swoich występów w grupie rockowej „Badfinger", która wydała takie hity jak „No Matter What", „Day After Day" oraz „Baby Blue". Po latach kłopotów w życiu rodzinnym i zawodowym, Pete Ham znalazł desperacką odpowiedź na swoje problemy: samobójstwo. Bez pieniędzy i z menadżerem, który go ignorował, Pete powiesił się w swoim domu na trzy dni przed 28 urodzinami. W liście pożegnalnym nazwał swojego menadżera (Stan Polley) bezdusznym draniem.

9. Freaky Tah.

Chociaż prawdopodobnie nie słyszałeś o Raymondzie Rogersie, mogłeś słyszeć jego przydomek: Freaky Tah. Był to utalentowany raper, członek zespołu The Lost Boyz, do którego należeli również Mr. Cheeks oraz Pretty Lou. W 1996 roku zespół The Lost Boyz wydał album „Legal Drug Money", który był jednym z najlepiej sprzedających się albumów R&B w tym roku i szybko uzyskał status złotej płyty. W dniu 28 marca 1999 roku Tah został postrzelony na imprezie urodzinowej Mr. Cheeks'a i zmarł zaledwie kilka godzin później.

10. Amy Winehouse.

W ostatnich latach do Klubu 27 dostała się Amy Winehouse, która zmarła 23 lipca 2011 z powodu zatrucia alkoholem. Angielska wokalistka soul, jazz i R&B oraz autorka tekstów piosenek, jest najbardziej znana z utworu „Rehab", który w 2006 roku odniósł duży sukces w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Obfity w sukcesy był rok 2008, kiedy to artystka otrzymała aż 5 Nagród Grammy. Winehouse publicznie toczyła walkę ze swoimi uzależnieniami. Wydawała się, że wszystko idzie w dobrym kierunku, jednak jaki był koniec, każdy z was wie.

Komentarze   

 
0 #1 Wlad 2015-03-11 12:56
Z bardziej znanych artystów, którzy należą do Klubu 27 dodałbym jeszcze ich: Robert Johnson, Alan "Blind Owl" Wilson, Dave Alexander, Mia Zapata, Richey James Edwards i kilku innych.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze