Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najlepszych piosenek Boba Marleya

Bob Marley jest jednym z najbardziej znanych muzyków i wykonawców muzyki reagge urodzonych na Karaibach. Urodził się 6 lutego 1945 roku w Nine Mile na Jamajce, gdzie jest ceniony za swoją twórczość oraz walkę o równe prawa i sprawiedliwość dla wszystkich.

Przez prawie dwie dekady Marley pisał, nagrywał oraz wykonywał swoje utwory z myślą o uciesze ludzi. Stałe się to możliwe głównie w latach 70-tych, kiedy jego kariera wkroczyła w szczytowy okres. Mimo, że Bob Marley odszedł od nas 11 maja 1981 roku to jego utwory wciąż grane są na całym świecie. Po dziś dzień dają siłę przeciwstawić się przeciwnością losu i źródło inspiracji dla innych artystów. Jeżeli chcecie urozmaicić swoje listy odtwarzania o piosenki legendy, spójrzcie na listę toplistę 10 najlepszych piosenek artysty.

1. No Woman, No Cry.

Utwór został napisany przez Vincenta Forda, zaś wyprodukowany przez Chrisa Blackwella i Stevea Smitha. Piosenka „No Woman, No Cry" została wydana w sierpniu 1975 roku i dystrybuowana przez „Island Def Jam". To jeden z najbardziej znanych utworów w dziejach muzyki reggae. Piosenka opowiada o skrajnym ubóstwie ludzie mieszkających w Kingston i innych gettach na Jamajce.

2. Three Little Birds.

Three Little Birds to utwór napisany przez Boba Marleya i wyprodukowany przez „Bob Marley & The Wailers". Piosenka była radiowym hitem granym przez wszystkie największe rozgłośnie w 1977 roku. Utwór dystrybuowany przez „Island Def Jam Record Label" jest miły dla ucha, optymistyczny i łatwy do śpiewania.

3. One Love.

One Love to utwór napisany przez Boba Marleya oraz Curtisa Mayfielda. Piosenka wyprodukowana przez „Bob Marley & The Wailers" została wydana w czerwcu 1977 roku. Podobnie do poprzednika z pierwszego miejsca, tak i ten utwór był dystrybuowany przez „Island Def Jam Record Label". Głęboki tekst, prowokujący do myślenia. Marley wzywa ludzi do zjednoczenia i życia w jedności.

4. Buffalo Soldier.

Buffalo Soldier to utwór napisany przez Boba Marleya, wyprodukowany przez Errola Browna i „Bob Marley & The Wailers". To hit stacji radiowych z 1983 roku dystrybuowany przez „Island Def Jam Record Label". Piosenka stała się hitem już po śmierci artysty. To polityczny utwór podkreślający trudna sytuacje Afrykańczyków w Stanach Zjednoczonych w czasach niewolnictwa. Buffalo Soldiers to przede wszystkim pierwsze formacje zawodowej armii, złożone całkowicie z czarnych żołnierzy.

5. Jamming.

Jamming to utwór napisany i wykonywany przez Boba Marleya. Utwór wyprodukowany przez „Bob Marley & The Wailers" wszedł w skład albumu „Exodus" z czerwca 1977 roku. To optymistyczna piosenka skierowana do wszystkich ludzi czujących, że braknie im sił do życia. Co charakterystyczne dla twórczości Marleya: utwór również opowiada o jedności.

6. Could You Be Loved.

Could You Be Loved to piosenka napisana przez Boba Marleya, wyprodukowana przez „Bob Marley & The Wailers". Została wydana w 1980 roku przez „Island Def Jam Record". Tematem utworu jest miłość, zaś sama melodia jest chwytliwa, z prostym refrenem, który łatwo zapamiętać i zaśpiewać. Refren „Could You Be Loved" obecnie jest często kojarzony z reklamami.

7. I Shot The Sheriff.

I Shot The Sheriff to piosenka napisana i wykonywana przez Boba Marleya, która po raz pierwszy pojawiła się w radiu w październiku 1973 roku. Piosenka jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych hitów Marleya. Obecnie dostępna jest w kilku wersjach wykonywanych przez innych międzynarodowych artystów, takich jak Eric Clapton i Warren G.

8. Get Up, Stand Up.

Ten utwór został napisany przez Petera Tosha i Boba Marleya, zaś wyprodukowany przez The Wailers i Chrisa Blackwella. Piosenka została wydana w 1973 roku przez „Universal Island Record Label". Piosenka wzywa wszystkich uciskanych członków społeczeństwa do powstania i zapoczątkowania potrzebnych zmian. Każdy ma prawo do życia i żądania swoich praw.

9. Is This Love.

Is This Love to piosenka napisana przez Boba Marleya oraz wyprodukowana przez „Bob Marley & The Wailers". Piosenka pojawiła się w radiu w lutym 1978 roku i była dystrybuowana przez grupę „Island Def Jam". To ponadczasowa piosenka o miłości z romantycznymi tekstami i genialnej instrumentalnej aranżacji. Po dziś dzień udowadnia, że Marley rzeczywiście był legendą.

10. Lively Up Yourself.

Utwór został napisany przez Boba Marleya, wyprodukowany przez „Tuff Gong" i „The Wailers". To jeden z pierwszych hitów radiowych Marleya, która pojawił się na częstotliwościach radiowych w październiku 1971 roku. To optymistyczna piosenka, której zadaniem było podnoszenie na duchu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze