Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Polacy i kolejne auto

W 2008 r. co dziesiąty Polak (10%) kupił samochód osobowy. Niemal połowa respondentów (48%) kupując auto zastępowała nim pojazd dotychczas używany, a ponad jedna trzecia badanych (35%) kupiła kolejny samochód dla swojego gospodarstwa domowego. Z kolei dla 15% Polaków kupione w 2008 r. auto było pierwszym w ich gospodarstwie domowym.

Stosunkowo częściej dotychczas używany samochód zastępowały nowym osoby starsze, w wieku 50 lat i więcej, w tym emeryci i renciści i osoby pozostające w związkach małżeńskich.
Ta grupa respondentów również częściej dokonała zakupu auta fabrycznie nowego oraz samochodu docelowego. Respondenci z tej grupy nie planują zakupu nowego pojazdu w ciągu najbliższych lat.W porównaniu do 2007 r. odsetek osób, które w ubiegłym roku zastąpiły dotychczasowy samochód nowym autem zmalał o 10%.

Z kolei o 12% wzrosła grupa osób, które kupiły kolejny samochód dla swojego gospodarstwa domowego. Stosunkowo częściej zakupu dodatkowego auta dokonywały osoby w wieku 40 - 49 lat, mieszkańcy wsi.

Wśród osób, które kupiły samochód w 2008 r. relatywnie najmniej (16%) jest tych, dla których było to pierwsze auto w gospodarstwie domowym. W tej grupie stosunkowo częściej znaleźć można osoby młode, w wieku 18-29 lat, stanu wolnego, często pracowników administracji i usług, w lepszej sytuacji materialnej (o najwyższym dochodzie na osobę w gospodarstwie domowym). Grupa ta pozostaje na niemal niezmienionym poziomie od czterech lat.

"Wyniki badania pokazują, że w 2008 roku, częściej niż w latach ubiegłych, mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem zakupu kolejnego samochodu dla polskich gospodarstw domowych. Relatywnie częściej tego typu zjawisko występuje na wsi niż w mieście, co może rodzić nowe perspektywy dla rynku motoryzacyjnego." - komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

Rys. Czy kupiony w 2008 r. samochód jest pierwszym, kolejnym, czy zastępującym dotychczasowy pojazd w gospodarstwie domowym respondenta?
Podstawa: osoby, które kupiły samochód; N=160 w 2005, N=185 w 2006, N=221 w 2007, N=194 w 2008

wyniki samochody

Dane pochodzą z badania "Intencja zakupu samochodu w 2009 r.", które było realizowane w badaniu OMNIMAS przeprowadzonym przez TNS OBOP w okresie 22 - 25 stycznia 2009 r. oraz 5 - 8 lutego 2009 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej; łączna liczba wywiadów 196.

źródło: TNS OBOP

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane