Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów świata, w których jeżdżą najgorsi kierowcy

My Polacy, mamy wiele do powiedzenia na temat złych kierowców – osób które jeżdżą słabo, nie trzymają się przepisów drogowych, wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu oraz powodują wypadki, nierzadko śmiertelne w skutkach. Tylko w zeszłym roku na polskich drogach doszło do ok. 35,4 tysiąca wypadków, w których zginęło 3,3 tysiąca osób. Chociaż jest to tragedia, to jeszcze gorsze rzeczy dzieją się na drogach innych krajów.

Opierając się na danych publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia przedstawiamy kraje z najgorszymi kierowcami. Numer po nazwie kraju oznacza liczbę zgonów w wypadkach drogowych na 100 tysięcy mieszkańców. Dla porównania w Polsce ta liczba wynosi 9, w Wielkiej Brytanii 4 a w Stanach Zjednoczonych 11.

1. Niue: 68,3 zgonów na 100 000 mieszkańców.

Niue to niewielkie wyspiarskie państwo stowarzyszone, położone na Oceanie Spokojnym, na wschód od Australii, na północny wschód od Nowej Zelandii. Mieszka tu zaledwie 1350 osób, wiec nic dziwnego, że każdy wypadek drogowy może mieć drastyczny wpływ na życie całej społeczności. Ten mały kraj ma tylko 64 km linii brzegowej oraz 260 km2 powierzchni, więc do codziennych sprawunków mieszkańcom powinien wystarczyć rower. Oczywiście największym problemem Niue jest mała liczba mieszkańców, przez co każdy zgon w wypadku drogowym , drastycznie podnosi statystyki śmiertelności.

2. Dominikana: 41,7.

Dominikana to drugie co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim, zamieszkiwane przez około 9,4 miliona mieszkańców. Kierowcy na Dominikanie bardzo elastycznie podchodzą do znaków drogowych, w tym do czerwonego światła. O ile u nas czerwone światło jest znakiem dla kierowcy, by ten bezwzględnie się zatrzymał, kierowcy na dominikanie jadą dalej jeżeli nie widzą nikogo w pobliżu. Przyczynia się to do bardzo wielu wypadków drogowych. Wypożyczając samochód na Dominikanie, pamiętaj by być bardzo ostrożnym.

3. Tajlandia: 38,1.

Tajlandia to państwo położone w południowo-wschodniej Azji, kojarzone zwłaszcza z tropikalną pogodą. Z tego względu każdego roku do Tajlandii przyjeżdża wielu turystów, którzy na miejscu są niemile zaskakiwani złą kulturą jazdy tutejszych kierowców. W lutym tego roku miał tu miejsce tragiczny wypadek w którym autobus pełen dzieci w wieku szkolnym zderzył się z ciężarówką, w wypadku zginęło 15 osób. Nieco wcześniej, bo w grudniu 2013 roku w wypadku autobusu zginęło 29 osób.

4. Wenezuela: 37,2.

Wenezuela to państwo położone w północnej części Ameryki Południowej, zamieszkiwane przez około 29 milionów osób. To już kolejny kraj o tropikalnym, ciepłym klimacie w którym liczba wypadków drogowych jest zatrważająco wysoka. To każe się nam zastanawiać, czy kierowcy w ciepłych krajach nie są zbyt pewni siebie. Ludzie zamieszkujący kraje o chłodniejszym klimacie, są jednak przyzwyczajeni do tego, że na drogach należy zachowywać szczególną uwagę. Jednym z problemów Wenezueli, jest duża liczba starych i wysłużonych samochód.

5. Iran: 34,1.

Iran to państwo położone na Bliskim Wschodzie, graniczące między innymi z Irakiem i Turcją. Mieszka tu około 77,2 miliona osób, zaś średnia wieku wynosi 28 lat. To pokazuje, że na tutejszych drogach dominują zwłaszcza młodzi kierowcy, którzy nie mogą się pochwalić dużym doświadczeniem. Dla przykładu wiek statystycznego mieszkańca polski wynosi trochę ponad 37 lat. Ciepły klimat sprzyja temu, że młodzi kierowcy z Iranu nie ograniczają się na drogach, kiedy muszą szybko dojechać z punktu A do punktu B.

6. Nigeria: 33,7.

Nigeria to najbardziej zaludnione państwo Afrykańskie, jedno z czołowych państw świata pod względem liczby ludności. Mieszka tu 170 milionów osób, których średnia wieku wynosi trochę ponad 18 lat. Oznacza to, że w kraju na drogach spotkamy bardzo wielu młodych kierowców, którzy poruszają się samochodami pozostawiającymi wiele do życzenia. W 2013 roku miał tu miejsce bardzo tragiczny wypadek samochodowy. Autobus zderzył się z cysterną z paliwem, która następnie eksplodowała. W wyniku tego zginęło 36 osób.

7. Irak: 31,5.

Podobnie jak w przypadku wielu innych krajów na tej liście, Irak ma bardzo młoda populację, której średni wiek szacowany jest na 21 lat. Tylko 6,4% całej populacji skończyło 55 lat, więc nie ma tu wielu doświadczonych kierowców. Jeżeli dodamy do tego ciepły klimat, infrastrukturę drogową nadszarpniętą wojnami oraz stare samochody otrzymujemy prawdziwą mieszankę wybuchową. Co roku w wypadkach drogowych ginie tu ponad 31 osób na 100 000 mieszkańców.

8. Gwinea Bissau: 31,2.

Gwinea Bissau to niewielkie państwo w zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące z Senegalem i Gwineą. Mieszka tu 1,6 miliona osób, około 43,6 na każdy kilometr kwadratowy. Tutejsza gospodarka jest niemal w całości oparta na rolnictwie i rybołówstwie, co nie daje dobrych perspektyw na budowę dróg. Co więcej w latach 1998-1999 trwała tu wojna domowa, która przyczyniła się do zniszczeń w i tak już słabej infrastrukturze i odbiła się na kieszeniach mieszkańców. Z tego powodu na drogach dominują stare samochody i autobusy.

9. Oman: 30,4.

Oman to państwo położone na Półwyspie Arabskim, graniczące ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Panuje tu klimat zwrotnikowy suchy – w styczniu temperatury wynoszą ok. 20 °C, a w lipcu najwyższe temperatury sięgają 50 °C. Infrastruktura kraju wciąż jest w rozbudowie, dlatego też dominują tu drogi nieutwardzone, zamiast dróg betonowych. Wiele wypadków śmiertelnych na drogach można przypisać gwałtownym burzom piaskowym, które nawiedzają kraj w miesiącach letnich.

10. Czad: 29,7.

Czad to państwo śródlądowe położone w środkowej Afryce, zamieszkiwane przez ponad 11 milionów osób. To kolejne ciepłe państwo, na którego drogach spotkamy bardzo wielu młodych kierowców. Statystyki mówią same za siebie: niemal 50% ludności kraju ma mniej niż 15 lat, ponadto około 20% populacji kraju jest w wieku miedzy 15-24 lat. Może to tłumaczyć wysoki wskaźnik śmiertelności. Do wysokiej śmiertelności na drogach przyczynia się również niska jakość infrastruktury i zarządzania ruchem drogowym.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane