Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Lamborghini

Lamborghini – firma uważana za jednego z największych na świecie producentów egzotycznych i wysokiej klasy samochodów sportowych ma bardzo bogata historię. Na początku firma specjalizowała się w produkcji wysokiej klasy traktorów dla sektorów rolnych. Jednak założyciel, Ferruccio Lamborghini, kierowany swoją pasją do samochodów, niezadowolony ze sprzęgła w Ferrari, postanowił stworzyć własny super samochód.

Efektem tej pasji i niezadowolenia innymi samochodami był 12-cylindrowy Lamborghini 350 GTV, który wyjechał z fabryki w 1963 roku. Takich smaczków w krótkiej historii tego producenta jest więcej. Oto dziesięć ciekawostek dotyczących Lamborghini o których mogłeś nie wiedzieć.

Lamborghini próbowało sprzedać armii Stanów Zjednoczonych swoją wersję Hummera.

W 1977 roku została utworzona spółka Lamborghini Cheetah, która chciała zdetronizować Hummera w segmencie samochodów terenowych dla armii. Co ciekawe, rząd USA faktycznie zakontraktował Lamborghini do zaprojektowania prototypu terenówki dla wojska. Niestety konstrukcja nie sprawdziła się, zaś jej niepowodzenie zrzucono głównie na karb silnika zamontowanego z tyły pojazdu. Wyprodukowano jeden model, rozbity podczas testów na pustyni.

Watykan i włoska policja wykorzystują auta Lamborghini.

Włochy są jednym z tych państw, gdzie nie warto uciekać przed policją, bowiem ta i tak cię dogoni, zwłaszcza jeżdżąc superszybkimi Lamborghini. Włoska policja wykorzystuje zmodyfikowaną wersję Lamborghini Gallardo – samochodu, który może rozpędzić się do setki w około 4 sekundy. Samochód został wyposażony w wiele przydatnych funkcji, w tym kamery do automatycznego rozpoznawania tablic. Co ciekawe w bagażniku tego auta znajduje się specjalna lodówka do przewozu organów. Także pojazd służy całemu społeczeństwu.

Każdy samochód jest wykonywany ręcznie, przez około 100 osób.

Ze względu na wyjątkowość marki, każdy pojazd Lamborghini jest wykonywany ręcznie. Szacuje się, że nad jednym samochodem, każdym jego aspektem, pracuje zespół składający się z około 100 specjalistów. Wszystko jest montowane ręcznie: od szyb, przez drzwi, po każdy zakamarek tego pojazdu. Na przykład, przy każdym Gallardo SV pracuje około 130 osób. Pozwala to osiągnąć doskonałość, której oczekują klienci płacący 400 tysięcy dolarów.

Lamborghini produkuje 6-8 samochodów dziennie, 2000 – 3000 samochodów rocznie.

Biorąc pod uwagę to, że aktualnie Lamborghini produkuje tylko dwa pojazdy, Gallardo i Aventador, nie jest zaskoczeniem, że z fabryki firmy co roku wyjeżdża niewiele samochodów. Ponadto liczba produkowanych samochodów jest ograniczana ze względu na ochronę wizerunku marki, jako światowego producenta samochodów egzotycznych. W 2011 roku Lamborghini wyprodukowało tylko 1711 samochodów i zatrudniało 800 pracowników. To tak jakby jeden mechanik składał pojedynczy samochód przez około pół roku. To pokazuje, że liczy się jakość a nie ilość.

Logo byka zostało wybrane, ponieważ to znak zodiaku założyciela firmy.

Niewiele osób wie, jaka właściwie jest historia byka umieszczonego w logo Lamborghini. Zwierzę zazwyczaj kojarzone z szybkością i wytrzymałością, znalazło się w logo Lamborghini nie bez powodu. Taki był znak zodiaku założyciela firmy Ferruccio Lamborghiniego. Jako, że pan Ferruccio od początku miał na pieńku z Ferrari użył zwierzęcia w logo (w logo Ferrari również jest zwierzę, koń) w odwróconych barwach swojego największego rywala.

Lamborghini początkowo produkowało tylko traktory.

Chociaż Ferruccio Lamborghini był auto-entuzjastą, mechanikiem we włoskich siłach powietrznych, postanowił założyć firmę produkującą traktory. Ferruccio bardzo szybko zbudował imperium biznesowe, poprzez dostarczanie ciągników budowanych z nadmiaru części wojskowych pozostałych po II Wojnie Światowej. Ze względu na swojej bogactwo Lamborghini mógł sobie pozwolić na ekskluzywne samochody oraz wypróbowanie najlepszych marek w akcji.

Założyciel Lamborghini jeździł kiedyś Ferrari, zanim zdecydował się wyprodukować własne auto.

W 1958 roku Ferruccio Lamborghini nabył Ferrari 250GT, jednak szybko rozczarował się autem ze względu na znaczny hałas generowany podczas jazdy, co sprawiało, że podróżowanie tym samochodem było niewygodne. Lamborghini szybko doszedł do tego, że źródłem hałasu było nieodpowiednie sprzęgło i zaproponował Enzo Ferrariemu wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Ten drugi, oburzony uwagami „traktorzysty" zakwestionował wiedzę Ferruccio. Wobec tego Lamborghini postanowił wyprodukować własny super-samochód.

Lamborghini próbowało swoich sił w segmencie SUV.

W latach 1986-1993 Lamborghini spróbowało swoich sił w produkcji SUV'ów, czego efektem było wyprodukowanie 301 sztuk samochodu Lamborghini LM002, znanego również pod potoczną nazwą Rambo Lambo. Model zawierał skórzane fotele, drewniane elementy wnętrza, elektryczne przyciemniane szyby, klimatyzację oraz zestaw audio montowany w dachu. Auto było dostępne również w wersji dla wojska.

Każdy Lamborghini jest wstępnie sprzedawany zanim zostanie wyprodukowany.

Ze względu na ekskluzywność marki każde auto Lamborghini jest wstępnie sprzedawane, zanim zostanie wyprodukowane. Oznacza to, że nie kupisz samochodu nawet w najlepszych salonach samochodowych. Musisz skontaktować się bezpośrednio z producentem, jak tylko informacja o produkcji nowej partii aut trafi do mediów.

Lamborghini produkuje najdroższy samochód świata.

Lamborghini Veneno to najdroższy samochód świata, którego cena wynosi 3 miliony 900 tysięcy dolarów. To jedyny w swoim rodzaju samochód posiadający 750-konny silnik, wyprodukowany z okazji 50-lecia firmy. Samochód został wyposażony w silnik V-12 pozwalający rozpędzić się do setki w zaledwie 2,8 sekundy. W 2013 roku wyprodukowano tylko trzy sztuki tego auta, każdy w innym kolorze: biały, zielony i czerwony. Ma zostać wyprodukowana wersja roadster w liczbie 9 egzemplarzy.

Komentarze   

 
0 #1 Motospec 2013-11-15 13:46
11. Lamborghini miało od 2000 roku do 2011? montownię, traktorów oczywiście.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane