10 alkoholi, które możesz przygotować na Święta Bożego Narodzenia

  • Drukuj

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostał niecały miesiąc, więc najwyższy czas aby zacząć przygotowywać się do spotkania z rodziną przy wspólnym stole. Święta to czas radości, który w naszej kulturze kojarzy się nie tylko z suto zastawionym stołem, ale również z okolicznościowym spożyciem alkoholu.

Dla katolika spożywanie alkoholu podczas Wigilii nie jest grzechem, o ile alkohol nie jest nadużywany. Wiedząc to, ze spokojnym sumieniem możemy zasiąść do zaplanowania kilku drinków, które mogą się pojawić podczas wspólnej wieczerzy. Poniżej znajdziecie nazwy smacznych drinków, którymi miło zaskoczycie rodzinę i gości podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

1. Ajerkoniak.
Jednym ze smaczniejszych i słabszych drinków, które mogą się pojawić na wigilijnym stole jest ajerkoniak – napój alkoholowy przygotowywany z żółtek jak utartych z cukrem, wódki, śmietany oraz wanilii. Jeżeli nie masz czasu na robienie ajerkoniaku, możesz go zastąpić kupnym likierem o nazwie Advocaat, którego zawartość alkoholu wynosi 17,5%.

Ajerkoniak

2. Sangria.
Sangria to tradycyjny hiszpański napój alkoholowy, którego głównym składnikiem są owoce i soki owocowe. W klasycznym przepisie na Sangrie wykorzystuje się między innymi czerwone wino, cytrynę, limonkę, pomarańczę, rum, cukier i sok pomarańczowy. Oczywiście przepis możesz modyfikować, dodając ulubione owoce, np. truskawki i jagody.

Sangria

3. Candy Cane Drink.
Candy Cane to tak zwane cukrowe laski świąteczne, o spiralnym biało-czerwonym wzorze. Candy Cane to również nazwa popularnego drinka, który w okresie świątecznym gości na stołach w Stanach Zjednoczonych. Głównymi składnikami tego drinka jest wódka truskawkowa oraz sok żurawinowy. Do dekoracji używa cukierkowych lasek.

Candy Cane Drink

4. Piwo piernikowe.
Jeżeli ze Świętami Bożego Narodzenia kojarzy ci się zapach piernika, to masz czas aby wypróbować kilka najpopularniejszych piw piernikowych. Jedno z takich piw sprzedaje Jan Olbracht Browar Staromiejski z Torunia – dostaniesz je za niecałe 5 złotych za butelkę. W sieci nie brakuje również innych przepisów na piernikowe alkohole.

Piwo piernikowe

5. Grinch.
Pamiętasz film „Grinch: Świąt nie będzie" z 2000 roku? Opowiadał on o tajemniczym zielonym stworze, który nie cierpiał świąt. Tak się składa, że właśnie temu stworowi swoją nazwę zawdzięcza drink Grinch, przygotowany na bazie likieru Midori (japoński likier melonowy) i soku z cytryny. Do dekoracji możesz użyć wisienki lub truskawki.

Grinch

6. Biegun Północny.
Biegun Północny (ang. North Pole) to drink o mocno brzmiącej nazwie, którym możesz zaskoczyć gości zgromadzonych przy świątecznym stole. W drinku znajduje się między innymi śmietana, białko jajka, sok z cytryny oraz wódka. Mocniejsza wersja tego drinka przygotowywana jest z wódki, drambuie oraz campari.

Biegun Północny

7. Holiday Hopper.
Holiday Hopper to drink, którego głównymi składnikami są likier miętowy, likier melonowy oraz syrop miętowy. To bardzo zielony, bardzo miętowy i bardzo gęsty drink świąteczny. Można do niego dodać kostki lodu oraz listki mięty dla ozdoby. Mięta pobudza apetyt, więc dobrym pomysłem jest podanie drinku Holiday Hopper przed wieczerzą.

Holiday Hopper

8. Sherry.
Sherry to wino deserowe z Hiszpanii, którego smak bardzo dobrze komponuje się z ciastami, ciastkami i ciasteczkami. Zawartość alkoholu w sherry oscyluje w granicach 15,5-22%, zaś jego cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Za około 35 złotych dostaniemy Don Pablo Golden – słodkie sherry o mahoniowej barwie.

Sherry

9. Baileys z kawą.
Baileys to irlandzki likier tworzony na bazie śmietanki i whiskey, z dodatkiem wanilii i kakao. Likier możemy kupić nawet w popularnym marketach i supermarketach, w tym w Tesco w cenie 65 złotych za 0,7 litra. Mieszkając likier z kawą możesz używać różnych proporcji, ale najczęściej jest to 50 na 50.

Baileys z kawą

10. Hot Toddy.
Jeżeli za oknem panuje zimowa zawierucha i twoi goście wymarzli jadąc do ciebie, możesz im podać rozgrzewający drink o nazwie Hot Toddy. W tym drinku wykorzystuje się whiskey, ciepłą wodę, miód, cynamon, goździki oraz sok z cytryny. Zazwyczaj wykorzystuje się jedną miarkę alkoholu, na cztery miarki ciepłej wody.

Hot Toddy