10 dziwnych potraw i produktów spożywczych z całego świata

  • Drukuj

Jest coś szczególnego we wspólnym ucztowaniu z innymi ludźmi – to właśnie dlatego na urodzinach, przyjęciach, rocznicach i innych świętach możemy spotkać stoły wypełnione jedzeniem i napojami. Ludzie nabierają doświadczenia i dowiadują się więcej o innych po prostu jedząc i poznając potrawy serwowane i przygotowywane przez innych.

Jedzenie jest jednym z najlepszych sposobów na poznanie innych kultur i ich zwyczajów. Czasami zwyczaje żywieniowe innych mogą być szokujące i obrzydliwe, a w innym przypadku mogą wywoływać chęć sięgnięcia po jeszcze. Oczywiście to co obrzydliwe dla jednej osoby, będzie smaczne dla kogoś innego. Dziś chcielibyśmy abyście przeczytali, czym zajadają się inni ludzie.

1. Łożysko ludzkie – cały świat.
Chociaż zjadanie łożyska nie zostało przyjęte na stałe w żadnej kulturze, to jednak jest to zjawisko występujące regularnie: tak w dzikich plemionach Afryki, jak i w krajach zachodnich. Nie jest to nowe zjawisko, bowiem sproszkowane łożysko ludzkie było wykorzystywane w chińskiej medycynie ludowej już od 1400 lat. Obecnie nawet celebryci wspominają o chęci zjedzenia własnego łożyska – mówiła o tym przed kamerami Kim Kardashian. Łożysko ma wiele witamin i składników mineralnych, dlatego zjada je większość ssaków.

2. Ostrygi Rocky Mountainn – Ameryka Północna.
Nazwa „Ostrygi Rocky Mountain" jest bardzo myląca, bowiem to danie nie ma nic wspólnego z ostrygami. W rzeczywistości są to bawole i cielęce jądra. Aby uczynić je bardziej apetycznymi do spożycia przez ludzi jądra są gotowane, obtaczane w bułce a następnie smażone na głębokim oleju – bo wszystko smakuje lepiej kiedy jest smażone! Racja? To danie jest serwowane głównie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W niektórych przepisach wykorzystuje się również jądra baranów oraz kozłów.

3. Kumys – Mongolia.
Kumys, w Mongolii znany pod nazwą Airag, to mleczny napój alkoholowy powstający w wyniku fermentacji alkoholowej cukru mlecznego. Zawartości alkoholu jest w nim znacznie wyższa niż w piwie, ale trochę mniejsza niż w winie. Nie brzmi strasznie, prawda? Otóż diabeł tkwi w szczegółach. Mongolski Airag to sfermentowane mleko z konia. Napój może być również przygotowywany z mleka jaka, osła, wielbłąda lub owcy. W zasadzie jeżeli nie masz nic przeciwko pochodzeniu mleka, ten alkohol może ci zasmakować.

Zobacz: 10 przykładów jedzenia, które może wywoływać szok.

4. Tacos de Sesos – Meksyk.
Tacos to jedno z najpopularniejszych dań kuchni meksykańskiej – w takim przypadku nie powinno nikogo dziwić, że jest ono dostępne w wielu odmianach. Tutaj np. mamy Tacos des Sesos, czyli Tacos z krowim mózgiem. Oczywiście krowie mózgi są mielone, a następnei przyprawiane, by na koniec trafić do tacos. Chociaż Tacos des Sesos możemy spróbować głównie będąc na wakacjach w Meksyku, to jest ono podawane również w Stanach Zjednoczonych – nawet w Los Angeles.

5. Shirako – Japonia.
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia czym jest Shirako, chcielibyśmy wam przypomnieć, że wielu ludzi zajada się kawiorem, który jest rybimi komórkami jajowymi. A skoro ludzie jedzą to co daje samica, zjedzą również to co może dać samiec ryby. Shirako to woreczek nasienny dorsza wypełniony spermą – może być zjadany na surowo lub po zagotowaniu. Jest kremowo biały, a według smakoszy ma ciekawą teksturę i smak. Mimo wszystko wielu turystów brzydzi się na samą myśl wzięcia do ust woreczka nasiennego.

6. Muktuk – Grenlandia.
Muktuk to tradycyjne danie Eskimosów, będące niczym innym jak mrożoną skórą wielorybów i tranem. Jest to potrawa, która przez wieki pozwalała przetrwać ludziom w obszarach arktycznych i subarktycznych. Muktuk składa się w 88% z tłuszczu, ponadto ma sporo witaminy C (do 38 mg w 100 g), witaminy D i białka. Zazwyczaj spożywane na surowo, pokrojone w drobną kostkę. Danie może być panierowane, smażone w głębokim tłuszczu oraz podawane z sosem sojowym. Czasami marynowane. Muktuk jest zazwyczaj żuty jak guma.

7. Lody z mleka kobiecego – Wielka Brytania.
Każdemu z nas smakują lody – truskawkowe, czekoladowe, śmietankowe, waniliowe, jogurtowe, toffi itd. Odmian lodów jest co nie miara. Jeżeli chciałbyś powrócić myślami do czasów dzieciństwa powinieneś spróbować lodów z mleka kobiecego serwowanych przez jedną z londyńskich lodziarni. Mleko jest pozyskiwane od karmiących matek, a następnie wzbogacane wanilią madagaskarską i aromatem cytrynowym. Jedna porcja tych dziwnych lodów kosztuje 14 funtów. Jacyś zainteresowani? Skusicie się w lipcowe upały?

8. Smażone tarantule – Kambodża.
Pająki w wielu z nas wywołują strach i obrzydzenie. Nic dziwnego, że każdy turysta będący na wakacjach w Kambodży dwa razy zastanowi się zanim weźmie smażoną tarantule do ust. Smażone tarantule są uważane za przysmak w Kambodży. Gordon Ramsay jest nawet jedną z tych osób, które próbowały tego dania w telewizji. Są łatwe w przygotowaniu, bardzo tanie i zawierają dużo białka. To danie jest chrupiące z zewnątrz i mięciutkie wewnątrz. Niektórzy opisują je jako mdłe.

9. Kapibara – Brazylia i Wenezuela.
Kapibara to największy żyjący gryzoń z rodziny marowatych. To roślinożerne zwierzę wodno-lądowe zamieszkujące tereny ameryki południowej ma masywną budowę ciała, zaś jego waga dochodzi do 65 kilogramów. Mięso tego zwierzęcia od wieków było wykorzystywane przez ludy zamieszkujące Amerykę Południową, zaś dzisiaj jest chętnie spożywane w Wenezueli i Brazylii. Wyglądem przypomina wołowinę, oraz ma trochę rybi posmak. Z tego względu mięso kapibary często jest podawane mocno solone.

10. Kawa Kopi luwak – Azja.
Większość z pracujących spożywa kawę na dobry początek dnia, dla obudzenia i wprawienia się w dobry nastrój. Macie swój ulubiony gatunek? Arabika, robusta, liberika? Wiele osób bardzo sobie ceni smak kawy przygotowany z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna muzanga. Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie - kilogram kosztuje około tysiąca euro. Rocznie zbiera się około 300-400 kilogramów.