Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 przekąsek tylko dla odważnych

Jedzenie to nie tylko akt podtrzymujący życie, ale również czynność, która nosi pewne znamiona hobby – zwłaszcza jeżeli jesteśmy ludźmi, którzy lubią próbować nowych smaków. A trzeba przyznać, że jest w czym wybierać, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że każdy kraj może się pochwalić unikalnymi smakami.

Jeżeli uważasz się za smakosza, osobę której apetyt na nowe i egzotyczne smaki wciąż pozostaje niezaspokojony, to co powiesz na posmakowanie dań, które w większości ludzi budzą niesmak? W rozwinięciu dzisiejszego rankingu znajdziesz kilka przekąsek, na które możesz się skusić jeżeli posiadasz mocny żołądek.

1. Ti-hoeh-koé.

Ti-hoeh-koé to popularna na Tajwanie przekąska, którą można kupić w przydrożnych barach i straganach. Jest to ciastko wykonane z krwi wieprzowej, lepkiego ryżu i bulionu sojowego. Jest smażone na głębokim oleju lub gotowane na parze i pokryte mąką orzechową.

Ciastko z krwi Ti-hoeh-koé

2. Nos łosia w galarecie.

Rdzenna ludność Kanady dobrze zdawała sobie sprawę z tego, że w przypadku ciężkiej zimy każdy kawałek mięsa jest na wagę złota – nawet jeżeli jest to nos łosia. Tak jest, w Kanadzie możecie spróbować nosa łosia w galarecie. Nos wcześniej jest dwukrotnie gotowany.

Nos łosia w galarecie

3. Durian.

Durian, nazywany w Azji królem owoców, często jest chwalony za swój smak, przynajmniej przez ludzi, którzy są przyzwyczajani do jego smaku od urodzenia. Większość Europejczyków już po poczuciu smrodu tego owocu, nie jest w stanie tknąć nawet kawałka duriana.

Durian

4. Babeczka z jądrem byka.

W niektórych krajach jądra byka uważane są za afrodyzjak i podaje się je na różne sposoby. W Kanadzie i USA podaje się jądra byka smażone oraz pieczone, np. jako babeczkę. Poniżej możecie zobaczyć opakowanie z dwoma babeczkami.

Babeczka z jądrem byka

5. Casu Marzu.

Casu Marzu to niezwykły ser owczy wytwarzany w Sardynii. W celu wywołania fermentacji, do sera celowo wprowadzane są larwy much. Nie są one usuwane, tylko spożywane wraz z serem, jeszcze żywe. Oto jak wygląda Casu Marzu.

Ser z larwami much Casu Marzu

6. Lody o smaku koniny.

Japonia jest znana z niezwykłych smaków jakich można tam doznać. To właśnie w kraju Kwitnącej Wiśni możesz kupić lody o smaku koniny – tak, lody o smaku końskiego mięsa. Większość ludzi będzie miała poważne wątpliwości natury etycznej przed ich spróbowaniem.

Lody o smaku koniny

7. Lody o smaku wasabi.

Dobrze, jeżeli twoje przekonania nie pozwalają ci spróbować lodów o smaku koniny, to co powiesz na lody o smaku wasabi? Wasabi, czyli chrzan japoński, to niezwykle ostra przyprawa, której spożycie u wielu osób wywołuje łzy.

Lody o smaku wasabi

8. Smażone tarantule.

Strach przed pająkami to jedna z najczęstszych fobii, dlatego nie zdziwimy się jeżeli bałbyś się wziąć do ust smażoną tarantulę. Te ośmionożne i włochate bestie podobno dobrze smakują po usmażeniu – podobno wszystko smakuje lepiej po usmażeniu w głębokim oleju.

Smażone tarantule

9. Escamoles.

Czym jest Escamoles? W kuchni meksykańskiej są to smażone jaja mrówek, z wyglądu przypominające nieco dmuchany ryż. Podobno posiadają wiele ciekawych smaków, od cytrusów po orzeszki ziemne. Zobacz jak wyglądają w powiększeniu.

Smażone jajka mrówek Escamoles

10. Hasma.

Hasma to wszechstronny chiński przysmak, który może być samodzielną przekąską, lub składnikiem wielu innych potraw. Głównym składnikiem hasmy są suszone żabie jajowody pozyskane od azjatyckiej żaby trawnej przed okresem hibernacji.

Suszone żabie jajowody Hasma

Komentarze   

 
0 #1 profile 2018-10-31 09:19
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane