Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 książek które nie zostały docenione za życia ich autorów

Bardzo charakterystyczne w przypadku literatury i malarstwa jest to, że praca i dzieła wielu artystów są niedoceniane za ich życia. Do takich niedocenianych artystów należał między innymi Vincent van Gogh, holenderski malarz, który ogromną sławę zyskał dopiero po śmierci.

Odstawmy jednak malarstwo na bok, i zajmijmy się literaturą, bowiem ta dziedzina ma wiele do powiedzenia na temat niedocenionych dzieł i artystów. Literaci są często niedoceniani podczas swojego życia, przez co ich największe dzieła mogą przejść niezauważone. Poniżej prezentujemy wam kilka książek, które zyskały sławę dopiero po śmierci ich autorów.

1. Walden, czyli życie w lesie / Henry David Thoreau.
Chociaż dziś zbiór 18 esejów filozoficznych Walden jest uważany za jedno z największych dzieł literatury, to w pięć lat po jego napisaniu sprzedało się tylko 2 tysiące egzemplarzy. Eseje są społeczną krytyką współczesnego świata, konsumpcjonizmu i niszczenia natury. Obecnie książkę kupimy za trochę ponad 30 złotych.

Henry David Thoreau

2. Przemiana / Franz Kafka.
Chociaż Kafka zaczął tworzyć na długo przed wybuchem II Wojny Światowej, to jego powieści zyskały ogromną popularność na długo po wojennych zmaganiach, w dobie komunizmu ogarniającego świat. Tak też stało się z „Przemianą", opowiadaniem, którego główny bohater zmienia się w potwornego robaka i zostaje odizolowany od świata.

Franz Kafka

3. Lolita / Vladimir Nabokov.
Lolita to anglojęzyczna powieść Vladimira Nabokova, pisana w latach 1947–1953. Po napisaniu powieści Nabokov miał wiele problemów z jej wydaniem, bowiem utwór opowiadał o człowieku erotycznie zafascynowanym 12-letnią pasierbicą. Utwór został nawet odrzucony przez pięciu największych wydawców.

Vladimir Nabokov

4. Wielki Gatsby / Francis Scott Fitzgerald.
Wielki Gatsby to kolejna książka doceniona dopiero po śmierci artysty. Za życia Fitzgeralda sprzedano nie więcej niż 25 tys. egzemplarzy, a książka wydana pierwotnie 1925 roku, zyskała na popularności dopiero po ponownym wydaniu w 1953 roku. W 2013 roku utwór został rozsławiony przez film „Wielki Gatsby".

Francis Scott Fitzgerald

5. Seria Millenium / Stieg Larsson.
Obecnie Stieg Larsson jest jednym z najsławniejszych pisarzy powieści kryminalnych, jednak sławę zyskał dopiero po śmierci, za sprawą swojej trylogii Millenium. Pierwsza książka z serii, pod tytułem „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" ukazała się w 2005 roku. Na jej podstawie w 2009 roku nakręcono film fabularny.

Stieg Larsson

6. Jądro ciemności / Joseph Conrad.
Jądro ciemności to jedno z największych dzieł Josepha Conrada, które przeszło praktycznie bez echa po jego publikacji w 1899 roku w Blackwood's Magazine w trzech odcinkach. Niejednoznacznych charakter powieści sprawił, że opowiadanie w końcu zyskało sławę. W 1979 roku na podstawie opowiadania nakręcono film „Czas Apokalipsy".

Joseph Conrad

7. Mistrz i Małgorzata / Mikhail Bulgakov.
Jej pierwsza wersja została napisana w 1928 roku, jednak Bułhakow niezadowolony ze swojej pracy zniszczył tę wersję i rozpoczął pracę od początku. Pisarz nieustannie poprawiał i zmieniał powieść, aż do swojej śmierci w 1940 roku. Książka została wydana w wersji ocenzurowanej w latach 1966-1967, a w pełnej w 1973 roku.

Mikhail Bulgakov

8. W drodze / Jack Kerouac.
W drodze (ang. On the Road) to powieść amerykańskiego pisarza Jacka Kerouaca, napisana w 1951 roku, jednak wydana dopiero 6 lat później. Wcześniej powieść Kerouac'a została odrzucona przez co najmniej sześciu różnych wydawców. Utwór w którym pod pseudonimami pojawiają się najważniejsi przedstawiciele beat generation.

Jack Kerouac

9. Wściekłość i wrzask / William Faulkner.
Wściekłość i wrzask to powieść Williama Faulknera wydana w 1929 roku. W chwili wydania powieści opinie na jej temat były mieszane, a jeden z krytyków napisał nawet, że niejasności pojawiające się na pierwszych stronach odpychają czytelników. Z czasem książka została uznana jednym z największych dzieł XX wieku.

William Faulkner

10. Moby Dick / Herman Melville.
Moby Dick to najbardziej znane dzieło Hermana Melville'a, aktualnie uznawane za arcydzieło literatury światowej. Wydana w 1851 roku książka początkowo spotkała się z negatywnym przyjęciem czytelników i krytyków. Popularność zyskała dopiero 100 lat później, w połowie XX wieku, kiedy na nowo zaczęto odkrywać twórczość Melville'a.

Herman Melville

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze