Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej znanych księgarni na świecie

Wraz z pojawieniem się czytników książek elektroniczny oraz tabletów, wielu obawiało się śmierci dobrych i staroświeckich książek. Na szczęście na świecie nie brakuje ludzi którzy kochają zapach atramentu i dotyk papieru, a dopóki tacy ludzie są wśród nas, elektroniczne książki nigdy całkowicie nie zastąpią papierowych.

Ludzie nadal bardzo chętnie odwiedzają księgarnie i biblioteki, w których mogą nabyć i poczytać książki ulubionych autorów lub preferowanego gatunku. W związku z powyższym, chcielibyśmy pokazać wam dziesięć spośród najpopularniejszych księgarni z całego świata. Są one dobrze znane w swoich krajach, przez co często pojawiają się w filmach, serialach i mediach.

1. Shakespeare and Company, Paryż.
Znajdująca się w samym centrum Paryża, Shakespeare and Company jest chyba najbardziej znaną księgarnią świata. Księgarnia jest wyjątkowa ponieważ specjalizuje się w literaturze angielskiej i ma bardzo szeroki wybór rzadkich książek w przystępnych cenach. Na początku XX wieku księgarnia była znana jako miejsce w którym można nabyć książki zakazane w Stanach Zjednoczonych. Można ją zobaczyć w filmie Woody'ego Allena „O północy w Paryżu".

2. City Lights, San Francisco.
Księgarnia City Lights w San Francisco została założona w 1953 roku przez Lawrence'a Ferlinghetti'ego – poetę i malarza. City Lights zdobyło sławę po wydaniu książki „Skowyt i inne wiersze" autorstwa Irwina Allena Ginsberga. Obok księgarni znajduje się bar „Vesuvio Cafe" w którym bardzo często przesiadywali autorzy książek, w tym Allen Ginsberg i Jack Kerouac. Zarówno w księgarni oraz barze, na ścianach możemy zobaczyć fotografie pisarzy, którzy odwiedzali te miejsca.

3. Libreria Acqua Alta, Wenecja.
Jeżeli w te wakacje wybierasz się do Wenecji, koniecznie odwiedź księgarnię Libreria Acqua Alta. Ta przytulna księgarnia położona naprzeciwko kanału zachwyca wspaniałą atmosferą. Znajdziemy tu książki nowe oraz używane, poukładane na regałach oraz w gondolach. Czasami przy dużych przypływach woda wdziera się do księgarni przez wyjście ewakuacyjne, które prowadzi bezpośrednio do kanału. Warto odwiedzić to miejsce, zanim na zawsze zniknie pod wodą.

4. Powell's, Portland.
Jeżeli szukasz księgarni mogącej zaoferować bardzo szeroki wybór książek z całego świata, będziesz musiał wybrać się do Portland w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam znajduje się księgarnia, która według samych właścicieli jest największą księgarnią świata. Powell's City of Books zajmuje aż 6 300 m2. Sklep szczyci się tym, że posiada wykaz ponad 4 milionów książek i każdego dnia skupuje około 3 000 używanych książek, które następnie są odsprzedawane.

5. Cook & Book, Bruksela.
Połączenie księgarni i kawiarni nie jest oryginalnym pomysłem, ale księgarnia „Cook & Book" na pewno najlepiej wykorzystała tę ideę. To urokliwe miejsce znajduje się w restauracji w której można zjeść pożywne śniadanie, świeże sałatki i tradycyjne dania. Nie tylko jedzenie jest przepyszne, również wybór książek oraz wystrój robi naprawdę dobre wrażenie. Większość książek dostępnych w Cook & Book jest w języku francuskim. Znajdą się również książki w języku angielskim.

6. Strand, Nowy Jork.
Księgarnia Strand w Nowym Jorku to jedna z najbardziej znanych księgarnia w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Księgarnia prowadzi swoją działalność od 1927 roku i szczyci się tym, że posiada około 2,5 miliona książek. W Strand prowadzonych jest wiele wydarzeń literackich, w tym czytanie i podpisywanie książek przez ich autorów. Księgarnia wynajmuje nawet pokój w którym znajduje się 200 pierwszych, bardzo rzadkich wydań książek. Koszt takiego pokoju to 2000 dolarów za dzień.

7. Librairie Avant-Garde, Nankin.
Librairie Avant-Garde to najbardziej znana księgarnia w Chinach. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o tej księgarni, spieszymy z wyjaśnieniem, że znajduje się ona na terenie podziemnego parkingu, który kiedyś służył jako schron. Księgarnia zajmuje się nie tylko sprzedażą książek, ale również jest gospodarzem wydarzeń literackich, koncertów i wystaw. Jeżeli czytając ulubioną książkę zrobisz się senny, możesz skorzystać z przytulnej kawiarni.

8. Boekhandel Selexyz Dominicanen, Maastricht.
Okazuje się, że Holandia słynie nie tylko z Amsterdamu i licznych rozrywek tego miasta. Mniej znanym miastem jest Maastricht, w którym znajduje się jedna z najpopularniejszych księgarni świata. Ta XIII wieczna dominikańska świątynia jest teraz domem dla innego rodzaju religii: Literatury. Wielu ekspertów uznaje Boekhandel Selexyz Dominicanen najpiękniejszą księgarnią świata. Jeżeli w kamiennych wnętrzach jest dla ciebie zbyt zimno, możesz się posiłkować kawą i herbatą z kawiarni.

9. The Last Bookstore, Los Angeles.
The Last Bookstore, księgarnia znajdująca się w centrum Los Angeles, kupuje i sprzedaje stare książki. W związku z tym możesz ją odwiedzić zarówno kiedy potrzebujesz trochę gotówki, jak i wtedy kiedy polujesz na nowy klejnot literacki do swojej kolekcji. Księgarnia organizuje również wydarzenia literackie, takie jak: czytanie książek przez nowych autorów, podpisywanie książek przez autorów, spotkania z autorami i wiele więcej.

10. El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires.
El Ateneo Grand Splendid jest jedną z najbardziej znanych księgarni działających w Argentynie. Budynek w którym znajduje się El Ateneo Grand Splendid przekształcono na księgarnie w 2000 roku – wcześniej znajdował się w nim teatr o stuletniej tradycji. Oryginalne freski i ozdoby pozostały, czyniąc ze sklepu jedną z najpiękniejszych księgarni na świecie. Możesz czytać książki w lożach, zatracając się w atmosferze królewskiego teatru.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze