Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych autorów książek

Aby realizować swoje artystyczne ambicje i marzenia potrzeba sporej odwagi. Tak naprawdę tylko niewielki odsetek artystów potrafi żyć z tego co tworzy: obrazów, rzeźb, komiksów, muzyki, teatru, pisania książek itp. Każdy artysta zdaje sobie sprawę z tego, że osiągnięcie sukcesu jest bardzo ciężkie, a mimo tego każdego roku miliony osób z całego świata rezygnują z bezpiecznej kariery na rzecz przygody życia.

Mimo, że wielu z nas marzy o napisaniu książki, tylko część się na to zdecyduje, a tylko ułamek z tych osób zarobi na swojej książce tyle, by odnieść jakiś tam komercyjny sukces. Dziś chcielibyśmy pokazać wam dziesięciu autorów książek, którym udało się napisać książki przyciągające miliony czytelników. Oto najbogatsi autorzy książek.

1. J. K. Rowling: 1 miliard dolarów.
Joanne Kathleen Rowling, a właściwie Joanne Murray, to obecnie najbogatsza pisarka świata – jej majątek szacowany jest na około 1 miliard dolarów. Zapewne wielu z was przewidywało, że w rankingu najbogatszych autorów książek znajdzie się miejsce dla autorki Harryego Pottera, jednak nie każdy spodziewał się, że znajdzie się ona tak wysoko. Jej pierwsza książka „Harry Potter i Kamień Filozoficzny" została wydana w 1997 roku i natychmiast odniosła sukces. Przed tym wydarzeniem autorka żyła w ubóstwie i samotnie wychowywała dziecko.

2. Stephen King: 400 milionów dolarów.
Stephen Edwin King to amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy, którego majątek szacowany jest na około 400 milionów dolarów. Warto wspomnieć, że jest to jeden z najbardziej poczytnych pisarzy, bowiem jego książki rozeszły się w nakładzie 350 milionów egzemplarzy. Jest autorem wielu znanych horrorów, na podstawie których kręcono również filmy grozy. To właśnie King napisał takie książki jak Lśnienie, Miasteczko Salem, Podpalaczka, Carrie, To. Wypuścił również książki: Cztery pory roku, Zielona mila, Oczy smoka i Bastion.

Zobacz: 10 najlepszych autorów horrorów.

3. Danielle Steel: 375 milionów dolarów.
Danielle Steel to amerykańska powieściopisarka, będąca jednym z najbardziej poczytnych, żyjących autorów książek. Szacuje się, że jej książki rozeszły się w około 800 milionach egzemplarzy, od kiedy zadebiutowała w 1978 roku. Danielle Steel zajmuje się głównie pisaniem książek dla kobiet, czasami wypuszczając nawet kilka książek rocznie – tylko w 2013 wydała takie książki jak Po kres czasu, Zwycięzcy, Od pierwszego wejrzenia. Jej książki zostały przetłumaczone na 28 języków a 22 opowieści doczekały się adaptacji filmowych.

4. James Patterson: 310 milionów dolarów.
James Patterson to amerykański pisarz, autor thrillerów i powieści kryminalnych, którego majątek szacuje się na około 310 milionów dolarów. Swoją pierwszą powieść opublikował w 1976 roku, jednak jego książki zaczęły sprzedawać się jak ciepłe bułeczki wraz z debiutem jego najbardziej znanej postaci – Alexa Crossa, czarnoskórego policjanta i psychologa, który specjalizuje się w tropieniu seryjnych morderców. Od tej pory do jego najpopularniejszych książek należy cały cykl z Aleksem Crossem.

5. Tom Clancy: 300 milionów dolarów.
Niestety, mistrz thrillera szpiegowskiego zmarł całkiem niedawno, w październiku 2013 roku. Clancy był niezwykle popularnym amerykańskim pisarzem powieści sensacyjnych, którego książki były dostosowywane do filmów, telewizji i gier wideo. Niektóre z jego najbardziej znanych powieści to: Polowanie na Czerwony Październik, Stan zagrożenia, Suma wszystkich strachów oraz Rainbow Six – brał czynny udział w tworzeniu gry komputerowej na podstawie tej ostatniej powieści. Co ciekawe, jego pierwszą książką była powieść „Polowanie na Czerwony Październik".

6. John Grisham: 200 milionów dolarów.
John Grisham to poczytny amerykański pisarz, autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Jego pierwszą książką, wydaną w nakładzie 5000 egzemplarzy, był thriller „Czas zabijania" wydany w 1988 roku. Jego druga powieść – Firma – wydana w 1991 roku odniosła większy sukces i znalazła się na siódmym miejscu listy bestsellerów. Od tej pory zajął się pracą pisarza na poważnie. Wyszło mu to na dobrze, bowiem już w 1992 roku wydał powieść „Raport Pelikana" która sprzedała się w 11 milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.

7. Jackie Collins: 180 milionów dolarów.
Jacqueline Jill "Jackie" Collins to brytyjska pisarka powieści sensacyjno-obyczajowych, która może się pochwalić majątkiem szacowanym na 180 milionów dolarów. W sumie Collins wydała 29 powieści, które sprzedały się na całym świecie w nakładzie 500 milionów egzemplarzy. Jej pierwsza powieść – Świat jest pełen żonatych mężczyzn – ukazała się w 1968 roku. Collins zasłynęła powieściami ze świata Hollywood, których akcja toczy się w świecie ludzi bogatych i sławnych. Jej książki zostały przełożone na około 40 języków.

8. Nora Roberts: 150 milionów dolarów.
Nora Roberts, właściwie Eleanor Marie Robertson, to jedna z tych amerykańskich pisarek, której nazwisko większość z was powinno kojarzyć, zwłaszcza kobiety. Nora pisze pod własnym nazwiskiem oraz pod takimi pseudonimami jak JD Robb, Jill March oraz Sarah Hardesty. Zadebiutowała w 1981 roku powieściową sagą „Irlandzka wróżka". Od tamtego czasu napisała i opublikowała ponad 200 romansów, średnio 6 romansów rocznie. Była pierwszą autorką, którą przyjęto do Romance Writers of America Hall of Fame.

9. Dean Koontz: 145 milionów dolarów.
Dean Ray Koontz to pisarz amerykański, autor licznych thrillerów i horrorów. Jeden z tych pisarzy, którzy mieli bardzo płodną karierę. Napisał dziesiątki powieści, opowiadań i utworów reprezentujących różne gatunki: Thrillery/Horrory, Science Fiction, powieści gotyckie, powieści erotyczne a nawet powieści dla dzieci. Jego książki sprzedały się na całym świecie w ponad 450 milionach egzemplarzy! Do najważniejszych dzieł Koontza należą: Ziarno demona, Opiekunowie, Przełęcz śmierci, Intensywność, Odwieczny wróg.

10. Stephenie Meyer: 125 milionów dolarów.
Stephenie Meyer to amerykańska pisarka, której majątek szacowany jest na 125 milionów dolarów. Jest bardzo prawdopodobne, że znacie ją z jej debiutanckiej książki „Zmierzch" opowiadającej o miłości wampira do nastolatki. Książka „Zmierzch" pojawiła się w księgarniach w 2005 roku i natychmiast stała się dużym przebojem. W następnych latach autorka napisała kolejne powieści należące do sagi Zmierzch, w tym: Księżyc w nowiu, Zaćmienie oraz Przed świtem. Na podstawie każdej z tych książek nakręcono film.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze