Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 pisarzy, którzy byli alkoholikami

Literatura i alkoholizm czasem idą razem ręka w rękę przez życie. Mimo, że taki związek nie jest najlepszy, to często w jego wyniku rodzi się piękny utwór, który staje się bestsellerem i zapada w pamięci kolejnym pokoleniom.

To prawda, że czasami najlepsze opowieści rodzą się po pijaku. Nie wierzysz? Popatrz na siebie i swoich przyjaciół, jakie to piękne historie – bardzo często ubarwione – potraficie opowiadać po kilku głębszych. Po alkoholu nagle monotonia staje się czymś cudownym i wszystko staje się możliwe. Oczywiście alkohol nie jest muzą dla każdego pisarza, korzysta z niego tylko niewielki procent artystów słowa, jednakże historia zna wiele przypadków znanych pisarzy, którzy pili w każdej wolnej chwili.

1. Jack Kerouac.

Jack Kerouac to amerykański powieściopisarz i poeta, który napisał wiele książek autobiograficznych z relacjami z jego spontanicznych podróży. Jedną z takich książek jest "W drodze", która w 2012 roku doczekała się filmu pod tym samym tytułem. Pił bardzo dużo i stał się ofiarą alkoholu – zmarł w wieku 47 lat z powodu krwawienia z przewodu pokarmowego.

Jack Kerouac

2. Hunter S. Thompson.

Znany autor książek i dziennikarz. Jedna z jego najważniejszych książek doczekała się filmu "Fear and Loathing in Las Vegas", który w Polsce był wyświetlany pod nazwą "Las Vegas Parano". Nie tylko pił ogromne ilości alkoholu, ale zażywał również narkotyki. Także tego autora zgubiły używki, które w 2005 roku doprowadziły go do popełnienia samobójstwa.

Hunter S. Thompson

3. Ernest Hemingway.

Ernest Hemingway to jeden z najbardziej znanych pisarzy amerykańskich. Do jego najsłynniejszych utworów możemy zaliczyć "Stary człowiek i morze", "To co prawdziwe o świcie" oraz "Pożegnanie z bronią". Hemingway pił bardzo dużo, codziennie. Ostatecznie jego zamiłowanie do alkoholu doprowadziło go do stanu załamania i samobójstwa.

Ernest Hemingway

4. Charles Bukowski.

Charles Bukowski to kolejny powieściopisarz, którego twórczość inspirowana była jego własnymi doświadczeniami, związanymi z seksem, alkoholem, biedą, niedolą pisarza i słabościami każdego człowieka. Na podstawie twórczości autora powstało kilka filmów, w tym "Historia zwykłego szaleństwa", "Ćma barowa", "Factotum" oraz "Kobiety".

Charles Bukowski

5. William Faulkner.

William Faulkner to kolejny bardzo znany pisarz – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1949 – który nie stronił od alkoholu. Spędzał dni pijąc lub pisząc, a także dzieląc dzień na picie i pisanie. Do jednych z jego najsłynniejszych dzieł możemy zaliczyć "Sartoris", "Wściekłość i wrzask", "Kiedy umieram" oraz "Absalomie, Absalomie".

William Faulkner

6. Francis Scott Fitzgerald.

Francis Scott Fitzgerald jest autorem wielu wspaniałych książek, że wystarczy wspomnieć o takich dziełach jak "Wielki Gatsby", "Piękni i przeklęci" oraz "Ostatni z wielkich". Pośrednią przyczyną jego śmierci był alkoholizm, a bezpośrednią drugi atak serca. Odszedł w wieku zaledwie 44 lat, a obecnie jego grób znajduje się przy parafii św. Marii w Rockville, w stanie Maryland.

Francis Scott Fitzgerald

7. Jack London.

Prace Jacka Londona inspirowały całe pokolenia żądne przygód i odkrywania. Do najważniejszych utworów pisarza należą miedzy innymi "Wilk morski", "Biały Kieł", "Kaftan bezpieczeństwa. Włóczęga wśród gwiazd" i wiele innych. Żył i pił bardzo intensywnie. Ostatecznie do jego śmierci doprowadziła mocznica, efekt ciężkiej niewydolności nerek.

Jack London

8. Dylan Thomas.

Dylan Thomas był walijskim poetą i pisarzem, którego jednym z najsłynniejszych utworów był "Do Not Go Gentle Into That Good Night.". Zmarł w bardzo młodym wieku, miał zaledwie 39 lat. Do śmierci doprowadziło wyczerpanie pracą, z czym autor walczył przy pomocy dużych ilości alkoholu oraz farmaceutyków. Spowodowało to ciężki atak, śpiączkę i śmierć.

Dylan Thomas

9. Oscar Wilde.

Oscar Wilde był irlandzkim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Twórczość autora obejmuje takie utwory jak "Szczęśliwy książę i inne opowieści", "Portret Doriana Graya", "Bądźmy poważni na serio" i inne. Był jednym z ludzi z zamiłowaniem do absyntu – alkoholu wysokoprocentowego produkowanego na bazie różnych ziół.

Oscar Wilde

10. Tennessee Williams.

Tennessee Williams uważany jest za jednego z najważniejszych dramatopisarzy XX wieku, autor takich dramatów jak "Szklana menażeria", "Tramwaj zwany pożądaniem", oraz "Kotka na gorącym blaszanym dachu". Williams był pijakiem i narkomanem. Badanie wykazało, że zmarł z przedawkowania – chociaż to wciąż jest przedmiotem dyskusji.

Tennessee Williams

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze