Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


33 najciekawsze blogi..
Ponad 3 miliony Polaków stale czyta blogi, około 800 tysięcy je prowadzi. Każdy czyta od kilku do kilkunastu. Redakcja "Przekroju" proponuje własną listę polecanych zakładek. Oto alfabetyczna lista blogów, które warto poznać, z bardzo różnych półek.
aaaby-sprzedac.blogspot.com
Ten blog to nieustające zadziwienie - co, a przede wszystkim jak fotografują ludzie, by sprzedać na Allegro suknię ślubną, akwarium lub książkę. Na przykład słynne dzieło Tadeusza Zielińskiego pod tytułem "Boy". Na szczególną uwagę zasługują domorośli mistrzowie programu Paint, którzy potrafią zmienić na zdjęciu bieliznę czarną w białą, uroczo zamazać twarz panny młodej lub usunąć niewygodne przedmioty.


antyweb.pl
W ciągu kilku lat z blogu zamienił się w jeden z najciekawszych serwisów o Internecie. Grzegorz Marczak przegląda światowe doniesienia, a informacje o polskiej stronie sieci często zbiera sam. Ostatnio odnotował pierwsze spadki w liczbie użytkowników Naszej-klasy, zanalizował zmiany Allegro, stale kontroluje wydarzenia wokół mikroblogów w typie Twittera czy Blipa. Jest szybki, ma szerokie grono stałych czytelników (ponad dziesięć tysięcy stałych subskrybentów).


archeowiesci.wordpress.com
Kto by postawił pieniądze na to, że jeden z najchętniej odwiedzanych polskich blogów będzie poświęcony odkryciom z prehistorii? Jego autor Wojciech Pastuszka pokazuje, jak powinien wyglądać dobry blog tematyczny. Sam zbiera informacje i namawia badaczy do przesyłania mu ich bezpośrednio - a ma to sens, skoro Archeowieści stały się najpopularniejszą polską stroną poświęconą archeologii.


art.blox.pl
"Oto bardzo, bardzo bogaty pan" [tu zdjęcie Romana Abramowicza - przyp. red.] - pisze Strembol, autor najlepszego polskiego blogu o sztuce, w charakterystyczny dla siebie sposób wychodząc daleko poza zasuszone grono krytyków sztuk wizualnych. "Dotąd kupował głównie piłkarzy: Drogbę, Szewczenkę i Robbena [tu kolejne zdjęcia - przyp. red.]. Teraz do jego stajni dołączyli Freud i Bacon.. [tu z kolei kilka obrazów - przyp. red.]. Panie Strembol, dlaczego od pół roku pan milczy? Jeśli nie wystarczą panu komentarze w stylu: "Czy autor poszedł do więzienia?".


bialekozaczki.blog.pl
Pisaliśmy już w "Przekroju" parę lat temu o białych kozaczkach, polskim fenomenie kulturowym i szaleństwie wywołanym przez serwis, który zbiera zdjęcia kobiet noszących takie właśnie obuwie. Dziś blog jest popularny i obwieszony reklamami przeznaczonymi - jak całość - raczej dla dorosłych. Powiedzmy, że małoletnim obcowanie z modą w takim wydaniu może zepsuć jeśli nie moralność, to dobry gust.


bartpogoda.net
Miesiąc tuk-tukiem przez południowe Chiny, dwa miesiące autostopem przez Japonię. Etiopia, Chile, Salwador, Nepal, ostatnio mongolski step.. Bartek Pogoda jeździ na wycieczki, na których niewielu z nas było. Podczas wypraw nie fotografuje zabytków i malowniczych widoków, tylko codzienne życie autochtonów. Kiedy akurat siedzi w Warszawie, też produkuje ciekawe zdjęcia. Swoje eskapady relacjonuje w Internecie od prehistorycznego 1997 roku.


blond-bond.blog.onet.pl
Zapiski kobiecej wersji agenta 007. Jej misje to zmiana pracy, urządzanie nowego domu, dbanie o narzeczonego oraz o siebie i walka z ekspansywnymi sprzedawczyniami z drogerii. Dążenie do ideału to fatamorgana, co autorka komentuje z kapitalną autoironią ("Poranne szykowanie miały skrócić dwie łazienki. W rezultacie jest odwrotnie. Biegamy góra dół, bo suszarka na dole, bo na górze skończył się balsam, bo w dolnej zabrakło ręczników. Najwięcej, rzecz jasna, biegam ja"). Warto czytać, by - jak Blond Bond - nie dać się zwariować ambicjom i dyktatowi szczęścia.


licorea.pl/bart/blog
Blog de Bart-czyli nienapastliwy, trzeźwo myślący ateista i sceptyk w akcji. Wpisy nie za częste, za to przemyślane, inteligentne, z argumentacją i licznymi linkami źródłowymi. Całość pisana przejrzyście, dowcipnie, a czasem bardzo dowcipnie. Bez pogoni za "czarnym", bo Bart to raczej tropiciel bezmyślności, hucpy i różnych, jak to nazywa, "czarówmarów". Szczególnie smakowite posty poświęcił tuzom prawicowej prawicy Tomaszowi Terlikowskiemu i niejakiemu Janowi Bodakowskiemu.


cwiczeniazpatrzenia.blox.pl
Na fotografię warto nie tylko patrzeć, o fotografii od czasu do czasu warto pomyśleć i poważnie porozmawiać. Blog Beaty Łyżwy-Sokół z "Gazety Wyborczej" jest jednym z nielicznych w polskim Internecie miejsc, gdzie refleksja wykracza ponad poziom dyskusji o jakości obiektywów. Polecamy cykl "Taka piękna katastrofa", w którym autorka tropi okołofotograficzne wpadki magazynów. W ostatniej notce dostało się "Przekrojowi". Niestety, chyba słusznie.


chakier.bblog.pl
" Charysiu [...] nie możesz wszystkiego robić na komputerze. Na przykład takie wycinanki... Pani powiedziała, że mój wycinankowy jeżyk był najładniejszy! Tak, oczywiście. Ale obiecałaś, że nie będziesz więcej włamywać się do sieci montażowej fabryki i przeprogramowywać wycinarek do blachy na produkcję jeżyków". Blog Chakiera to rzadki przykład niegrafomańskiego pisania z sensem i polotem. Co jeszcze rzadsze, autor nie tylko wie, co to jest sniffer, exploit i sterowniki kontrolerów SAS, ale także potrafi o nich pisać bez odrobiny powagi.


enklasa.blogspot.com
W podtytule: "Absurdy Naszej Klasy". Tylko dla ludzi o mocnych nerwach, choć wszystkie zdjęcia tu publikowane zdobią profile ich właścicieli (zwykle przedstawiających się z imienia i nazwiska). Najczęściej występujące cykle: "dziunie" (jak są tu nazywane) w bieliźnie w pozach rodem z filmów porno, panowie oddający mocz w towarzystwie kolegów, sfotografowani chyłkiem ludzie zamroczeni alkoholem albo domorośli sympatycy idei faszystowskich. Raj dla socjologa.


glosrydzyka.blox.pl
Najmocniejszym argumentem przeciwko Radiu Maryja są zazwyczaj nie publicystyczne podjazdy przeciwników, tylko proste cytaty z jego pracowników i szefów. Jacek Hołub od lat prowadzi bezcenne archiwum relacji z życia "moherowych beretów" wzbogaconych materiałami audiowizualnymi. W ostatnim wpisie dowcip ojca Rydzyka, który na pielgrzymce na Jasną Górę przedstawiał czarnoskórego zakonnika: "Boże, gdzieś ty się nie mył? Choć tutaj, bracie! On się nie mył wcale, zobaczcie!".


filipitoito.com/blog
Filip Zawada jest poetą, basistą (znanym między innymi z Pustek), od paru lat również fotografem. Ma żonę, niedawno urodzonego syna i dużo do powiedzenia. Blog składa się z szybkich jak snapshoty codziennych notatek. Dialog: "Bardzo mały masz ten brzuch. Jak tam się może zmieścić takie duże dziecko? Jest złożone jak scyzoryk". I już, w punkt. Następna notka jutro.


igod.tumblr.com
Czajnik vs. toster. Autoportret nakreślony poprzez gust. Piosenka do odsłuchania. Filmik do obejrzenia. Mixtape kanadyjskiego didżeja do ściągnięcia. Kadr z serialu. Czyjś obraz. Do tego złote myśli: "Mam dość lekarzy przepisujących mi leki bez fajnych efektów ubocznych!", i ważkie pytania: "Zastanawialiście się kiedyś, jaki kolor mają siniaki u smerfów?". Wszystkie notki na jeden szybki gryz. Nie wiemy, kto za tym stoi, i nie interesuje nas to.


flaneriaa.blox.pl
Wszystko, co chcecie wiedzieć o sztuce, polityce, modzie, feminizmie, a jako bonus legendarna już kolekcja "kobiet do zjedzenia". Agata Araszkiewicz namiętnie tropi związki między kulturą, ideologią, językiem; to blog dla poszukiwaczy przygód. Intelektualnych: "Nie wiem jeszcze, czy założę tę kratkę na twarz, czy może tylko dziurawą kartkę?... Czy dzisiejsze usta będą do mnie pasowały? A może ubiorę się tylko w czwartą nogę lub założę sam nos? Pytanie, czy nie będzie mi zimno... Chcę widzieć siebie tak, jak widzę świat "tak wiele elementów z pozoru różnych, nie wiedząc o tym, do siebie pasuje?.


kumple.blog.pl
Czyli "Brukowiec literacki on-line". Jednym słowem - plotki ze sfery, której próżno szukać na Pudelku i Plotku. Stały monitoring krytyków i literatów. Kiedy Wojciech Kuczok w "Dużym Formacie" zapowiedział: "Na czas mistrzostw świata i mistrzostw Europy, czyli raz na dwa lata, wyłączam się z życia. Żadnych wieczorów autorskich, żadnego pisania, pracy", kumple wytknęli, że będzie miał w czasie MŚ w Niemczech wieczór autorski w Tel Awiwie.


lysakowski.wordpress.com
Specjalista od mediów i psychologii, były redaktor "Kultury Popularnej" czasem zabierający głos jako ekspert w radiu i telewizji, blog ten traktuje jako centrum prezentowania swoich poglądów na tematy, na których się zna. By poznać spojrzenie Tomasza Łysakowskiego na świat w wersji light, warto też zerknąć na hardkor.wordpress.com.


mlodyfizyk.blox.pl
"Nie siadaj na kwadracie, bo możesz przeenergetyzować organizm. Nie noś go w kieszeni spodni, marynarki czy żakietu. Możesz go złożyć, nawet wielokrotnie, kolorem na zewnątrz, i nosić w torebce lub torbie. (...) Kwadrat zachowa w sobie energię do końca 2009 roku". To fragment instrukcji obsługi uzdrawiającego czerwonego kwadratu, który zamieścił ?Fakt?. Takie i inne pseudonaukowe bzdury tropi bezlitośnie młodyfizyk, nie odpuszczając też mediom uchodzącym za poważne i wiarygodne.


mojewypieki.blox.pl
Autorka, Polka mieszkająca w Walii, z całą pewnością dużo piecze. Najpewniej słuchając grupy Bon Jovi, bo lubi. A potem wszystko opisuje w Internecie. Od pasji już tylko krok do zdominowania kulinarnej części polskiej sieci. Samych przepisów na serniki i pochodne naliczyliśmy 55. Dodatki do pism o gotowaniu są już ugotowane.


mroczne-kalesony.blog.pl
Drobiazgi wyjęte z rzeczywistości, skojarzenia, przedziwne zestawienia, jednozdaniowe komentarze, kadry z telewizji, reklamy... Blog tekstowo-obrazkowy Adama Fidusiewicza ("Jestem telenowelasem. Występuję w "Plebanii". Gram zakościelnego"), nagradzany i popularny, niezbyt mroczny - wbrew tytułowi.


placowkapostepu.wordpress.com
"Gitara, bas i perkusja plus ewentualne dodatki w kilkuminutowej piosence to dobra kombinacja, ale żeby tak całe życie tylko tego słuchać?". Oto blog z rozdwojeniem jaźni: o muzyce poważnej i popularnej. Interesujący ze względu na to pierwsze, bo jego twórca postanowił otworzyć ciężkie bramy klasyki przed laikami. Cenny ze względu na to drugie, bo pozbawiony snobizmu autorów skupionych na ?poważce?.


prawo.vagla.pl/blog
Piotr Waglowski, prawnik, bywa czepialski, docieka każdego szczegółu. Także na swym blogu. Vagla specjalizuje się w regulacjach związanych z Internetem. Od lat tropi absurdy w polskich ustawach. Jego koniki to naruszenie dóbr osobistych, spamy, kwestie dostępności informacji, tak zwana własność intelektualna. Ten laureat Brązowego Krzyża Zasługi za zasługi dla rozwoju informatyzacji w Polsce pisze ciekawie, a w budowaniu ogromnej bazy wiedzy o prawie w sieci nie ma sobie równych.


raider55.blox.pl
Zbiór donosicielskich fotosów o koszmarach architektury. Coś dla miłośników abstrakcji, finezji, przyszłych budowniczych. Są koszmary z naszych polskich włości, ale i zza dalekich granic. Wizualnie, abstrakcyjnie, śmiesznie, z lekką dozą architektonicznego tragizmu ? Jan Paweł II w roli krasnala ogrodowego (w zamierzeniu miało być zapewne ku czci i pamięci), pisuar - la indyjska bogini z ogromnymi ustami. Jest i zdjęcie schodów, a na nich znak: odchylony w tył wózek inwalidzki... wjazd zapewniony.


ratunku-co-robic.ownlog.com
"Co robicie, gdy widzicie, że Wasza partnerka płacze" " Nie pozwalamy jej, odwracamy się z pogardą, aa... zapomniałbym, mówimy jej, że jest nienormalna. Zdaje egzamin, przestała płakać." "Przestajemy wycierać penisa w firankę". Tego (i innego) rodzaju bezcenne rady to specjalność blogu gromadzącego dyskusje, jakie ludność prowadzi na internetowych forach. Zadziwiające, przerażające i śmieszne, ale uwaga - poziom dowcipu jest tu mocno nierówny.


rudawazji.blog.pl
Rzuciła wszystko: dom, dobrze płatną pracę, warszawskie "klimaty", i ruszyła w drogę. Nazwę blogu należy traktować z przymrużeniem oka - od Azji się zaczęło, ale potem były inne strony świata... "Andy wzywają. Nie wiem, kiedy będzie proxima vez na południowej półkuli. Obiecuję sobie, że w przyszłym roku, ale to samo przyrzekałam ponad dwa lata temu na Goa. Już nie wierzę we własne obietnice" - pisze autorka.


skafander-i-hiena.blog.pl
Zwyczajne, ale wciągające i wzruszające opowieści z rodzinnego życia. Chwilami wspominki, dialogi z dziećmi, chwilami fotoblog. Coś dla tych, którzy pasjonowali się najbardziej znanymi osobistymi pamiętnikami w tym kraju - w rodzaju Wawrzyńca Prusky'ego (wawrzyniecprusky.blog.onet.pl) i Badmofukera (badmofuker.blog.pl). Obu ostatnich polecamy, ale ich to można już sobie poczytać w wersji książkowej.


spaceship.blox.pl
To skrzyżowanie blogu satyrycznego, poetyckiego i komiksowego po prostu trzeba zobaczyć. "Często zaskakuję samego siebie, kiedy przypadkiem znajduję w komórce niewysłane SMS-y pisane po pijaku do nie wiadomo kogo" - notuje autor. Kim jest? Po słowach Jarosława Kaczyńskiego o internautach, piwie i pornografii pojawia się tu komiks z komentarzem: "Cholera, zdemaskował nas".


supermarket.blog.pl
Supermarket jest jednym ze starszych polskich blogów (siedmiolatek) pokazujących życie codzienne, tu przez pryzmat marketu. Jest wino wiśniowe w butelce z zakrętką o wyglądzie kraciastego obruska z gumką, jak ze słoika babcinych konfitur. Z myślą o wegetarianach - foliowy worek z napisem: "aromatyczna wędlina sojowa o smaku mielonki". Jest i szczotka (chyba do butów) w wersji rozbudowanej, bo w kształcie - krzyża. Do popatrzenia, do wzruszenia.


troszkiewicz.ownlog.com
Włosy, cycki, krzyże. Takimi trzema słowami blog Ani Troszkiewicz opisał Jakub Żulczyk, linkując go ze swojej strony. W jej prostych, strzelonych lampą paraamatorskich zdjęciach wszystko jest zepsute i złe: straszy rzucony na podłogę ręcznik i śliniący się pies. Za warstwą brudu czają się jednak subtelne kompozycje. Kadry zamiast na serwerze z powodzeniem mogłyby wisieć na ścianie galerii.


trzaskprask.blog.pl
Warsaw city reality prowadzone przez Pawła Lorocha, podróżnika, znawcę kulinariów, tekściarza, konferansjera. Jako lokalny patriota zdenerwowany niemiłymi komentarzami o bliskiej jego sercu stolicy postanowił zmienić jej odbiór. I pokazuje inną Warszawę. Żaden tam lukier, luksus, lans i lakier. Jest pokaz inności, ludzkiego oblicza codzienności opatrzony soczystym, bystrym, dowcipnym komentarzem. Ciekawe, czy biuro promocji miasta pomyślało o propozycji pracy dla Lorocha?


ultramaryna.pl/mkk/
Barwnym, bywa, żedosadnym językiem Marceli Szpak dokumentuje "masową konsumpcję kultury masowej" w wykonaniu własnym. Muzyka, książki, film, gry, grafika - wszystko to mieści się w konwencji aktualizowanego codziennie blogu, którego autor publikuje także w katowickim przewodniku kulturalnym "Ultramaryna".


walpurg.blog.onet.pl
Najstarszy wpis bloger liberał Krzysztof Halama dodał osiem lat temu, 1 kwietnia. Wtedy to oświadczył: "Wielokrotnie miałem ochotę skończyć tę pisaninę". Ale dopiero tamtego primaaprilisowego dnia zaczął na gorąco komentować wydarzenia obyczajowe, polityczne i kulturalne. Nie boi się tematów kontrowersyjnych, na przykład dotyczących mniejszości seksualnych, garściami bierze artykuły z prasy, Internetu i przedstawia swój pogląd na dany problem.


zjadamyreklamy.blox.pl
Irena Mrozek we wzmiance o sobie pisze: "Nie mam postawy roszczeniowej. Mi się po prostu więcej należy". Ma rację, jej słynny zjadliwy reklamowy blog jest jak zawsze smakowity. A sama Mrozek nienaruszalna moralnie. Kiedy specjalistka od e-marketingu, podszywając się pod anonimową internautkę, namawiała ją do publikacji na blogu informacji o spotach reklamowych jej pracodawcy, ta zwietrzyła podstęp, czego efektem stał się "Kodeks współpracy z blogerami". Mrozek prowadzi też ratujmykurwe.blox.pl - słownik przekleństw znakomitych.


Źródło: przekrój.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane