Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów w których Internet jest bardzo powszechny

Niektórzy uważają, ze Internet jest tak samo potrzebny do życia jak jedzenie, woda czy elektryczność. Może większość z nas nie jest uzależniona od Internetu do tego stopnia, by w pełni zgadzać się z tym zdaniem, jednak nie ulega wątpliwości, że w XXI wieku Internet jest nieodzowną częścią naszego życia.

Dzięki dostępowi do globalnej sieci możemy utrzymywać kontakt z najbliższymi, czytać wiadomości z polski i ze świata, uczyć się języków obcych i innych przydatnych rzeczy, wyszukiwać informacje dotyczące rzeczy, ludzi i wydarzeń, oglądać filmy, relaksować się w grach wideo itd. Oczywiście to tylko jedne z wielu sposobów na jakie można korzystać z Internetu. Doskonale wiedzą o tym obywatele krajów o wysokiej dostępności globalnej sieci. Poniżej znajdziecie 10 krajów według odsetka ludności, która korzystała z Internetu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ranking opracowany na podstawie Social Progress Index 2014.

1. Islandia: 96,2% ludności.
Islandia nie ma najszybszego Internetu stacjonarnego na świecie, ani najszybszego Internetu mobilnego, za to może się pochwalić wysoką dostępnością sieci. Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku aż 96,2% Islandczyków korzystało z Internetu na jeden z kilku sposobów – przez komputer, tablet, telefon komórkowy lub inne urządzenie elektroniczne z dostępem do sieci. Islandia już dziś jest ikoną stałego i powszechnego dostępu do Internetu.

2. Norwegia: 95% ludności.
W Norwegii aż 95% ludności ma dostęp do Internetu i regularnie z tego korzysta. Kraj może się pochwalić nie tylko dużą dostępnością, ale i ładnymi średnimi prędkościami. Norwegia plasuje się w Top 10 krajów o najszybszym Internecie stacjonarnym i mobilnym. Duża w tym zasługa rozpowszechnienia światłowodowych sieci szerokopasmowych. Tylko 5% ludzi w Norwegii nie jest podłączonych do globalnej sieci.

3. Szwecja: 94% ludności.
Na trzecim miejscu znalazł się kolejny kraj skandynawski – Szwecja. Obecnie aż 94% mieszkańców Szwecji ma dostęp do Internetu o bardzo wysokiej przepustowości. Średnia prędkość Internetu stacjonarnego pozwoliła zająć Szwecji 8 miejsce w rankingu, zaś prędkość mobilnego Internetu plasuje Szwecję na 5 miejscu. To właśnie w Szwecji działa strona „The Pirate Bay", która udostępnia odnośniki do wybranych zasobów, w postaci plików torrent.

Zobacz: Top 10 krajów o najszybszym połączeniu internetowym.

4. Holandia: 93% ludności.
Holandia słynie z bardzo wysokiej prędkości Internetu stacjonarnego. Podczas kiedy średnia prędkość Internetu na świecie wynosi 3,8 Mbit/s, w Holandii ta wartość oscyluje w granicach 12,4 Mbit/s co plasuje ten kraj na 4 pozycji na świecie. Znaczna zmiana na lepsze miała tu miejsce w ostatnich latach. Jeszcze kilka lat temu dostęp do szerokopasmowego Internetu miało 700 tysięcy domów, a dziś już około 7 milionów. Właśnie dlatego z Internetu korzysta tu 93% ludności.

5. Dania: 93% ludności.
Również Dania może się pochwalić wysoką dostępnością oraz prędkością Internetu. Aż 93% ludzi ma dostęp do Internetu, którego średnia prędkość wynosi 9,5 Mbit/s. Wraz z postępem dostępności i prędkości Internetu w Danii postępowała cenzura. Na początek zaczęto cenzurować strony z dziecięcą pornografią, narkotykami i hazardem. Z czasem cenzura dosięgnęła serwisy udostępniające pliki mp3 oraz filmy bez zgody autorów.

6. Luksemburg: 92% ludności.
Luksemburg to niewielkie państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Ze względu na swoje rozmiary łatwo prowadzić tu projekty, których celem jest zwiększenie dostępności oraz prędkości Internetu. Według Social Progress Index 2014 w ciągu ostatnich 12 miesięcy z Internetu w tym kraju korzystało 92% Luksemburczyków. Średnia prędkość Internetu wynosi 6,5 Mbit/s (w Polsce 7,5 Mbit/s).

Zobacz: 10 znaków wskazujących, że możesz być uzależniony od Internetu.

7. Finlandia: 91% ludności.
Finlandia była jednym z pierwszych krajów, które zaczęły tworzyć infrastrukturę umożliwiającą dostęp do Internetu i jednym z pierwszych państw, które otrzymały własne domeny internetowe. Finlandia była pierwszym krajem na świecie, który wprowadził prawo gwarantujące dostęp do szybkiego Internetu (co najmniej 1 Mbit/s) każdemu obywatelowi. Obecnie średnia prędkość Internetu stacjonarnego w Finlandii wynosi 9,1 Mbit/s.

8. Nowa Zelandia: 89,5% ludności.
Średnia prędkość Internetu w Nowej Zelandii wynosi 5,3 Mbit/s, co plasuje ten kraj na 34 miejscu na świecie. Nie mniej Nowa Zelandia wyróżnia się bardzo dużą dostępnością Internetu, która w 2013 roku była szacowana na 89,5%. Obecnie rząd prowadzi inwestycje, której celem jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowych sieci szerokopasmowych 75% ludności do końca tej dekady. Według założeń projektu do 2019 roku do Internetu ma mieć dostęp 97,8% całej populacji kraju.

9. Liechtenstein: 89,4% ludności.
Liechtenstein to kolejny mały kraj, po Luksemburgu z miejsca szóstego, mogący się pochwalić wysoką dostępnością Internetu. To małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią, zamieszkuje około 35 tysięcy osób: 89,4% z nich ma dostęp do stałego Internetu lub w technologii mobilnej. Głównym dostawcą usług internetowych i operatorem sieci komórkowej Liechtensteinu jest Telecom Liechtenstein AG, z siedzibą w Schaan.

Zobacz: 10 państw w których Facebook cieszy się ogromną popularnością.

10. Wielka Brytania: 87% ludności.
Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów rozwijających infrastrukturę internetową, zaś sama domena .uk jest aktywna od połowy lat 80-tych XX wieku. Jak można sobie wyobrazić obywatele tego kraju mieli mnóstwo czasu aby przyzwyczaić się do Internetu, dlatego jest tu wielu zagorzałych użytkowników globalnej sieci. Średnia prędkość Internetu stacjonarnego w Wielkiej Brytanii wynosi 9,4 Mbit/s.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane