Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 częstych problemów z którymi wybieramy się do lekarza

Nikt z nas nie lubi chodzić do lekarza, a mimo to odwiedzamy go bardzo często. Dlaczego tak się dzieje? Niektórzy z nas chcą się po prostu upewnić, że ich stan zdrowia jest dobry, więc prewencyjne wizyty u lekarza są dla nich normą. W końcu nie trwają one długo i wpływają na nas uspokajająco.

Mimo wszystko, zdecydowana większość z nas ma konkretny powód wizyty u lekarza, a tym powodem jest choroba. Z jakimi problemami najczęściej wybieramy się do lekarza? Jakie są najczęstsze choroby na które uskarżają się pacjenci? Poniżej znajdziesz dziesięć częstych problemów zdrowotnych, z powodu których odwiedzamy lekarza. Miej na uwadze, że ich kolejność jest przypadkowa.

 

1. Choroby skórne.

Zmorą wszystkich nastolatków są problemy skórne w postaci trądziku, zapalenia skóry itp. To nic dziwnego, że kiedy wybierasz się do dermatologa najczęściej spotkasz nastolatków chcących rozwiązać te kwestie. Jednakże wymienione problemy skórne nie są jedyną przyczyną z którą wybieramy się do lekarza. Tutaj możemy się również spotkać z takimi chorobami jak torbiele, owrzodzenia, rak skóry i wypryski. Poza tym nie należy zapominać o oparzeniach i odmrożeniach. To wszystko sprawia, że choroby skóry są jedną z najczęstszych przyczyn odwiedzin lekarza.

2. Choroby stawów i kości.

Założymy się z wami o to, że każdy z was jest w stanie wymienić chociażby jedną osobę, która uskarża się na bóle stawów. Czy tak właśnie jest? Z powodu ciężkiej pracy ludzie uskarżają się na bóle kolan, ramion, rąk, palców a nawet stóp. Zapalenie stawów i kości to bardzo częsty powód odwiedzin lekarza. Bólu nie należy lekceważyć, bowiem zapalenie stawów jest wiodącą przyczyną prowadzącą do kalectwa u ludzi powyżej 55 roku życia. Jest wiele typów zapalenia stawów, w tym Choroba zwyrodnieniowa stawów i Reumatoidalne zapalenie stawów.

3. Problemy z kręgosłupem.

Bóle kręgosłupa to jeden z tych problemów, z którym w pewnym momencie życia boryka się większość z nas. Ostatnie badania wykazało, że około 80% całej populacji ziemi przynajmniej raz w życiu doświadczy bólu pleców. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że niektórzy ludzie doświadczają tak ogromnego bólu placów, że nie mogą się poruszać. Dla ludzi, których chorują z powodu bólu pleców, jedynym rozwiązaniem pozostają odwiedziny lekarza, kręgarza lub masażysty. Najczęściej przyczyną bólu jest uraz mechaniczny.

4. Choroby układu oddechowego.

Choroby układu oddechowego to kolejna popularna przyczyna wizyty u lekarza – zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą schorzenia górnych dróg oddechowych, w tym przeziębienie. Nie ma osoby, która podczas swojego życia nie doświadczyła by przeziębienia. Większość z nas ma nawet kilka przeziębień w czasie jednego roku. Doskonale wiesz, że z przeziębieniem często wiąże się katar, kaszel, ból gardła i zatkany nos. Przeziębienie wpływa na naszą wydajność w pracy, a w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwia pracę.

5. Problemy z cholesterolem.

Cholesterol to organiczny związek chemiczny występujący we wszystkich organizmach żywych. Chociaż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to jego nieprawidłowe stężenie może nam zaszkodzić. Wzrost stężenia cholesterolu we krwi może prowadzić do miażdżycy tętnic – przewlekłej choroby polegającej na wysepkowatym gromadzeniu się w błonie wewnętrznej tętnic cholesterolu oraz innych lipidów. W ostateczności wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Dlatego regularne wizyty u lekarza są bardzo ważne.

6. Zaburzenia psychiczne.

Zdziwiłbyś się jak wielu ludzi odwiedza lekarza z powodu jednego z wielu zaburzeń psychicznych, do których zaliczamy między innymi alkoholizm, depresję, fobię, schizofrenię, zespół czołowy, bulimię, przedwczesny wytrysk, zaburzenia preferencji seksualnych, autyzm dziecięcy, ADHD i wiele więcej. To oczywiste, że osoby cierpiące z powodu jednego z tych zaburzeń, poszukują pomocy u specjalisty. Szacuje się że z powodu zaburzeń psychofizycznych każdego roku do lekarza trafia około 1,5 miliona Polaków. Aż w 100 tysiącach przypadków mamy do czynienia z psychozą.

7. Choroby neurologiczne.

Choroby neurologiczne to wszystkie zaburzenia związane z układem nerwowym (mózgiem, kręgosłupem, nerwami i wszystkim co się z tym lączy). Istnieją setki chorób neurologicznych na które cierpią ludzie w całej Polsce – niektóre z nich są niemal nieszkodliwe, inne zagrażają życiu człowieka. Do jednych z najczęstszych chorób neurologicznych możemy zaliczyć epilepsję (tak zwaną padaczkę), stwardnienie zanikowe boczne, chorobę i zespół Parkinsona, chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane, udar mózgi itd.

8. Wysokie ciśnienie krwi.

Każdy z nas powinien regularnie wykonywać pomiary ciśnienia krwi, tym częściej im bardziej nasze ciśnienie odbiega od normy – zwłaszcza jeżeli w naszym przypadku zdiagnozowano nadciśnienie. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do bardzo wielu problemów zdrowotnych, może nawet uszkodzić serce, wzrok i inne części ciała. Jako, że ciśnienie krwi wzrasta wraz z wiekiem to właśnie osoby starsze są najczęstszymi gośćmi w przychodniach lekarskich. Nawet jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia, nie oznacza to, że nie musisz przez kilka lat badać ciśnienia.

9. Bóle głowy i migreny.

Chociaż migrena i bóle głowy zaliczają się do chorób neurologicznych, my postanowiliśmy poświęcić im osobny podpunkt. Bóle głowy są czymś co każdy z nas doświadcza nawet kilka razy do roku, niektórzy nawet kilka razy w miesiącu. Mamy rację? Ból głowy może mieć bezpośredni związek ze stresem, ciśnieniem, wybranymi zapachami, dźwiękami a nawet ćwiczeniami i wyczerpaniem fizycznym. Bardzo uciążliwa jest zwłaszcza migrena, czyli powtarzający się, pulsujący ból głowy, który może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin.

10. Cukrzyca.

Szacuje się, że na cukrzyce choruje około 5% całej populacji Polski. W 95% przypadków jest to cukrzyca Typu 2 polegająca na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. W przypadku zlekceważenia cukrzycy, u człowieka może wystąpić bardzo wiele poważnych problemów zdrowotnych: choroby serca, niewydolność narządów, uszkodzenia nerwów, komplikacje ze wzrokiem a nawet amputacje kończyn. Cukrzyca jest cichym zabójcą, dlatego bardzo ważne jest ciągłe odwiedzane lekarza, który pomoże zapobiegnąć większym szkodom.

Komentarze   

 
0 #1 maria grzniczka 2014-05-22 20:44
Naprawde nie wiedziałam o tym tak na serio :lol:
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane