Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów, których obywatele są bardzo aktywni fizycznie

Ponieważ otyłość staje się coraz większym i większym problemem, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna coraz bardziej zyskują na znaczeniu. W 2012 roku magazyn medyczny „The Lancet" przeprowadził badania, których celem była analiza wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Naukowcy wzięli pod uwagę dane ze 122 krajów świata, dzięki czemu udało im się wskazać państwa które już teraz są bardzo aktywne fizycznie, oraz państwa które na aktywności fizycznej zyskały by najwięcej.

Jako, że aktywność fizyczna wydłuża życie, dzisiejszy ranking pokazuje ile lat życia zyskają obywatele danego kraju, jeżeli będą jeszcze aktywniejsi. Niskie wartości, liczone w częściach dziesiętnych, wskazują że te państwa już dziś są bardzo aktywne fizycznie.

1. Bangladesz: 0,1.

Bangladesz to państwo położone w Azji Południowej. Ludzie zamieszkujący ten kraj już teraz są wyjątkowo aktywni fizycznie, na co mają wpływ główne gałęzie gospodarki wymagające przede wszystkim pracy fizycznej. Tutejsi ludzie pracują głównie w rolnictwie, przemyśle stoczniowym, przemyśle włókienniczym oraz górnictwie. Szacuje się, że gdyby mieszkańcy Bangladeszu jeszcze bardziej przyłożyli się do ćwiczeń, zyskali by zaledwie 0,1 roku życia. Z drugiej strony najmniej aktywnym krajem jest Malta, gdzie długość życia wzrosła by o trochę ponad rok, gdyby jej mieszkańcy więcej ćwiczyli.

2. Mozambik: 0,14.

Od ustanowienia konstytucji, co miało miejsce 30 listopada 1990 roku, Mozambik należy do najszybciej rozwijających się krajów Afrykańskich. Mimo to PKB na mieszkańca w dalszym ciągu należy do najniższych na świecie. Ma to związek z tym, że największym sektorem gospodarki jest rolnictwo, w którym zatrudnienie znajduje aż 77% ludności kraju. Poprzez codzienną pracę fizyczną, mieszkańcy Mozambiku są na szczycie państw o największej aktywności fizycznej.

3. Komory: 0,17.

Komory to niewielkie wyspiarskie państwo położone w północnej części Kanału Mozambickiego, zlokalizowane pomiędzy północną częścią Madagaskaru a północno-wschodnią częścią Mozambiku. Głównym obszarem gospodarki jest rolnictwo, w efekcie czego tutejsi ludzie są bardzo aktywni fizycznie. Ludzie zajmują się nie tylko uprawą, ale również łowiectwem, wędkarstwem oraz leśnictwem. Te wszystkie prace gwarantują optymalną ilość aktywności fizycznej.

4. Benin: 0,19.

Jeżeli nie wiecie gdzie leży Benin, śpieszymy nadmienić że jest to państwo położone w Afryce nad Zatoką Gwinejską. Również gospodarka tego kraju utrzymuje się głównie dzięki dochodom z rolnictwa i uprawy bawełny (co stanowi 40% PKB). Wielu ludzi w tym kraju pracuje w produkcji tekstyliów, hodowli zwierząt i przy uprawie ryżu, orzeszków ziemnych, orzechów nerkowca, batatów, palm i kakaowców. Dużo ludzi ma samowystarczalne gospodarstwa, co oznacza że każdego dnia ludzie muszą wykonać dużo pracy fizycznej.

5. Malawi: 0,21.

Malawi to państwo położone we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Chociaż jest to jeden z najmniej rozwiniętych krajów świata, jest również jednym z najbardziej aktywnych fizycznie. Według szacunków 90% mieszkańców tego kraju mieszka w obszarach wiejskich, zaś w rolnictwie pracuje 80% ludzi. Duża liczba ludności każdego dnia podejmuje się pracy fizycznej przy uprawie fasoli, ryżu, manioku, kukurydzy, herbaty oraz tytoniu.

6. Grecja: 0,23.

Średnia długość życia w Grecji wynosi 80,3 lat. Jest rok powyżej średniej OECD i stanowi jedną z najwyższych na świecie. Jako, że Grecja jest miejscem narodzin Igrzysk Olimpijskich, tutejszy rząd robi wiele by zaszczepić sport w serca młodych Greków. Dzieci od najmłodszych lat są nastawione na zdrową rywalizację w sportach wszelkiej maści. Od kiedy w Grecji szaleje kryzys gospodarczy duża część ludności kraju przerzuciła się z samochodów na rowery, tłumacząc to oszczędnością i koniecznością.

7. Kambodża: 0,24.

Do największych branż w Kambodży należy przemysł tekstylny oraz branża turystyczna, zaś działalność rolnicza jest głównym źródłem utrzymania dla osób zamieszkujących obszary wiejskie. Szacuje się, że w rolnictwie pracuje około 57% osób aktywnych na rynku pracy. Mimo, że mieszkańcy kraju w większości zajmują się pracą fizyczną, to tutejszy rząd robi wiele by promować sport i zdrowe odżywianie. Wśród najmłodszych szczególną popularnością cieszy się piłka nożna oraz sporty walki.

8. Mongolia: 0,24.

Mongolia to jeden z dwudziestu największych krajów świata, położony w środkowowschodniej Azji. Eksperci szacują, że 30% ludności zamieszkującej kraj nadal prowadzi koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia, wiec aktywność fizyczna jest głęboko zakorzeniona w tutejszym stylu życia i tradycji. Większość z osób zajmujących się koczowniczym lub półkoczowniczym stylem życia stanowią pasterze oraz ich rodziny. Rząd zajmuje się promocją aktywności fizycznej głównie wśród osób zamieszkujących miasta. W samej stolicy kraju żyje 38% ludności Mongolii.

9. Birma: 0,27.

Birma to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską. Państwo jest bardzo bogate w zasoby naturalnej, jednak poziom rozwoju jest bardzo niski, przez co ludzie muszą wykonywać większość prac ręcznie. Dla przykładu ryż, uprawiany na 60% gruntów rolnych w kraju, jest uprawiany i zbierany przez birmańskie kobiety. Tymczasem mężczyźni znajdują zatrudnienie w trudniejszych branżach, w tym w leśnictwie, górnictwie i przy wydobyciu kamieni szlachetnych (90% rubinów na świecie pochodzi z Birmy).

10. Holandia: 0,29.

Niedobór ropy w latach 1973-1974 był błogosławieństwem dla ludzi zamieszkujących Holandie, bowiem wywołał szał na rowery, który trwa do dnia dzisiejszego. Dziś podróżowanie na rowerze stanowi 29% wszystkich podróży w kraju, 59% przejazdów w obrębie miast. Prawie 40% ludności kraju udaje się do pracy spacerkiem lub jadąc tam na rowerze. To nie niezwykle pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, również środowisko dużo zyskuje na odstąpieniu od pojazdów mechanicznych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane