Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej niebezpiecznych miast świata

Wielu z nas chciało by podróżować po całym świecie. Zobaczyć na własne oczy każdy kraj Europy, zwiedzić Amerykę Południową, przejechać wzdłuż i wszerz Azję, zahaczyć na chwilę o Australię i Oceanię. O ile w większości miast świata możemy się czuć bezpiecznie, to są również miasta w których prawdopodobieństwo, że staniesz się ofiarą przestępstwa jest bardzo wysokie.

Podróżując musimy pamiętać, że nie wszystkie miejsca wokół nas są bezpieczne. Z powodu bezrobocia, ubóstwa, handlu narkotykami, nieskutecznego egzekwowania prawa, terroryzmu i rasizmu niektóre miasta są bardzo niebezpieczne. Oto jedne z najbardziej niebezpiecznych miast świata:

1. Mogadiszu, Somalia.

Somalia to ogólnie bardzo niebezpieczny kraj dla turystów, pełen przemocy i etnicznych wojen. Od 1991 roku w Somalii toczy się wojna domowa, zapoczątkowana obaleniem somalijskiego dyktatora Siada Barre. Obecnie konflikt jest w piątej fazie (od 2009 roku), która charakteryzuje się wojną pomiędzy poszczególnymi klanami somalijskimi. Przez ciągły konflikt warunki społeczne i ekonomiczne mieszkańców Somalii wciąż dołują, a to odbija się na stolicy kraju: Mogadiszu. Z powodu trwającej ponad 20 lat wojny połowa mieszkańców miasta uciekła w inne miejsca – tak w kraju, jak i za granicą. Zamachy, wystrzały z broni, ataki partyzanckie, rabunki i zamieszki są w Mogadiszu na porządku dziennym. Codziennie rannych zostaje kilkadziesiąt osób, przez co szpitale są przepełnione a ich personel ma ręce pełne roboty.

2. Bagdad, Irak.

Bagdad, miasto będące przez wieki intelektualną i kulturalną stolicą świata islamskiego, jest obecnie jednym z najbardziej niebezpiecznych miast świata. Od kiedy wojska amerykańskie zajęły Bagdad w 2003 roku, problemy zaczęły się nasilać. Samobójcze zamachy i bomby ukryte w samochodach są stałym zagrożeniem czekającym na każdego odwiedzającego miasto. Od czasu początku inwazji na Irak stolica kraju cierpi z powodu przemocy, przestępczości, korupcji, braku stabilności wewnętrznej itd. Mieszkańcy stolicy starają się żyć normalnie, jednak regularne ataki Al-Kaidy i kurdyjskich rebeliantów skutecznie im to uniemożliwiają.

3. Caracas, Wenezuela.

Caracas to stolica, jedno z największych i najpiękniejszych miast Wenezueli. Jednak wśród tego całego piękna czai się również coś bardzo zabójczego. Caracas ma jeden z najwyższych wskaźników morderstw na świecie. Każdego roku ginie tu 130-160 ludzi na 100 000 mieszkańców. Dla przykładu polski wskaźnik morderstw jest jednym z najniższych na świecie, u nas w skali roku ginie średnio 1,1 osoba na 100 000 mieszkańców. Większość z morderstw mających miejsce w Caracas to nierozwiązane tajemnice. Porwania, kradzieże i napady są również na porządku dziennym. Caracas jest także rajem dla handlujących narkotykami, przez co można się tu wplątać w nieciekawe sytuacje.

4. Ciudad Juárez, Meksyk.

Ciudad Juárez to szalenie niebezpieczne miasto położone na północy Meksyku, blisko granicy ze Stanami Zjednoczonymi i amerykańskiego miasta El Paso. Tylko w ciągu ostatniego dziesięciolecia odnotowano tu ponad 400 zabójstw kobiet na tle seksualnym: niektóre z ciał były później odkrywane w rowach wokół miasta. Bliskość granicy z USA ma jeszcze jeden przykry aspekt. Dla gangów narkotykowych miasto stało się miejscem w którym organizowany jest przerzut narkotyków do Stanów Zjednoczonych. A tam gdzie są narkotyki i gangi, są również wojny pomiędzy nimi. Tylko w 2009 roku w Ciudad Juárez zginęło około 2600 osób w wyniku wojen narkotykowych.

5. Kabul, Afganistan.

Kabul, stolica i największe miasto Afganistanu, nie jest miejscem dla ludzi o słabych nerwach. Chociaż Kabul jest stolica i kulturalnym centrum kraju, to lata wojen nie oszczędzały jego infrastruktury i mieszkańców. Począwszy od radzieckiej interwencji w Afganistanie w latach 80 aż do niedawna miasto było bardzo często atakowane i niszczone, również przez rebeliantów. Obecnie sytuacja w mieście się trochę uspokoiła, jednak zapewnianiem bezpieczeństwa nadal zajmuje się afgańska policja wespół z wojskiem.

6. Rio de Janeiro, Brazylia.

Rio de Janeiro to jedno z Brazylijskich miast, w którym już w tym roku zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014. Można się spodziewać, że do miasta zjedzie mnóstwo turystów z całego świata, jednak czy policja będzie im w stanie zapewnić bezpieczeństwo? Rio de Janeiro to jedno z najniebezpieczniejszych miast świata, zwłaszcza gdy w grę wchodzą tak zwane Fawele. Fawela to rozległa dzielnica biedy wokół miasta, w których domy zostały zbudowane z najtańszych materiałów: dykty, blachy, desek itd. Rio de Janeiro to miasto borykające się z wojnami narkotykowymi, korupcją i przestępczością zorganizowaną, polującą również na turystów. Każdego tygodnia w Rio de Janeiro ginie około 30 osób. W wielu z tych przypadków mamy do czynienia z zabłąkanymi kulami i rozbojami.

7. Gwatemala, Gwatemala.

Gwatemala to stolica i największe miasto Gwatemali, największa metropolia Ameryki Środkowej. Dużymi problemami dla miasta jest wysoka przestępczość oraz rozrastające się dzielnice biedy. Są problemy z handlarzami narkotyków, wojnami gangów i wysokim wskaźnikiem zabójstw. Miasto ma ciągłe problemy z przestępcami, częściowo ze względu na brak skuteczności w egzekwowaniu prawa. Oprócz policji, również wymiar sprawiedliwości jest przepracowany i nieskuteczny. To wszystko odbija się na życiu zwykłych ludzi i turystów.

8. San Pedro Sula, Honduras.

San Pedro Sula to miasto przez wielu ekspertów uznawane za najniebezpieczniejsze miasto świata. W mieście zamieszkiwanym przez około 719 tysięcy osób, tylko w 2011 roku zostało zabitych 1 143 osoby, co w przeliczeniu na liczbę ludności daje najwyższy procent na świecie. Osoby chcące odwiedzić to miasto muszą uważać na każdym kroku. Mamy tu gangi, przemoc, zabójstwa, wojny narkotykowe, wymuszenia, korupcję i wiele więcej.

9. Karaczi, Pakistan.

Karaczi to największe miasto Pakistanu, położone nad Morzem Arabskim, zamieszkiwane przez ponad 11 milionów osób. Karaczi to również miasto generujące bardzo dużo negatywnego rozgłosu w mediach. Niepokojące historie o gwałtach, morderstwach, zamachach bombowych, porwaniach, handlu narkotykami wypaliły piętno w świadomości opinii publicznej. Karaczi stało się szczególnie znane z zabójstw na zlecenie. Już za 2-3 tysięcy złotych mordercy są zdolni zabić policjantów, polityków, biznesmanów, przeciwników itd.

10. Kapsztad, Republika Południowej Afryki.

Kapsztad to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Republice Południowej Afryki. Miasto może się pochwalić wieloma atrakcjami turystycznymi, jednak na turystów czekają również niebezpieczeństwa. Ze względu na duże dysproporcje społeczne i ekonomiczne są tu dzielnice bardzo bezpieczne, jak również te w których łatwo paść ofiarą przestępstwa. Jedną z najniebezpieczniejszych dzielnic jest Nyanga, gdzie stopa bezrobocia wynosi około 70%.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane