Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niesamowicie drogich i ambitnych projektów budowlanych z Dubaju

Nie ma wątpliwości, że Dubaj jest jednym z najpopularniejszych i najmodniejszych kierunków turystycznych świata. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miasto przeszło niesamowitą transformację, której celem było przyciągnięcie uwagi całego świata i uczynienia z miasta jednej z wiodących destynacji wśród turystów. Dziś osoby odwiedzające miasto mogą oglądać niesamowite drapacze chmur, luksusowe hotele, sztuczne wyspy, kryte parki narciarskie itp.

Dubaj staje się synonimem luksusu i wszystkiego najlepszego co może nas spotkać w życiu. Miasto wciąż inwestuje ogromne pieniądze w budowę ambitnych i zapierających dech w piersiach projektów budowlanych. O skali przedsięwzięć najlepiej świadczy fakt, że po 2000 roku w miasto zainwestowano już kilkaset miliardów dolarów. Co więcej, około 30% wszystkich dźwigów świata pracuje teraz w Dubaju. Dziś mamy dla was ranking ciekawych projektów budowlanych, które już są atrakcjami Dubaju, lub będą nimi wkrótce.

1. The World (Świat): 14 miliardów dolarów.

Prywatne wyspy „The World" to sztuczny archipelag, którego koszt szacowany jest na około 14 miliardów dolarów: z czego sama rekultywacja kosztowało około 2 miliardy dolarów. Na cały archipelag, przypominjący z lotu ptaka świat, składa się 300 dużych wysp pomiędzy którymi można podróżować łodziami lub samolotem. Jak dotychczas sprzedano ponad 200 wysp, zaś zagospodarowano dwie z nich. Wyspy są różnej wielkości, zaś ich cena wynosi od 7 milionów dolarów za najmniejszą do 1,8 miliarda dolarów za największą. Ciekawe jest to, że wyspę reprezentującą Wielką Brytanię kupił miliarder Richard Branson.

2. Wyspy Palmowe (ang. Palm Island): 12,3 miliarda dolarów.

Wyspy Palmowe są jednym z najbardziej ambitnych projektów budowlanych świata. Nic dziwnego, że ich deweloper nazywa je jednym z nowych cudów świata. Kosz budowy tych wysp został oszacowany na ponad 12 miliardów dolarów. Na wyspie już teraz znajduje się wiele budynków mieszkalnych, hoteli tematycznych, willi, marin, plaż, restauracji i sklepów. Wyspy nie zostały jeszcze w całości zagospodarowane, jednak nawet w obecnej formie robią ogromne wrażenie.

3. Dubai Marina: 10 miliardów dolarów.

Dubajska Marina znalazła się na jednym z czołowych miejsc tej listy, ponieważ będzie to największa przystań świata stworzona przez człowieka. Projekt jest w trakcie budowy, jednak docelowo ma być wygodnym domem dla 120 000 osób i nowym centrum Dubaju. Powstaje tu 200 wieżowców o wysokości przekraczającej 200 metrów: budynki mieszkalne, biurowce, centra handlowe, kompleksy wypoczynkowe, restauracje, kawiarnie, bary i wiele więcej.

4. Burdż Chalifa: 1,5 miliarda dolarów.

Burdż Chalifa to przepiękny drapacz chmur, będący na chwilę obecną najwyższym budynkiem wybudowanym przez człowieka. Jego wysokość wynosi zawrotne 829,84 metrów! Budowa wieżowca została rozpoczęta we wrześniu 2004 roku, zaś oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 4 stycznia 2010 roku. W budynku znajdziemy jedne z najlepszych restauracji w Dubaju, liczne sklepy oraz kompleksy rozrywkowe. Burdż Chalifa pobił kilka rekordów dotyczących wysokości, zapoznacie się z nimi na Wikipedia.org.

5. Dubai Mall: 700 milionów dolarów.

Dubai Mall jest niewątpliwie jednym z największych i najdroższych centrów handlowych świata. Wewnątrz znajdziemy 1400 sklepów oraz 160 tysięcy miejsc parkingowych. W skład centrum wchodzi największe akwarium świata będące domem dla 33 tysięcy zwierząt wodnych. Ponadto w centrum znajdziemy arenę łyżwiarską olimpijskich rozmiarów i inne atrakcje typowe dla centrów handlowych: kina, restauracje itp. Dubai Mall odwiedza 750 tysięcy osób tygodniowo.

6. Burdż al-Arab: 650 milionów dolarów.

Na naszej liście nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej niesamowitych hoteli w Dubaju i na świecie. Hotel Burdż al-Arab wznosi się na wysokość 321 metrów, co czyni z niego czwarty najwyższy hotel świata. Hotel doczekał się oficjalnego otwarcia w 1999 roku. Posiada 60 pięter, obsługiwanych przez 18 wind. W hotelu znajdują się wyłącznie apartamenty, kilka restauracji, dwa baseny, duże SPA z 18 gabinetami leczniczymi, muzeum, biblioteka i wiele więcej atrakcji. Najdroższe apartamenty posiadają złote wykończenia.

7. JW Marriott Marquis Dubai Hotel: 490 milionów dolarów.

JW Marriott Marquis Dubai Hotel to najwyższy hotel świata, którego wysokość wynosi trochę ponad 355 metrów. Chotel zachwyca ekstrawaganckim białym oświetleniem, które przypomina błyszczące diamenty. Inną niesamowitą cechą tego hotelu jest ilość miejsc noclegowych. Hotel dysponuje aż 1608 pokojami o różnym standardzie: po 804 pokoje na każdą z wież. Budowa hotelu rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwsza wieża została ukończona w 2012, zaś druga wieża w 2013 roku.

8. Kryty stok narciarski: 400 milionów dolarów.

Czy na pustyni można cieszyć się śniegiem? Kryty stok narciarski wybudowany w Dubaju pokazuje, że można. To trzeci co do wielkości kryty stok narciarski świata – jego powierzchnia wynosi oszałamiające 22,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jedną z najbardziej niesamowitych cech obiektu jest 60 metrowa góra z pięcioma trasami zjazdowymi o różnej trudności. Mamy tu również ściankę wspinaczkową, snowpark z zaprzęgami, tory saneczkowe itd.

9. Cayan Tower: 272 miliony dolarów.

Cayan Tower – budynek znany również jako Twisted tower lub Infinity Tower – to skręcony wieżowiec położony w Dubaju. To najwyższa skręcona wieża świata, sięgająca wysokości 306 metrów. Budowa wieży rozpoczęła się w 2006 roku, zaś zakończyła 10 czerwca 2013 roku. Na 76 piętrach znalazło się miejsce dla apartamentów mieszkalnych, sali konferencyjnych, kortów tenisowych, basenów, przedszkola, gimnazjum oraz SPA. Pierwotnie projekt miał sięgnąć wysokości 372 metrów i posiadać 90 pięter.

10. Dubai Creek Tower: 51 milionów dolarów.

Na numer dziesiąty zasłużyła wieżą, która była jednym z pierwszych nowoczesnych budynków powstałych w Dubaju. Dubai Creek Tower to wieża o wysokości 117 metrów oddana do użytku w 1995 roku. To wielofunkcyjny budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 35 308 metrów kwadratowych, będący częścią „starego" Dubaju, położony wzdłuż zatoki Dubajskiej. Ciekawe jest to, że w 1995 roku, po oddaniu do użytku, był to drugi najwyższy budynek w Dubaju. To daje wgląd na wielkie przemiany jakie miły miejsce w tym mieście. Szacuje się, że dziś budynek Dubai Creek Tower jest warty około 100 milionów dolarów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze