Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Top 10 największych zamków na świecie

Nie podlega wątpliwości, że zamki są jednymi z najpopularniejszych i najpiękniejszych zabytków na świecie. Większość zamków które dotrwały do naszych czasów zostało zbudowanych kilka wieków temu. W tym czasie przechodziły liczne wzmocnienia konstrukcji oraz renowacje. Dziś przypominają nam o minionych epokach i czasie świetności dawnych władców.

Z myślą o wszystkich miłośnikach zamków i zabytków przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu największych zamków na świecie. Ranking bierze pod uwagę ogólną powierzchnie zamku. Jak myślicie, czy znalazło się w nim miejsce na obiekt z Polski? Odpowiedź w rozwinięciu rankingu.

1. Zamek w Malborku, Polska.

Możemy być z siebie dumni, bowiem to w naszym kraju znajduje się największy zamek na świecie (źródło: wikipedia.org). Średniowieczny kompleks zajmuje powierzchnię 143 591 metrów kwadratowych. Budowa zamku została rozpoczęta w XIII wieku przez zakon krzyżacki. Początkowo siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski. Odrestaurowany zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Twierdza Mehrangarh, Indie.

Ten ogromny zamek położony w Indiach zajmuje powierzchnię 81 227 metrów kwadratowych. Położony jest na wzgórzu nad miastem Dżodhpur. Fort został zbudowany w 1459 roku jednak większość struktur które dziś wchodzą w skład kompleksu została zbudowana w XVII i XVIII wieku. Dotyczy to zwłaszcza Pałacu Zwycięstwa wzniesionego w 1707 roku na rozkaz maharadży Adźit Singh'a.

3. Zamek Praski, Czechy.

Zamek na Hradczanach istnieje od najstarszych dziejów Pragi. Szacuje się, że jego budowa została rozpoczęta pod koniec IX wieku, gdzieś w okolicach 880 roku. Kompleks który przez wieki był siedzibą czeskich monarchów zajmuje powierzchnię 66 761 metrów kwadratowych. Na cały kompleks zamkowy składają się cztery kościoły, cztery pałace, liczne budynki i piękne ogrody.

4. Zamek Burghausen, Niemcy.

Długość zamku w Burghausen wynosi 1043 metry, co czyni ten obiekt najdłuższym zamkiem w całej Europie. Większość budynków wchodzących w skład kompleksu została wybudowana pomiędzy XIV a XVI wiekiem. Od 1485 roku zamek służył za rezydencję dla polskiej księżniczki Jadwigi Jagiellonki, żony księcia bawarskiego Jerzego Bogatego. Według ostatnich pomiarów zamek zajmuje powierzchnię 56 810 metrów kwadratowych.

Zdjęcie Zamku Burghausenm, najdłuższego w Europie

5. Zamek Windsor, Wielka Brytania.

Budowla została zbudowana w latach 1070–1086 przez Wilhelma I Zdobywcę. Na przestrzeni wieków zamek był wciąż rozbudowywany przez kolejnych władców. Jego całkowita powierzchnia wynosi 54 835 metrów kwadratowych. Zamek jest jedną z głównych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II spędza w zamku kilka tygodni w roku. Podczas pobytów w Windsor przyjmuje gości oficjalnych, jak i prywatnych.

Zdjęcie zamku Windsor, jednego z największych w Europie

6. Twierdza Hohensalzburg, Austria.

To jedna z największych średniowiecznych twierdz Europy Środkowej, zajmuje powierzchnię 54 523 metrów kwadratowych. Zamek wznosi się na wzgórzu Festungsberg, nad Salzburgiem. Jego budowę zapoczątkował w 1077 roku biskup Gebhard von Helfenstein - w kolejnych stuleciach rozbudowa była prowadzona przez jego następców. Ze względu na swoje usytuowanie zamek nigdy nie został zdobyty przez wroga.

7. Zamek Spiski, Słowacja.

Zamek Spiski jest jednym z największych kompleksów zamkowych w Europie. Jego początki sięgają przełomu XI i XII wieku, kiedy to pełnił funkcję twierdzy granicznej. W 1780 roku w zamku miał miejsce pożar, na skutek którego twierdza powoli zamieniała się w ruinę. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1948 roku zaś w 1970 roku rozpoczęto konserwację fortyfikacji i pałaców. Kompleks znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO zajmuje powierzchnię 49 485 metrów kwadratowych.

Zdjęcie ruin Zamku Spiskiego

8. Zamek Królewski w Budapeszcie, Węgry.

Zamek zajmuje łączna powierzchnię 44 674 metrów kwadratowych. Budowa kompleksu na Wzgórzu Zamkowym została zapoczątkowana w XIII wieku: początkowo stanęła tu twierdza chroniąca przed mongolskimi najeźdźcami. W czasie II Wojny Światowej zamek został poważnie zniszczony. Krótko po zakończeniu wojny rozpoczęto odbudowę pałacu.

Zdjęcie Zamku Królewskiego w Budapeszcie

9. Zamek Himeji, Japonia.

Zamek zajmujący powierzchnię 41 468 metrów kwadratowych położony jest na wzgórzu w Himeji, w prefekturze Hyogo w Japonii. Jest to jedna z najstarszych, istniejących po dziś dzień, budowli Japonii. Budowę fortu w tym miejscu rozpoczęto w 1333 roku a zakończono w 1346 roku. Ważniejsza przebudowała miała miejsce na początku XVII wieku, w latach 1601-1608 – to jej zawdzięczamy aktualny wygląd zamku Himeji.

10. Cytadela w Aleppo, Syria.

Duży średniowieczny zamek obronny w centrum starego miasta w Aleppo na północy Syrii. Znajdująca się na wzniesieniu cytadela zajmuje powierzchnię 39 804 metrów kwadratowych. Niedawne badania archeologiczne wykazały, że pierwsze budowle na tym wzniesieniu powstawały już 3 tysiące lat p.n.e. Aktualnie najstarszą częścią kompleksu jest Kaplica św Małgorzaty wybudowana w XII wieku n.e.

Zdjęcie Cytadeli w Aleppo

Komentarze   

 
+1 #4 Tomek 2015-10-13 12:16
Ale wiadomo. Zbudowali go dla siebie Niemcy :D
Cytować
 
 
+3 #3 Oliwia 2014-08-17 10:07
Kto by się spodziewał ze mamy największy zamek Kżyrzacki na całym Świecie! :eek:
Cytować
 
 
+8 #2 Dagmara 2013-11-22 14:55
Ja też nie spodziewałam się tego, że w Malborku mamy największy zamek świata. Takie ciekawostki mogli by na historii podawać. Trzeba dobrze pomyśleć nad wyjazdem do Malborka w przyszłe wakacje. Znaczy się namówić rodziców ;)
Cytować
 
 
+6 #1 Jarek 2013-11-08 16:28
Kto by pomyślał, że w Polsce mamy największy zamek na świecie. A najlepsze jest to, że jeszcze nie byłem w Malborku :o
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane