Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Top 10 nowoczesnych czołgów wg ceny

W dniu 15 września 1916 roku podczas bitwy nad Somą, 49 brytyjskich czołgów ruszyło powoli w stronę niemieckich linii. Chociaż wiele z tych nowych tworów wojskowych uległo zepsuciu, mniej więcej 1/3 została unieruchomiona na ziemi niczyjej, to wprowadzenie czołgów znacznie poprawiło sytuację Brytyjczyków i Francuzów na polu bitwy.

Dziś czołgi znajdziemy niemal we wszystkich armiach świata. Są cenione za wysoką mobilność, ochronę i siłę ognia. Jako, że każdy amator militariów ma swój ulubiony czołg i własny ranking najlepszych czołgów, dzisiaj chcielibyśmy przedstawić wam czołową dziesiątkę czołgów ze względu na cenę jednego egzemplarza.

1. AMX-56 Leclerc (Francja): 12,6 mln dolarów.
AMX-56 Leclerc to francuski współczesny czołg podstawowy, produkowany od 1992 roku we francuskiej firmie GIAT Industries w Wersalu. Dane o kosztach tego czołgu różnią się w zależności od tego do jakich źródeł się sięga. Krytycy rządu Francji mówią o koszcie 25 mln dolarów za czołg, podczas gdy firmy które budują i aktualizują te czołgi trzymają się ceny 12,6 mln dolarów za jeden egzemplarz. Czołg wykorzystuje modułowy, kompozytowy pancerz wykonany ze stali, ceramiki i kevlaru.

2. Typ 10 (Japonia): 9,4 mln dolarów.
Typ 10 to japoński czołg podstawowy wyprodukowany przez Mitsubishi Heavy Industries. Jest to najnowszy Japoński czołg, bowiem pierwsze egzemplarze weszły do służby w japońskich Siłach Samoobrony w 2012 roku. Ważący zaledwie 48 ton, typ 10 jest bardzo zwrotnym czołgiem, mogącym jechać z maksymalną prędkością wynoszącą ponad 70 km/godz. Chociaż ten czołg nie ma tak dużej siły ognia jak inne na tej liście, to może się pochwalić bardzo dużą odpornością na ręczne wyrzutnie przeciwpancerne.

3. K2 Black Panther (Korea Południowa): 8,8 mln dolarów.
K2 Black Panther to najnowszy południowokoreański czołg, jeden z najbardziej zaawansowanych czołgów świata. Czołg nigdy nie był używany w walce, jednak ze względu na napiętą sytuację pomiędzy obiema Koreami, Korea Południowa zdecydowała się jak najszybciej wprowadzić do służby nowy pojazd opancerzony, łączący w sobie najlepsze cechy zachodnich i rosyjskich czołgów. W fazie rozwoju jest pancerz reaktywny, który zapewni załodze większe bezpieczeństwo.

4. Challenger 2 (Wielka Brytania): 8,6 mln dolarów.
Challenger 2 to czołg podstawowy produkcji brytyjskiej pochodzący z pierwszej połowy lat 90. XX wieku. Aktualnie możemy go spotkać w służbie armii Brytyjskiej i Omanu. W Wielkiej Brytanii służy ponad 400 Challengerów 2, zaś w Omanie około 20. Czołg został już sprawdzony na polu walki, ponieważ był obecny w Bośni, Kosowie i Iraku. Czołg wykorzystuje pancerz kompozytowy, którego skład jest ściśle tajny. Nie mniej mówi się, że jest on ponad dwukrotnie wytrzymalszy od stali.

5. M1A2 SEP (Stany Zjednoczone): 8,5 mln dolarów.
Ze wszystkich czołgów na tej liście M1 Abrams został najlepiej sprawdzony na polu bitwy. W 1991 oraz w 2003 roku okazało się, że M1 Abrams jest lepszy od wszystkich czołgów produkcji radzieckiej, które na swoim wyposażeniu mieli Irakijczycy. Najnowszą wersją czołgu jest M1A2 SEP posiada pancerz III generacji wykonany z płyt ze stopu zubożonego uranu, warstw grafitu, materiałów ceramicznych, metali innych niż stal (tytan) itp. Najnowszy M1 Abrams posiada gładkolufową armatę M256 kalibru 120 mm.

6. Leopard 2A6 (Niemcy): 6,79 mln dolarów.
Najstarszym czołgiem w dzisiejszym rankingu jest niemiecki Leopard 2, który wszedł do służby w 1979 roku. Oczywiście od tego czasu czołg przeszedł wiele modernizacji, a model 2A6 jest aktualną wersją będącą w użyciu. Podobnie jak większość czołgów zachodnich Leopard 2 używa 120 mm działa gładkolufowego, które jest w stanie strzelać pociskami z bardzo dużą dokładnością. Czołg wazy 63 tony i posiada pancerz wykonany ze stali, ceramiki, tworzywa sztucznego i wolframu.

7. Arjun Mk II (Indie): 6 mln dolarów.
Arjun to indyjski czołg podstawowy, produkowany od 2004 roku, który wszedł do służby w armii indyjskiej w 2007 roku. Najnowszą wersją czołgu jest Arjun Mk.II, który w ostatnich dwóch latach był w fazie testów, zaś obecnie wchodzi do służby. Czołg wykorzystuje 120 mm gwintowane działo, które może strzelać z amunicji konwencjonalnej oraz pocisków kierowanych. Na dachu wieży znajdziemy sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm wraz z przeciwlotniczym karabinem maszynowym 12,7 mm.

Zobacz: 10 krajów świata z największą liczbą czołgów.

8. Merkava Mk IV (Izrael): 6 mln dolarów.
Merkawa to izraelski czołg podstawowy produkowany seryjnie od 1979 roku w zakładach Elbit. Wraz z niemieckim Leopardem jest to najstarszy czołg w dzisiejszym rankingu. Od 2001 roku Izrael produkuje czwartą generację czołgu, która wyposażona jest w armatę gładkolufową kaliber 120 mm. W skład dodatkowego wyposażenia czołgu wchodzi 1 karabin maszynowy kal. 7,62, 2 przeciwlotnicze karabiny maszynowe FN MAG kal. 7,62 mm, moździerz kal. 60 mm do wystrzeliwania granatów dymnych, oświetlających lub odłamkowych.

9. T-90AM (Rosja): 4,25 mln dolarów.
Podczas zimnej wojny, Związek Radziecki miał politykę budowania dwóch rodzajów czołgów: tanich wersji masowej produkcji nadających się na eksport (T-62, T-72) i kosztownych wersji wysokiej klasy (T-64, T-80). W ostatnich latach polityka ta stała się zbyt droga, dlatego Rosja skupiła się na jednym rodzaju czołgów. Tym sposobem powstał T-90. W 2012 roku Rosja zaprezentowała czołg T-90AM, który wykorzystuje zaawansowany pancerz reaktywny zapewniający trzyosobowej załodze dużą ochronę.

10. ZTZ-99 (Chiny): 2,6 mln dolarów.
ZTZ-99, znany również jako Typ 99, został wprowadzony do służby w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2001 roku. Podobnie jak poprzednie Chińskie czołgi, ZTZ-99 „pożyczył" bardzo dużo rozwiązań z istniejących czołgów produkcji radzieckiej, w tym z T-72. Jest to obecnie najbardziej zaawansowany czołg podstawowy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Posiada silnik wysokoprężny chłodzony cieczą o mocy 1500 KM, armatę kalibru 125 mm, karabin maszynowy kalibru 12,7 mm i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm.

Komentarze   

 
+1 #1 Alan 2014-11-17 20:11
"W 1991 oraz w 2003 roku okazało się, że M1 Abrams jest lepszy od wszystkich czołgów produkcji radzieckiej, które na swoim wyposażeniu mieli Irakijczycy. "

O ile pamiętam w Iraku udział brały wersje M1A1. Wersja M1 miała działo 105 mm i chyba nawet nie weszła do seryjnej produkcji (na pewno nie trafiła do Iraku na wojnę).
Do tego Irakijczycy mieli czołgi nie tylko produkcji radzieckiej. Sporo z irackich T-72 było produkcji polskiej - o czym chyba dziś mało kto pamięta.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze