Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 szokujących faktów dotyczących broni w USA

Stany Zjednoczone są znane na całym świecie ze swojego bardzo liberalnego podejścia do broni palnej. W większości stanów posiadanie broni przez cywilów jest nie tylko legalne, ale i bardzo powszechne. Nie ma się co dziwić, skoro prawo do posiadania i noszenia broni gwarantuje obywatelom druga poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych, która weszła w życie 15 grudnia 1791.

Jako, że ludzie mieszkający w USA chętnie korzystają z prawa do posiadania broni, naturalnym jest, że jest to kraj w którym często dochodzi do przestępstw z użyciem pistoletów, broni automatycznej, karabinów itd. Poniżej znajdziecie kilka szokujących faktów dotyczących brani palnej w Stanach Zjednoczonych.

1. 1% sprzedawców broni odpowiada za około 60% przestępstw z użyciem broni palnej.
Policja w Stanach Zjednoczonych szacuje, że za około sześćdziesięcioma procentami zabójstw i napadów z użyciem broni palnej stoi tylko 1% sprzedawców broni – licencjonowanych lecz skorumpowanych do tego stopnia, że dla pieniędzy są w stanie dostarczyć broń przestępcom. Z drugiej strony, każdego roku przestępcy wykorzystują w napadach i kradzieżach tylko od 10 do 15% broni, które zostały komuś skradzione.

2. Luizjana to stan najbardziej dotknięty przez przemoc z użyciem broni palnej.
Ostatnie badania przeprowadzone przez Violence Policy Center wykazały, że 45,6% gospodarstw domowych w Luizjanie jest w posiadaniu broni palnej. Przyczynia się to do tego, że bron jest chętnie wykorzystywana w aktach przemocy: zabójstwach, samobójstwach, strzelaninach itd. Według 24/7 Wall Street w stanie Luizjana każdego roku niemal 19 osób na 100 000 mieszkańców ginie w wyniku postrzału od broni palnej. Można by rzec, że istnieje 0,019% szansa, iż zginiesz tu od broni palnej.

Zobacz: 10 stanów USA najbardziej dotkniętych przemocą z użyciem broni palnej.

3. Zabójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci w wieku 15-24 lat.
Wśród wszystkich osób w wieku od 15 do 24 lat mieszkających w USA, zabójstwo jest drugą najczęstsza przyczyną śmierci. Co więcej, zabójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci Afroamerykanów w tej samej grupie wiekowej. Dla osób w wieku od 25 do 34 lat, zabójstwo jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci. Chociaż za największego mordercę amerykanów można uznać samochody, to pistolety są zaskakująco wysoko.

4. Każdego dnia mordowanych jest ponad 30 osób przy użyciu broni palnej.
Ta liczba jest zaskakująco wysoka i prawdziwa: każdego dnia w USA przy użyciu broni palnej mordowanych jest około 30 osób. Zabójstwa te dotyczą przede wszystkim gangów. Warto wspomnieć też o innych ofiarach śmiertelnych postrzałów: 53 samobójców dziennie, oraz dwa przypadkowe zgodny każdego dnia. Co zaskakujące, Policja podwyższa statystyki tylko o 1 osobę zastrzeloną każdego dnia.

5. Alaska to stan najbardziej przyjazny posiadaczom broni palnej.
Podczas gdy w stanie Wyoming przypada najwięcej broni na mieszkańca (59,7%), to stanem najbardziej przyjaznym osobom chcącym posiadać broń jest Alaska. Tutaj nie wymaga się pozwolenia na kupno broni, posiadanie broni, oraz noszenie broni przy sobie. Nie ma też żadnych ograniczeń dotyczących broni szturmowej oraz broni z rejestru NFA. Oprócz tego właściciele broni mieszkający na Alasce mają prawo do obrony swojej ziemi z użyciem broni, jeżeli ta zostanie przez kogoś nielegalnie naruszona.

6. W ciągu ostatnich dwóch dekad miały miejsce 62 masowe strzelaniny.
W Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch dekad miały miejsce aż 62 masowe strzelaniny. Oznacza to, że co około 4 miesiące dochodzi tu do strzelaniny w której ginie lub zostaje postrzelonych przynajmniej kilka osób. Do strzelanin dochodziło w takich miejscach jak: baza sił powietrznych, pociąg, kino, włoska restauracja, a nawet szkoła. Jedną z najgłośniejszych strzelanin w ostatnich latach była, strzelanina w szkole w Newtown, która miała miejsce 14 grudnia 2012. Zginęły wtedy 33 osoby: nauczycieli i dzieci w wieku 6-7 lat.

7. Cywile w Stanach Zjednoczonych są w posiadaniu 270 milionów pistoletów.
W Stanach Zjednoczonych cywile są w posiadaniu około 270 milionów egzemplarzy broni palnej – oczywiście są to nie tylko pistolety, ale również strzelby, karabiny a nawet broń szturmowa. Oznacza to, że USA są numerem jeden na świecie, w zakresie liczby broni palnej posiadanej przez cywilów. Ostatnie badania wykazały, że w USA na 100 cywilów przypada 89 sztuk broni palnej. Ciekawe, że drugie pod tym względem są Indie, gdzie na 100 cywilów przypadają 4 sztuki broni palnej.

8. W USA jest więcej broni palnej niż samochodów.
Jakby ostatnia statystyka nie wystarczała, warto wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych jest w obiegu więcej broni palnej niż samochodów. Podczas gdy cywile posiadają około 270 milionów sztuk broni palnej, w kraju jest tylko 254 miliony samochodów. Jak widać amerykanie cenią prawo do obrony swojego życia i własności, na równi z prawem do swobodnego przemieszczania.

Zobacz: 10 państw z największą ilością samochodów na 1000 mieszkańców.

9. Więcej sprzedawców broni niż sklepów spożywczych.
Statystyki pochodzące z 2011 roku mówią, że w Stanach Zjednoczonych było 129 197 licencjonowanych dealerów broni. Z drugiej strony było „tylko" 36 569 sklepów spożywczych i 14 098 restauracji McDonalds! Oznacza to, że równie łatwo co artykuły spożywcze, można kupić amunicję do swojego pistoletu.

10. Pistolet można kupić łatwiej niż piwo.
Dziś, kiedy w Stanach Zjednoczonych jest niemal 130 tysięcy licencjonowanych sprzedawców broni (sprzedawcy, lombardy, kolekcjonerzy, producenci itd.) i 37 tysięcy sklepów spożywczych, może się okazać, że kupienie broni jest dużo łatwiejsze od kupna piwa. Kiedy w USA kończysz 21 lat możesz kupić nie tylko alkohol, ale również broń bez żadnych pozwoleń. Najbardziej liberalny pod tym względem jest stan Alaska, o którym pisaliśmy w punkcie piątym.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane