Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 hobby, które mogą zmniejszyć twój stres

Chociaż mamy wspaniałą wiosnę, a w dalszej perspektywie zbliżające się lato i wakacje, to wcale nie powoduje, że nasz poziom stresu spada. Każdy z nas jest codziennie narażony na wiele stresujących wyzwań: szkoła i egzaminy, praca i szkolenia, opłacanie rachunków i dbanie o dom. Nieustanne życie w ten sposób, sprawia że ciężko nam złapać oddech. Jednakże istnieje wiele sposobów na redukcje stresu, wystarczy znaleźć te które pasują do ciebie.

Liczne badania wskazują, że hobby pomaga pozbywać się stresu. Nawet 20 minut dziennie wystarcza aby czuć się lepiej, tak na ciele, jak i na duchu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów zajęć hobbystycznych, którym możesz się poświecić w wolnym czasie.

1. Słuchanie muzyki.

Mówi się, że muzyka jest lekarstwem dla duszy i ciała, więc należy sobie wziąć to powiedzenie do serca i poszukać ukojenia w muzyce. W wolnej chwili stwórz kilka list ulubionych piosenek, których będziesz słuchać w zależności od nastroju i czynności jaką wykonujesz. Zachęcamy do śpiewania podczas słuchania ulubionych piosenek, dzięki czemu dosłownie wyśpiewasz stres i zmartwienia ze swojego życia. Słuchanie muzyki możesz łączyć z inna aktywnością, np. nauką gry na gitarze lub fortepianie, karaoke, tańcem itd.

2. Czytanie.

Niemal każdy z nas ma kilka książek zalegających w domowej biblioteczce, na których przeczytanie nie mieliśmy dotychczas czasu lub ochoty. Jeżeli szukasz odstresowującego hobby, warto odkurzyć książki i wziąć się za czytanie. Brytyjski dziennik „The Telegraph" przeprowadził badania z których wynika, że czytanie tylko przez 6 minut dziennie rozluźnia mięśnie i pozwala się zrelaksować. Pomyśl tylko jak dobrze byś się czuł po 1-2 godzinach czytania na chwilę przed zaśnięciem. Czytaniem możesz się zając zaraz po relaksującej kapieli.

3. Joga i ćwiczenia.

Nie musisz być ekspertem, aby zabrać się za uprawianie jogi. W rzeczywistości na samym YouTube znajdziesz wiele filmów instruktażowych, które wprowadzą cię do treningu ciała i umysłu. Jeżeli nie interesuje cię joga, możesz zająć się innymi formami aktywności fizycznej, np. fitnessem, aerobikiem i typowymi ćwiczeniami fizycznymi. Wszystkie ćwiczenia fizyczne pobudzają produkcje serotoniny (tzw. hormon szczęścia) i innych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój.

4. Łamigłówki.

Łamigłówki, czyli gry wymagające logicznego myślenia, polegające na rozwiązywaniu zagadek, to doskonały sposób na odcięcie się od świata zewnętrznego i zmniejszenie poziomu stresu. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów łamigłówek, zaś do jednych z najpopularniejszych należą puzzle, krzyżówki, sudoku i inne gry planszowe. Lista jest naprawdę długa. Nie tylko zapomnisz o wszystkich obawach, które cię otaczają, ale wzmocnisz również pamięć. Możesz nawet grać w gry planszowe, takie jak Monopoly, Ryzyko, Scrabble itd.

5. Pisanie.

Pisanie to kolejny dobry sposób na pozbycie się stresu. Jednym z najczęstszych marzeń człowieka jest napisanie własnej książki, która pozwoliłaby na zawsze zapisać się w historii. Jeżeli i Ty o tym marzysz, a dodatkowo często chodzisz zestresowany, rozważ rozpoczęcie pisania już dziś. Zamiast książki możesz również pisać krótkie opowiadania, wiersze, recenzje i inne. Niektórzy zapisują na kartkach wszystkie swoje negatywne emocje, które następnie spalają. To również pozwala pozbyć się obaw. Znajdź swój sposób na pisanie.

6. Scrapbooking.

Jednym z aktualnych trendów jest tak zwany Scrapbooking, czyli sztuka ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Chociaż jest to hobby uprawiane przede wszystkim przez kobiety, również mężczyźni się w tym odnajdują. Scrapbooking może być dla ciebie czymś więcej, niż tylko utrzymywaniem przy życiu wspaniałych wspomnień chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Scrapbooking to dobry sposób by zapomnieć o wszystkim co nas otacza i skupić się tylko na ukochanych osobach.

7. Pływanie.

Nie ma to jak ćwiczenia fizyczne, aby zbić poziom stresu do minimalnego poziomu. Pływanie to jedno z najlepszych, najbardziej relaksujących ćwiczeń fizycznych na jakie możesz się zdecydować. Nie musisz nawet inwestować w tony sprzętu, wystarczy strój kąpielowy, para okularów, czepek i właściwa postawa. Jeżeli nie masz własnego basenu, sprawdź ofertę Aquaparków i SPA w twojej okolicy. Już za kilka/kilkanaście złotych możesz dostać dostęp do basenu, zjeżdżalni, jacuzzi i innych relaksujących rozrywek.

8. Fotografia.

Nie musisz być zawodowcem aby zająć się fotografią. Nie potrzebujesz nawet profesjonalnej lustrzanki. Wszystko czego potrzebujesz by wystartować z fotografowaniem to aparat cyfrowy oraz dobre chęci. Z czasem nauczysz się wykonywać coraz ładniejsze zdjęcia, które pozwolą ci spojrzeć inaczej na otaczający świat. Jeżeli chcesz by twoje zdjęcia już na początku wyglądały dobrze, poczytaj o zasadzie trójpodziału w fotografii i kadrowaniu zdjęć. Być może w przyszłości twoje hobby da ci również możliwość dodatkowego zarobku.

9. Gotowanie.

Jeżeli nie wiesz jak gotować, to możesz czerpać bardzo wiele przyjemności z nauki gotowania. Możesz doskonalić swoje zdolności kulinarne samodzielnie, lub zapisać się na kurs gotowania. Naturalne, że na początku będziesz korzystać z gotowych przepisów, jednak z czasem nauczysz się samodzielnie znajdywać złoty środek w proporcjach wszystkich składników. Przygotowanie smacznego dania da satysfakcję nie tylko twoim kubkom smakowym. Jeżeli twoje danie zadowoli rodzinę i przyjaciół będziesz mieć powód do dumy.

10. Ogrodnictwo.

Było gotowanie, będzie i ogrodnictwo, dzięki któremu możesz dostarczyć składników do swoich dań. Na początek możesz założyć mały ogródek ziołowy, by z czasem wziąć się za uprawę warzyw i owoców. Nawet jeżeli nie masz własnej działki możesz zająć się ogrodnictwem w dużych donicach na balkonie. Oczywiście największe pole do popisu otrzymujesz kiedy jesteś w posiadaniu kawałka ziemi. Możesz nawet założyć piękny ogród z kwiatami i krzewami ozdobnymi. Dbanie o rośliny i przebywanie na łonie natury skutecznie zwalczy stres.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane