Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów o największych wydatkach na wojskowość

Polacy doskonale wiedzą jak wiele cierpień i złego przynosi wojna. Konflikty zbrojne nie są dobre dla nikogo, a już na pewno nie są dobre dla ludności cywilnej, która niejednokrotnie na wojnie traci najwięcej: najbliższych, domy, pracę i pieniądze. Wojna powoduje ubożenie i ogromne zniszczenia. Dlatego ważnym jest by jej przeciwdziałać.

Większość krajów jako najlepszą formę przeciwdziałania wojnie obrało ciągłe zbrojenia. Dobrze wyposażona armia i nowoczesny sprzęt może zapewnić krajowi bezpieczeństwo i odstraszyć potencjalnych agresorów. Polska wydaje na wojskowość około 10-11 miliardów dolarów rocznie, co daje nam na świecie 21 miejsce. Jeżeli zastanawiasz się które kraje wydają na swoje armie i wojskowość najwięcej pieniędzy, oto pierwsza dziesiątka:

1. Stany Zjednoczone – 682 miliardy dolarów.

Wydatki Stanów Zjednoczonych na wojskowość stanowią zdumiewające 39% wszystkich wydatków wojskowych na świecie. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych co roku otrzymują z budżetu około 4,4% całego PKB. Pieniądze te trafiają między innymi do armii, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej – ta ostatnia działa w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podczas gdy inne w ramach Departamentu Obrony. W przypadku wojny Straż przybrzeżna może trafić do Marynarki Wojennej. Kraj ma armię liczącą 1 458 000 żołnierzy zawodowych i rezerwę liczącą ponad 830 tysięcy. Chlubą wojska są lotniskowce i samoloty wielozadaniowe.

2. Chiny – 166 miliardów dolarów.

Chiny bardzo szybko się rozwijają, co pozwala im co roku zwiększać wydatki na wojskowość. Jeszcze w 2008 roku wynosiły one 99 miliardów, podczas gdy obecnie sięgają wartości 166 miliardów – 9,5% wydatków wojskowych całego świata. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, Chiny przeznaczają na wojsko 2% swojego PKB. Armia Chin jest znana jako Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza zaś w jej skład wchodzi 2 285 000 żołnierzy, pozostałe 7 milionów może zostać szybko powołanych w razie konfliktu zbrojnego. Tym samym Chiny dysponują największą armią na świecie.

3. Rosja – 90,7 miliarda dolarów.

Wydatki wojskowe Rosji stanowią 5,2% wydatków na wojskowość całego świata. Podobnie jak Stany Zjednoczone, Rosja przeznacza na wojsko 4,4 procent produktu krajowego brutto. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zostały powołane do życia w 1992 roku, tuż po rozpadzie ZSRR. Rosja posiada ponad 1 milion żołnierzy w służbie czynnej, którzy pracują w siłach lądowych, siłach powietrznych, marynarce morskiej oraz w strategicznych wojskach rakietowych. Kraj jest również dużym eksporterem broni do innych państw świata.

4. Wielka Brytania – 60,8 miliarda dolarów.

Wydatki wojskowe Wielkiej Brytanii stanowią 3,5% wydatków na wojskowość całego świata. Państwo przeznacza na Brytyjskie Siły Zbrojne około 2,5% PKB. Chociaż oficjalnym dowódcą naczelnym Brytyjskich Sił Zbrojnych jest aktualnie urzędujący monarcha (premier również posiada możliwość skorzystania z wojska), to na użycie wojska wymagana jest zgoda parlamentu. Wielka Brytania jako jeden z 9 krajów świata posiada głowice nuklearne, dostępne w liczbie 225.

Zobacz: 9 krajów świata posiadających broń atomową.

5. Japonia – 59,3 miliarda dolarów.

Japonia wydaje na swoje wojsko niespełna 60 miliardów dolarów, co stanowi 3,4 procent wydatków wojskowych całego świata. Japonia wyszła przegrana z II Wojny Światowej co doprowadziło do uchwalenia pacyfistycznej konstytucji, zakazującej użycia siły do rozwiązywania sporów narodowych. Wiele mówi się o tym, że Japonia nie posiada armii, ponieważ w sensie prawnym Japońskie Siły Samoobrony nie są jednostkami wojskowymi. Wszystkie osoby które w nich służą są cywilami. Konstytucja kraju sprawia, że brakuje tu broni ofensywnych i pocisków balistycznych. Za to Japonia dysponuje najlepszymi siłami defensywnymi na świecie.

6. Francja – 58,9 miliarda dolarów.

Wydatki wojskowe Francji stanowią 2,3 procent produktu krajowego brutto. W skład Francuskich Sił Zbrojnych wchodzą wojska lądowe, marynarka wojenna, siły powietrzne oraz żandarmeria narodowa. We wspomnianych formacjach służy łącznie około 230 aktywnych żołnierzy. Ponadto kraj posiada 97 tysięcy rezerwistów dla trzech głównych formacji i 98 tysięcy personelu rezerwowego dla żandarmerii. Najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych jest prezydent.

7. Arabia Saudyjska – 56,7 miliarda dolarów.

Siły zbrojne Arabii Saudyjskiej dostają co roku astronomiczne 8,9% produktu krajowego brutto. Duże wydatki można usprawiedliwić bogactwem złóż ropy naftowej. Szacuje się, że w Arabii Saudyjskiej znajduje się 26% światowych zasobów ropy naftowej. Siły zbrojne Arabii Saudyjskiej możemy podzielić na siły lądowe, powietrzne, morskie oraz defensywne. We wszystkich formacjach służy około 200 tysięcy aktywnych żołnierzy.

8. Indie – 46,1 miliarda dolarów.

Indie co roku przeznaczają na wojsko około 2,5% produktu krajowego brutto. To stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę ogromne napięcie na granicy z Pakistanem i Chinami. Indie mogą sobie na to pozwolić ponieważ maja jedną z największych armii świata, ponadto nie bez znaczenia jest fakt posiadania około 80-100 głowic nuklearnych. Indyjskie Siły Zbrojne dzielą się na armię, siły powietrzne i marynarkę wojenną. Co ciekawe kraj jest największym importerem broni na świecie.

Zobacz: Top 10 krajów o największej armii na świecie.

9. Niemcy – 45,8 miliarda dolarów.

Niemiecki siły zbrojne są znane pod oficjalną nazwą Bundeswehra. Kraj rok rocznie przekazuje na ich utrzymanie i rozwój około 1,4 procent PKB. Tutejsze wojsko jest powszechnie uważane za jedno z najbardziej zaawansowanych i najlepiej wyposażonych na świecie. W skład sił zbrojnych wchodzi 186 tysięcy żołnierzy, przydzielonych do marynarki wojennej, sił lądowych i sił powietrznych. Kraj posiada równie 144 tysiące rezerwistów.

10. Włochy – 34 miliardy dolarów.

Włoskie Siły Zbrojne co roku otrzymują z budżetu 1,7% PKB. Pieniądze te wydawane są na utrzymanie wojska, szkolenia oraz modernizację. W wojsku pracuje personel liczący sobie 183 tysiące osób, którzy pracują w silach lądowych, powietrznych i morskich. W kraju znajdziemy również formację nazwaną Carabinieri (Korpus Karabinierów) – ogólnokrajowa żandarmeria pełniąca także część obowiązków charakterystycznych dla policji. Obecnie pracuje w niej 118 tysięcy osób.

Komentarze   

 
0 #1 Andrzej 2013-10-14 17:56
Często można usłyszeć głosy, że Polska mało wydaje na armię a tymczasem biorąc pod uwagę nasze możliwości 21 miejsce na świecie to całkiem nieźle.

Poza tym, skoro obawiamy się zagrożeń z zewnątrz to może najlepiej było by aby całą sumę pieniędzy przeznaczać na broń defensywną, podobnie jak Japonia. Broń defensywna + szkolenia specjalistów od walk partyzanckich to w naszej sytuacji była by najlepsza opcja. Przynajmniej wg. mnie.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane