Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najpopularniejszych gier planszowych na świecie

W czasach gdy gry komputerowe są jedną z głównych rozrywek dzieci, młodzieży oraz dorosłych, warto spojrzeć wstecz i zobaczyć od czego to wszystko się zaczęło. A zaczęło się już przed tysiącami lat, kiedy to ludzie stworzyli pierwsze gry planszowe. Jedną z takich gier, które przetrwały próbę czasu, jest Tryktrak (ang. backgammon).

Najstarszy zestaw do gry w Tryktraka został odkryty na terenie dzisiejszego Iranu, według archeologów powstał 3000 lat p.n.e. Jeszcze starsza jest gra planszowa Senet, popularna w starożytnym Egipcie. Szacuje się, że powstał 3500 lat p.n.e. Tyle historii, czas na pokazanie wam najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Być może będzie to dla was impuls do stworzenia własnej kolekcji gier.

1. Szachy.

Szacuje się, że szachy mają swoje korzenie w Indiach. Źródła podają, że wczesna wersja gry była znana już w VI wieku naszej ery, chociaż zasady nowoczesnej gry w szachy zaczęły się kształtować gdzieś około 1200 roku. Gra składa się z pola do gry (tak zwanej szachownicy) na 64 pola oraz z bierek. Gracze otrzymują po 16 bierek, z których każda może się poruszać po planszy nieco inaczej. Celem gry jest zdobycie króla należącego do przeciwnika lub zmuszenie gracza do rezygnacji. Partie w których żaden gracz nie wygrywa, są tutaj częstym zjawiskiem.

2. Warcaby.

Szacuje się, że historia warcabów sięga aż 3000 lat p.n.e. Wzmianki o niej można było znaleźć w dziełach m.in. Homera i Platona. Klasyczne warcaby rozgrywane są na warcabownicy o rozmiarach 8x8 pól. W związku z tym jest ona bardzo często zastępowana szachownicą. W takim przypadku, każdy z dwóch graczy otrzymuje po 12 pionów. Gracze wykonują pionami ukośne ruchy, zaś przeskoczenie pionka przeciwnika prowadzi do jego zbicia. Istnieje wiele odmian gry w warcaby. Międzynarodową dyscypliną są warcaby polskie, rozgrywane na warcabownicy o wymiarach 10x10 pól.

3. Tryktrak (ang. backgammon).

Jak świadczą wykopaliska prowadzone w Shahr-e Sukhteh w Iranie Tryktrak jest grą planszową znaną już 3000 lat p.n.e. Gra jest połączeniem strategii i prawdopodobieństwa, z dużą dawką taktyki. Najprościej rzecz ujmując celem gry jest zdjęcie wszystkich swoich pionów z planszy. Prowadzi do tego poruszanie się pionkami po 24 trójkątnych polach. Jeden z graczy porusza się po polach w kolejności 1-24, drugi porusza się w przeciwnej kolejności, po polach od 24-1.

4. Scrabble.

Scrabble jest już z nami od 1931 roku, kiedy to została wymyślona przez bezrobotnego architekta Alfreda Moshera Buttsa. Butts przez wiele lat próbował zainteresować swoją grą znane firmy produkujące gry planszowe, niestety te uznały ją za zbyt nudną. Ostatecznie, bo w 1946 roku, Butts założył spółkę z emerytowanym urzędnikiem państwowym, Jamesem Brunotem i zaczął sprzedawać grę pod nazwą Lexiko. Dwa lata później prawa do gry kupiła firma Selchow & Righter i wypuściła ją pod nazwą Scrabble. Obecnie to jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie.

5. Monopoly.

Sama gra została zaprezentowana w 1934 roku przez firmę Parker Brothers. Niektóre źródła podają, że początków Monopoly możemy upatrywać już w 1903, kiedy Elizabeth Phillips stworzyła grę o nazwie The Landlord's Game. Monopoly to gra planszowa polegająca na handlu nieruchomościami. Każdy z graczy zaczyna grę z określoną sumą pieniędzy. Pionki poruszają się po planszy i stają na polach które w zdecydowanej większości można kupić. Jeżeli pionek gracza stanie na już wykupionej nieruchomości musi zapłacić czynsz przeciwnikowi.

6. Cluedo (ang. Clue).

Cluedo to klasyczna planszówka detektywistyczna wymagająca dużych umiejętności łączenia wskazówek, poszlak i faktów. Gra została wymyślona w Angli, przez Anthony'ego E. Pratta. Jej wydawcą została firma Waddingtons z siedzibą w Leeds. Gracze poruszają się po planszy pionkami, wchodzą do kolejnych pomieszczeń i próbują rozwikłać tajemnice morderstwa słynnego archeologa. Dzięki kartom sugestii i intryg powoli dochodzimy do tego, kto z podejrzanych jest mordercą.

7. Othello (również Reversi).

Othello to gra planszowa wymagająca od graczy bystrej obserwacji, strategicznego myślenia i taktycznego podejścia. Szacuje się, że jej pierwsza wersja mogła się pojawić już pod koniec XVIII wieku, jednak największą popularność uzyskała w XIX wieku. Gra rozgrywa się na planszy o wymiarach 8 na 8 pól przy pomocy 64 pionków w kolorze białym i czarnym. Głównym celem gry jest doprowadzenie do sytuacji w której po wypełnieniu wszystkich 64 pól na planszy będzie więcej własnych pionów niż przeciwnika.

8. Trivial Pursuit.

W 1979 roku dwaj kanadyjscy dziennikarze, Chris Haney i Scott Abbott, wpadli na pomysł stworzenia gry karcianej w omnibusa. Poprosili jeszcze o pomoc Johna Haneya oraz Eda Wernera i tak stworzyli grę Trivial Pursuit – w której każdy z graczy mógł popisać się wiedz z wybranych dziedzin. Tradycyjna gra posiada karty zawierające 2400 pytań i odpowiedzi z dziedziny: geografii, rozrywki, historii, sztuki i literatury, nauki i natury, sportu i wypoczynku. Istnieje wiele odmian gry, z pytaniami dla najmłodszych i dla dorosłych.

9. Pictionary.

Pictionary to gra planszowa pod wieloma względami podobna do popularnych kalamburów. Z tą różnicą, że zamiast demonstrowania haseł, uczestnicy gry muszą je narysować. Gracze muszą się wykazywać zdolnościami rysowania, rozpoznawania obrazów oraz dużym zakresem słownictwa. Gra została wymyślona w 1985 roku przez Roberta Angela, któremu przy projekcie pomógł Gary Everson. W 1994 roku prawa do gry kupiła firma Hasbro.

10. Ryzyko (ang Risk).

Lubisz strategiczne gry komputerowe o podboju świata? W takim razie powinna przypaść ci do gustu gra planszowa Ryzyko. Albert Lamorisse, francuski reżyser filmowy, wymyślił grę w 1957 roku. Wymaga ona od graczy dużo taktyki, strategii i umiejętności negocjacyjnych. Gra jest rozgrywana na planszy która dzieli świat na 42 terytoria i 6 kontynentów. Celem gry jest zdobycie całego świata lub wypełnienie tajnego zadania, które każdy z graczy otrzymuje przed rozpoczęciem gry. Jeżeli chciałbyś spróbować bardzo podobnej gry online, powinieneś zagrać w Warlight.

Komentarze   

 
0 #1 Julek 2014-02-01 16:52
Warcaby i szachy mam, mam jeszcze Eurobusiness, który zastępuje Monopoly ;)
Reszty planszówek nie mam.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane