Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Top 10 największych kościołów na świecie

Ciężko jest określić najlepszą dziesiątkę kościołów na świecie. Bo czym mielibyśmy się kierować? Powierzchnią kościoła, a może jego wysokością? Objętością, długością czy szerokością? A może mocą kościoła? Chociaż ta ostatnia jest bardzo subiektywna. Każdy z nas inaczej czuje się w różnych kościołach.

Do najwyższych kościołów na świecie należy Katedra w Ulm, której wieża kościelna sięga na wysokość 161,53 metra, tylko trzy i pół metra niższa jest Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Wybrzeżu Kości Słoniowej, której najwyższy punkt sięga 158 metrów. Dzisiaj jednak nie o najwyższych kościołach świata, a o największych. W zestawieniu znalazł się również jeden obiekt z Polski.

1. Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju położona w mieście Jamusukro posiada kilka zaszczytnych rekordów: największy kościół na świecie; najwyższy nakryty kopułą kościół świata, najwyższy katolicki kościół na świecie. Bazylika jest w stanie pomieścić około 200 tysięcy wiernych: 7 tysięcy miejsc siedzących, 11 tysięcy miejsc stojących, 30 tysięcy osób stojących na dziedzińcu oraz ponad 150 tysięcy osób stojących w przestrzeni między kolumnami na promenadzie.

2. Bazylika św. Piotra, Watykan.

Bazylika św. Piotra na Watykanie to drugi pod względem wielkości kościół świata, zajmuje powierzchnie 23 tysięcy metrów kwadratowych. To jednocześnie najbardziej znany kościół świata, jedno z najświętszych miejsc katolików. Tradycja mówi, że pod ołtarzem znajduje się grób świętego Piotra – jednego z 12 apostołów Chrystusa oraz pierwszego papieża Kościoła Katolickiego. Bazylika jest w stanie pomieścić około 60 tysięcy wiernych.

3. Bazylika Matki Bożej z Aparecidy, Brazylia.

Największe centrum pielgrzymek Maryjnych na świecie znajduje się w Brazylii (największy na świecie kraj katolicki), w mieście Aparecida. Bazylika jest świętej patronce Brazylii, reprezentowanej przez postać Matki Bożej. Kościół zajmuje powierzchnie 18 tysięcy metrów kwadratowych i może pomieścić 45-70 tysięcy osób. Rocznie z pielgrzymkami przybywa tu około 10 milionów osób.

4. Kościół Trójcy Przenajświętszej w Fatimie, Portugalia.

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Fatimie został wybudowany w latach 2004-2007 wyłącznie z ofiar pochodzących od pielgrzymów. Budynek zajmuje powierzchnię 12 tysięcy metrów kwadratowych i jest w stanie pomieścić około 9 tysięcy osób. W marcu 2004 roku papież Jan Paweł II pobłogosławił i ofiarował pod budowę pierwszy kamień: fragment groby św. Piotra.

5. Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli, Hiszpania.

Jeden z największych i najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie został wzniesiony pomiędzy XV a XVI wiekiem. To tutaj znajduje się Grobowiec Krzysztofa Kolumba – jednego z najbardziej znanych żeglarzy i podróżników świata. Według ostatnich pomiarów obiekt zajmuje powierzchnię 11 tysięcy 520 metrów kwadratowych. Katedra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6. Katedra św. Jana w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone.

Z ponad 11 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni wewnątrz budynku, jest to największy kościół w Stanach Zjednoczonych i jeden z największych na świecie. Chociaż budowa katedry rozpoczęła się w 1892 roku to budowla wciąż pozostaje nieukończona (jest wykończona w 66%). Mimo to katedra działa normalnie. Na tak długą budowę wpływ miało kilka czynników: wstrzymanie budowy w czasie II Wojny Światowej, pożar z 2001 roku czy też konserwacja z 2008 roku.

7. Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie, Włochy.

To najsłynniejszy kościół gotycki Europy, jedna z najbardziej znanych marmurowych budowli świata. Budowa Katedry Narodzin św. Marii w Mediolanie rozpoczęła się w 1386 roku i trwała około pięciu wieków. Budowla zajmuje ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Dach katedry ozdobiony pinaklami, rzeźbami i gargulcami dostępny jest dla zwiedzających. Rozpościera się z niego wspaniały widok na Mediolan, zaś przy dobrej pogodzie widać stąd Alpy.

8. Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym, Polska.

Bazylika w Licheniu została zbudowana z darowizn pochodzących od pielgrzymów, w zaledwie dziesięć lat: budowa rozpoczęła się w 1994 roku a zakończyła w 2004 roku. Wewnętrzna powierzchnia kościoła wynosi 10 tysięcy i 90 metrów kwadratowych. Całkowita powierzchnia zajmowana przez bazylikę, wliczając w to przyległe ziemie, wynosi 23 tysiące metrów kwadratowych.

9. Katedra w Liverpoolu, Wielka Brytania.

Budowa Katedry w Liverpoolu rozpoczęła się w 1904 roku a zakończyła w 1978 roku, wraz z ukończeniem wieży. Jej pierwotny projekt ulegał zmianom w czasie budowy by w ostateczności nabrać cech neogotyku. Według ostatnich obliczeń kościół zajmuje powierzchnię 9687 metrów kwadratowych, może pomieścić 5800 osób.

10. Bazylika Nuestra Señora del Pilar w Saragossie, Hiszpania.

Bazylika Nuestra Señora del Pilar jest uważana za pierwszą świątynię maryjną na świecie. Zachowuje się w niej kolumnę na której Maryja objawiła się apostołowi Jakubowi 2 stycznia 40 roku. Początkowo w miejscu dzisiejszej bazyliki znajdowała się mała kaplica. W 1118 roku wzniesiono pierwszy kościół, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru z 1434 roku. Świątynia został odbudowana a następnie na przełomie XVII i XVIII wieku rozbudowana. Obecnie zajmuje powierzchnie około 8300 metrów kwadratowych.

Komentarze   

 
-3 #3 Rafał 2015-04-04 00:30
Może i mamy jeden z największych kościołów świata, ale za to jak brzydki... Przynajmniej dla mnie.
Cytować
 
 
0 #2 emka 2014-09-09 07:24
dziękuje za podanie. Dzięki tym wiadomością dostane + na religii :D Jeszcze raz Dzięki :lol: :lol: :lol:
Cytować
 
 
-3 #1 Anna 2014-07-31 15:16
Co by nie mówić, można być dumnym z tego, że w Polsce mamy jeden z największych kościołów świata. Nie trzeba nawet wyjeżdżać za granicę by na własnej skórze przekonać się jak wyglądają największe budynki sakralne.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane