Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najpopularniejszych napojów gazowanych na świecie

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że pierwszy napój gazowany został wynaleziony w XVIII wieku? Wtedy to Joseph Priestley, angielski chemik, uzyskał wodę sodową – wodę sztucznie nasyconą dwutlenkiem węgla. Chwilę później na rynku zaczęły się pojawiać pierwsze napoje gazowane, początkowo przypominające lemoniadę, wytwarzane z wody, soku z cytryny i miodu.

Opierając się na raporcie opublikowanym przez Beverage Digest (publikacji dotyczącej branży napojów bezalkoholowych), mamy przyjemność przedstawić dziesięć najpopularniejszych napojów gazowanych na świecie. Domyślacie się miejsca pierwszego?

 

1. Coca-Cola

Coca-Cola, napój produkowany przez koncern The Coca-Cola Company, został wynaleziony pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego farmaceutę John'a Pemberton'a. Napój, którego jednym z głównych składników był ekstrakt z liści koki i orzechów koli początkowo był sprzedawany jako lek na różne dolegliwości. Co ciekawe, pierwotnie Coca-Cola była koloru zielonego. Napój stał się jedną z ikon kultury masowej XX wieku. Oprócz klasycznego smaku Coca-Cola dostępna jest na świecie w wielu odmianach, o smaku waniliowym, pomarańczowym, malinowym itp.

2. Coca-Cola Light

Napój znany w Stanach Zjednoczonych oraz w 102 innych krajach jako Diet Coce, tylko w 43 krajach (w tym w Polsce) funkcjonuje nazwa Coca-Cola Light. Napój po raz pierwszy wyprodukowany w 1982 roku, do polski trafił 11 lat po tej dacie. Napój znany jest z tego, że nie zawiera cukru – słodzony jest tylko słodzikami – dzięki temu zawiera tylko 0,5 kcal na 250 ml napoju (jedna szklanka). Z tego względu napój jest pity przez niektóre osoby na diecie. Obecnie na świecie dostępne około 12 wariantów Coca-Coli Light: wiśniowa, cytrynowa, z limonką etc.

3. Pepsi

Napój opracowany przez farmaceutę Caleb'a Bradham'a, w jego aptece w New Bern w Północnej Karolinie. Wprowadzony do obiegu w 1893 roku początkowo nosił nazwę „Brad's Drink", w 1898 roku zmieniono nazwę na „Pepsi-Cola" a w 1961 roku nazwa została skrócona do samego „Pepsi". Pepsi jest głównym rywalem Coca-Coli na rynku gazowanych napojów bezalkoholowych. Napój dostępny jest na całym świecie w ponad 50 różnych wariantach, czasem pojawiających się w wersjach limitowanych.

4. Mountain Dew

Mountain Dew lub Mtn Dew jest gazowanym napojem o smaku cytrusowym produkowanym przez PepsiCo. Za oryginalna recepturę napoju odpowiadają Barney i Ally Hartman, którzy to wynaleźli ten trunek w 1940 roku. W 1964 roku marka została oficjalnie przejęta przez PepsiCo. Od tego czasu dało się zauważyć szybki rozwój marki. Obecnie Mtn Dew dostępne jest na świecie w ponad 30 różnych wariantach, w różnych smakach i kolorach: od tradycyjnego zielonego, przez niebieski aż po czerwony.

5. Dr Pepper

Dr Pepper jest napojem zaliczanym do kategorii „Cola" stworzonym w 1885 roku przez Charles'a Alderton'a - farmaceutę pochodzenia niemieckiego, zamieszkującego Waco (Stany Zjednoczone). Początkowo wprowadzony do sprzedaży jako środek wzmacniający mózg i dodający energii. Tradycyjnie Dr Pepper przypomina smakiem Pepsi, z ta różnicą, że jest on mniej słodki oraz ma nieco marcepanowy posmak. Obecnie napój należy do Cadbury Schweppes jednak prawa do produkcji i sprzedaży napoju niemal na całym świecie ma The Coca-Cola Company.

6. Sprite

Sprite to bezalkoholowy napój gazowany wymyślony w 1961 roku przez the Coca-Cola Company. Sprite miał być odpowiedzią na konkurencyjny napój 7 Up produkowany przez PepsiCo. Sprite jest bezbarwnym napojem gazowanym o smaku cytrynowo-limonkowym, znanym ze swoich przeźroczysto-zielonych butelek i zielono-niebieskich etykiet. Rozprowadzany na całym świecie w kilkunastu różnych wariantach: Sptite Zero, Sprite Remix, Sprite Ice itp.

7. Pepsi Light

Napój produkowany przez PepsiCo znany na całym świecie jako Pepsi Light lub Diet Pepsi. Napój został wprowadzony na rynek Stanów Zjednoczonych już w 1964 roku, na długo przed Diet Colą. Dzięki zrezygnowaniu ze słodzenia napoju cukrem Pepsi Light nie dostarcza organizmowi żadnych kalorii. Z tego względu jest bardzo często pita przez osoby na diecie. Na świecie Pepsi Light dostępna jest w różnych wariantach smakowych, w tym: wanilia, cytryna, czereśnia itd.

8. Diet Mountain Dew

Produkty z kategorii „zero kalorii" cieszą się powodzeniem na całym świecie. Nie inaczej jest z Diet Mountain Dew – napojem wprowadzonym do produkcji w 1988 roku, przez koncern PepsiCo. Napój początkowo był rozprowadzany pod nazwą „Sugar-free Mountain Dew" (wolny od cukru), by stosunkowo szybko zmienić swoją nazwę na tą obecną. Na całym świecie znajdziemy wiele wariantów tego napoju, w tym Voltage, Code Red itd.

9. Fanta

Fanta jest gazowanym napojem stworzony przez firmę Coca-Cola. Napój został opracowany w 1941 roku w Niemczech, kiedy to firma Coca-Cola – w wyniku embarga handlowego – miała problemy z importem ekstraktu do Stanów Zjednoczonych. Chociaż Fanta w Polsce dostępna jest tylko w dwóch smakach (Pomarańczowy i Cytrynowy) to na całym świecie występuje w ponad 100 odmianach, niektóre dostępne tylko w wybranych regionach. Do najpopularniejszych smaków fanty należą: pomarańcza, ananas, winogrona i truskawka.

10. Diet Dr Peper

Kolejny napój w wariancie dietetycznym dostępny w naszym rankingu napojów gazowanych. Diet Dr Peper został wprowadzony do sprzedaży w 1962 roku, początkowo sprzedawany pod nazwą „Sugar Free Dr Pepper" (wolny od cukru). W top 10 najpopularniejszych napojów gazowanych świata znalazł się po raz pierwszy w 2006 roku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane