Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 państw z największą liczbą gatunków zagrożonych wyginięciem

Na całym świecie tysiące gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. W samej tylko Polsce występuje 58 gatunków roślin i zwierząt które w najbliższej przyszłości mogą zniknąć z powierzchni Ziemi – oczywiście jeżeli nic nie zrobimy by je chronić.

Chociaż liczba 58 gatunków zagrożonych wyginięciem w skali kraju wydaje się spora, to na świecie są państwa gdzie liczba zagrożonych gatunków idzie w setki, a nawet w tysiące. Rekordzistą pod tym względem jest Ekwador, gdzie odnotowano 2588 gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Poniżej znajdziesz pełną listę przygotowaną na podstawie raportów „Earth's Endangered Creatures".

1. Ekwador: 2588 gatunków.
Ekwador jest miejscem występowania największej liczby gatunków zagrożonych wyginięciem. Ponad dwa i pół tysiąca gatunków jest w niebezpieczeństwie, w tym gady, płazy, ryby, insekty oraz rośliny.W Ekwadorze znajdziemy między innymi niedźwiedzia andyjskiego, którego populacja liczy sobie mniej jak 3 tysiące osobników.

Zdjęcie niedźwiedzia andyjskiego zagrożonego wyginięciem

2. Stany Zjednoczone: 2269 gatunków.
Również ponad 2 tysiące gatunków zagrożonych wyginięciem znajdziemy w Stanach Zjednoczonych. Obecnie wiele zwierząt cierpi w wyniku wypierania z ich terytoriów przez ludzi. Na liście gatunków zagrożonych znajdziemy między innymi pumę oraz wilki. Nie najlepiej radzą sobie bizony, niegdyś żyjące w milionowych stadach.

Bizony w Stanach Zjednoczonych zagrożone wymarciem

3. Indonezja: 1567 gatunków.
Indonezja znajduje się w jednym z najbogatszych obszarów Ziemi pod względem różnorodności biologicznej. Jej lasy deszczowe są ogromne, niestety cierpią z powodu ekspansji człowieka. Zagrożone wyginięciem w Indonezji są między innymi orangutany, oraz tygrys sumatrzański. Tego ostatniego możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Zagrożony wymarciem tygrys sumatrzański

4. Australia: 1500 gatunków.
Szacuje się, że Australię zamieszkuje około 0,5 miliona gatunków, z czego 150 000 gatunków jest znanych nauce, zaś około 1500 jest zagrożonych wyginięciem. Do tych ostatnich zaliczamy kanguroszczura, oposy karłowate oraz wombaty australijskie (obecnie żyje około 70 przedstawicieli tego gatunku).

Zdjęcie wombatów australijskich

5. Malezja: 1476 gatunków.
Malezja to kraj obejmujący lasy deszczowe, morze i obszary słodkowodne, więc jako taki jest domem dla wielu gatunków. Wiele gatunków występujących w Malezji potrzebuje pomocy człowieka w celu uchronienia przed wyginięciem. Do takich gatunków możemy zaliczyć między innymi słoń azjatycki i tapir malajski.

Fotografia tapira malajskiego

6. Chiny: 1312 gatunków.
Pewnie większość z was spodziewała się wysokiego miejsca Chin w dzisiejszym rankingu, więc nie pomyliliście się. Jedno z największych i najbardziej zaludnionych państw świata posiada 1312 gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Jednym z takich gatunków jest Argali ałtajski, największa z dzikich owiec.

Argali ałtajski - gatunek zagrożony wyginięciem

7. Meksyk: 1060 gatunków.
W Meksyku znajdziemy ponad tysiąc gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wydaje się, że największej pomocy potrzebują jaguary i morświny, ale nie należy zapominać również o rysiu rudym, liścionosie długonosym (nietoperz), oraz margaju – drapieżniku z rodziny kotowatych, występującym w południowym Meksyku.

Margaj - kotowaty drapieżnik zagrożony wymarciem

8. Brazylia: 924 gatunki.
Dużą ilość zagrożonych wyginięciem zwierząt znajdziemy w Brazylii. Obecnie ponad 900 gatunków roślin i zwierząt występujących w Brazylii może zniknąć z powierzchni Ziemi, jeżeli nie będzie chronionych przez człowieka. Jednym z takich gatunków są małpki Titi, zamieszkujące lasy okalające Rio de Janeiro i São Paulo.

Zdjęcie małpek Titi z Brazylii

9. Indie: 883 gatunki.
Indie są domem dla wielu unikalnych, egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Wielkim zagrożeniem dla zwierząt wodnych jest zanieczyszczenie, które w wielu regionach kraju wymyka się spod kontroli. Wyginięciem jest zagrożony pyton tygrysi jasnoskóry, krokodyl błotny i wiele innych gatunków. Poniżej zdjęcie krokodyla błotnego.

Krokodyl błotny z Indii

10. Madagaskar: 818 gatunków.
Madagaskar to obszar występowania jednych z najrzadszych i najbardziej unikatowych zwierząt na Ziemi. Klimat na wyspie jest zróżnicowany, znajdziemy tu zarówno lasy deszczowe, jak i pustynie, więc bioróżnorodność jest wielka. Jednym z zagrożonych gatunków występujących na Madagaskarze jest lemur Silky Sifaka.

Zdjęcie lemura Silky Sifaka z Madagaskaru

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Polecane