Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów o bardzo liberalnej polityce względem narkotyków

Na całym świecie istnieje wiele obostrzeń dotyczących narkotyków i nasz kraj nie jest tu żadnym wyjątkiem. Niektóre kraje starają się z całych sił walczyć zarówno z miękkimi jak i twardymi narkotykami, podczas gdy inne podchodzą do tych używek bardziej liberalnie.

Nie jest jasne które podejście jest lepsze. Ostra polityka względem narkotyków sprawia, że zażywanie narkotyków spada do minimum, jednak rośnie czarny rynek. Z drugiej strony polityka otwartości sprawia, że czarny rynek maleje, jednak rośnie spożycie miękkich i twardych narkotyków. Niezależnie od tego jakie jest wasze zdanie na ten temat, dzisiaj rzucimy okiem na 10 krajów o bardzo liberalnej polityce względem narkotyków.

1. Meksyk.
Chociaż Meksyk słusznie zdobył pierwsze miejsce w dzisiejszym rankingu, to faktem jest, że liberalne prawo wprowadzono z konieczności. Prawdą jest, że Meksyk zalegalizował w 2009 roku wiele narkotyków uznawanych za „twarde", w tym kokainę, LSD i heroinę. Jednak kraj uczynił to z powodu kwitnącego czarnego rynku i karteli narkotykowych, które dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży narkotyków sieją w kraju przemoc i cierpienie. Można mieć nadzieję, że dzięki liberalnej polityce kartele stracą część zysku, przez co łatwiej będzie z nimi walczyć.

2. Czechy.
Jakby piękno Republiki Czeskiej i Pragi nie wystarczało, warto wspomnieć, że nasi południowi sąsiedzi mają bardzo liberalną politykę względem narkotyków. Chociaż sprzedaż i posiadanie narkotyków w Czachach nadal są karalne, to za posiadanie niewielkich ilości narkotyków dostaniesz co najwyżej mandat. Możesz posiadać przy sobie narkotyki na własny użytek - 15g marihuany, 2 g metaamfetaminy, 1,5 g heroiny, 1 g kokainy, 4 tabletki ekstazy lub 5 tabletek LSD - jednak to policjant decyduje czy w razie złapania puścić cię z upomnieniem czy wystawić ci mandat, którego wysokość może sięgnąć ponad 2 tysiące złotych.

3. Holandia.
Z Amsterdamem, jako jednym z najbardziej znanych miast w branży turystyki narkotykowej, nic dziwnego, że Holandia zajęła wysokie miejsce na naszej liście. Istnieją tu tak zwane „coffeeshops" w których możesz legalnie zaopatrzyć się w niewielką ilość marihuany na własny użytek, kupić ciasteczka z marihuaną, usiąść i zrelaksować się z przyjaciółmi popalając jointa. Mimo tej wolności, przepisy prawne regulujące skup i sprzedaż marihuany są często niejednoznaczne.

4. Portugalia.
Ponieważ Portugalia była jednym z pionierów w walce o bardziej liberalne przepisy względem narkotyków, kraj zasłużył na miejsce w pierwszej piątce. Portugalia była pierwszym państwem w Europie, które przeprowadziło dekryminalizację narkotyków. Tutaj zażywanie narkotyków jest uznawane jako problem zdrowotny, a nie czyn o charakterze przestępczym – jak to jest w przypadku Polski i wielu innych krajów UE. Portugalia zdekryminalizowała posiadanie wszystkich narkotyków na własny użytek w 2001 roku. Produkcja i handel są wciąż karane.

5. Urugwaj.
Chociaż w Urugwaju palenie marihuany nigdy nie było przestępstwem, to do 2013 roku ten miękki narkotyk nie był tak naprawdę zalegalizowany – nie był, lecz już jest. Obecnie to rząd zajmuje się produkcją i sprzedażą marihuany, by w ten sposób odciąć od pieniędzy kartele narkotykowe i skutecznie z nimi walczyć. Pieniądze ze sprzedaży marihuany przeznaczane są między innymi na leczenie od uzależnień. Po legalizacji Urugwajczycy mogą nawet hodować marihuanę na własny użytek.

6. Jamajka.
Jamajka słynie z Ruchu Rastafari, dla członków którego palenie marihuany jest sakramentem zbliżającym człowieka do boga. Chociaż sprzedaż a nawet posiadanie marihuany na jamajce jest nielegalne, to w rzeczywistości jest to rzadko egzekwowane prawo. Występuje tu duża akceptacja społeczna dla osób palących marihuanę, być może dlatego, że niemal 70% dorosłych regularnie sięga po ten narkotyk. Niedawno rząd Jamajki ogłosił plany zalegalizowania marihuany. Dorośli mogli by przy sobie posiadać do 2 gramów narkotyku.

7. Argentyna.
Argentyna to kolejny kraj Ameryki Południowej, który próbuje sobie poradzić z kartelami narkotykowymi poprzez dekryminalizację narkotyków. Legalizacja narkotyków w tym kraju ma jeszcze jedno dno: argentyński rząd uważa, że ludzie dorośli powinni mieć prawo do podejmowania własnych decyzji. W 2009 roku argentyński sąd orzekł, że dorośli ludzie mogą spożywać narkotyki jeżeli robią to „w przestrzeni prywatnej, bez ostentacji i nakłaniania lub szkody osób trzecich".

8. Ekwador.
Ameryka Łacińska nie bez przyczyny uznawana jest za jednego z największych producentów twardych i miękkich narkotyków, wszak w tym regionie nie brakuje karteli narkotykowych, które żyją ze sprzedaży tych używek. Również Ekwador ma problem z kartelami narkotykowymi, dlatego w 2008 roku zalegalizował posiadanie i zażywanie niewielkich ilości narkotyków. Ludzie mogą posiadać przy sobie do 10 gramów marihuany i 0,1 grama heroiny. Sprzedaż narkotyków nadal jest nielegalna.

9. Australia.
Australia ma zdecydowanie najbardziej liberalną politykę narkotykową ze wszystkich krajów anglojęzycznych. W Australii istnieje częściowa legalizacja marihuany – możesz palić a nawet hodować marihuanę, pod warunkiem, że wykorzystujesz ją jako środek leczniczy. Z drugiej strony w Australii istnieją specjalne placówki, w których ludzie mogą bezpiecznie zażywać twardsze narkotyki, mimo, że ich posiadanie jest nielegalne. W tych placówkach pracuje personel, który w razie przedawkowania jest w stanie szybko pomóc człowiekowi. Ponadto takie ośrodki dostarczają twardych danych naukowych dotyczących narkotyków.

10. Chorwacja.
Chorwacja to jedno z najchętniej odwiedzanych państw przez turystów z Polski, dlatego warto wiedzieć, że również ten kraj ma otwartą politykę względem narkotyków. Od 2013 roku posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek nie jest już przestępstwem, tylko wykroczeniem. W związku z tym ludzie zażywający narkotyki nie idą już do więzienia, jednak muszą się liczyć z mandatem, który w najgorszym przypadku sięgnie aż 2 680 Euro. Z drugiej strony nowe prawo zaostrzyło kary dla handlarzy narkotyków.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Budownictwo modułowe
- generalny wykonawca
inwestycji budowlanych

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń

Polecane