Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów z największą ilością okrętów podwodnych

Każdego roku, na całym świecie, kraje wydają miliardy dolarów na swoje siły zbrojne. Aby państwo i jego obywatele mogli być należycie chronieni potrzebne są inwestycje nie tylko w siły lądowe, ale również w lotnictwo oraz marynarkę – w tę ostatnią, tylko jeżeli kraj położony jest nad morzem lub oceanem.

Polska, jak każdy kraj z dostępem do morza, ma swoją marynarkę – w jej skład wchodzi między innymi 5 okrętów podwodnych, co daje nam pod tym względem 22 miejsce na świecie (na równi z Brazylią i Szwecją). Jakie kraje mają najwięcej okrętów podwodnych? Odpowiedź na to pytanie da wam dzisiejszy ranking.

1. Korea Północna: 78 okrętów podwodnych.
Marynarka Wojenna Koreańskiej Armii Ludowej posiada aż 78 okrętów podwodnych, czym pozostawia daleko w tyle wiele innych państw o dłuższej linii brzegowej. W większości są to mniejsze okręty diesel-elektryczne i żaden z nich nie posiada wyporności większej jak 1800 ton. Takie łodzie bardzo dobrze radzą sobie na płytkich wodach otaczających Koreę Północną, a ich głównym zadaniem w razie konfliktu będzie uniemożliwienie dotarcia do lądu okrętów desantowych wroga.

2. Stany Zjednoczone: 72 okręty podwodne.
Drugie miejsce w rankingu zajmuje marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych - United States Navy - która ma do dyspozycji 72 okręty podwodne. Mimo, że pod względem liczby okrętów podwodnych USA ustępuje Korei Północnej, to okręty podwodne US Navy dysponują najprawdopodobniej największą siłą na świecie. Znaczną część tych sił stanowią okręty podwodne typu Los Angeles - wielozadaniowe okręty podwodne z napędem atomowym, których USA posiadają 42 jednostki (+1 w rezerwie).

3. Chiny: 69 okrętów podwodnych.
W ciągu ostatnich 30 lat siły zbrojne Chin przeszły program ogromnej rozbudowy i modernizacji. Oprócz sił lądowych i powietrznych, Chiny przywiązują ogromną uwagę do rozwoju swojego potencjału w sferze marynarki wojennej. Chociaż Chiny posiadają już okręty podwodne z napędem jądrowym, to około 50 okrętów ma napęd spalinowo-elektryczny. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza, że Chińska doktryna wojskowa jest nastawiona głównie na ochronę terytorium Chin.

4. Rosja: 63 okręty podwodne.
Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego na początku lat 90. XX wieku, marynarka Rosji, podobnie jak większość sil zbrojnych, cierpiało z powodu niedostatecznego finansowania. Uległo to zmianie w ostatnich latach, kiedy to Rosja rozpoczęła program reformacji i modernizacji sił zbrojnych, na który wydawane są grube miliardy dolarów. Aktualnie marynarka wojenna Rosji dysponuje 63 okrętami podwodnymi, z czego około 30 posiada napęd jądrowy.

Zobacz: 10 krajów świata z największą liczbą czołgów.

5. Iran: 31 okrętów podwodnych.
Daleko za pierwszą czwórką jest Iran, który posiada 31 okrętów podwodnych. Również marynarka wojenna Islamskiej Republiki Iranu w ostatnich latach prowadzi program budowy nowych okrętów nawodnych i podwodnych. Okręty podwodne klasy Kilo (Projekt 877 Paltus) są zaliczane do najlepszych w marynarce wojennej Iranu. Te okręty posiadają napęd diesel-elektryczny, ich długość wynosi 72,6 metra, zaś szerokość 9,9 metra. Ich zasięg to 6000 mil morskich.

6. Indie: 17 okrętów podwodnych.
Chociaż Indie posiadają okręty podwodne z napędem jądrowym (Akula - okręty podwodne projektu 971), to w zdecydowanej większości ich flota składa się z okrętów podwodnych o napędzie diesel-elektrycznym wybudowanych w stoczniach Rosyjskich i Niemieckich. Biorąc pod uwagę czas i koszty związane z budową okrętów podwodnych z napędem jądrowym, łodzie diesel-elektryczne jeszcze przez wiele lat będą stanowić trzon tutejszych sił zbrojnych.

7. Japonia: 16 okrętów podwodnych.
Jako kraj, który wyszedł przegrany z II Wojny Światowej, Japonia uchwaliła pacyfistyczną konstytucję, która zakazuje użycia siły jako sposobu rozwiązywania sporów międzynarodowych. W związku z tym kraj nie posiada armii jako takiej, tylko funkcjonują tu Japońskie Siły Samoobrony. Szacuje się, że Japonia posiada najlepsze defensywne siły zbrojne świata. Potwierdzeniem tego jest 16 okrętów podwodnych, przystosowanych do ochrony wód przybrzeżnych, z których najstarsze pochodzą z 1994 roku.

8. Izrael: 14 okrętów podwodnych.
Chociaż Izraelska marynarka wojenna jest najmniejszą liczebnie częścią składową armii izraelskiej, to w jej skład wchodzi 14 okrętów podwodnych. W większości są to łodzie podwodne typu 800, zwane również typem Dolphin, które zostały wybudowane w niemieckiej stoczni Howaldtswerke-Deutsche Werftpod koniec lat 90. XX wieku. Co ciekawe, okręty te zostały ponoć przystosowane do przenoszenia izraelskiej broni jądrowej, wiec są naprawdę niszczycielskie.

9. Turcja: 14 okrętów podwodnych.
Obok samych Niemiec, to właśnie Turcja jest największym operatorem niemieckich okrętów podwodnych na świecie. W tutejszej marynarce wojennej służy 14 okrętów podwodnych. Są to łodzie z napędem diesel-elektrycznym, należące do klasy Typ 209 - eksportowa konstrukcja niemieckich okrętów podwodnych, produkowanych od 1970 do 2005 roku. Każdy z tych okrętów podwodnych kosztował około 290 milionów dolarów. Od przyszłego roku Turcja zamierza inwestować w okręty podwodne Typ 214.

10. Korea Południowa: 14 okrętów podwodnych.
Jako kraj, którego sąsiad ma najwięcej okrętów podwodnych na świecie, również Korea Południowa musi inwestować w te łodzie. Obecnie Południowokoreańska Marynarka Wojenna dysponuje 14 okrętami podwodnymi o napędzie diesel-elektrycznym. W większości są to okręty Typ 209 oraz Typ 214, jednak w Korei Południowej wybudowano również dwie miniaturowe łodzie podwodne. Obecnie stocznie w Korei Południowej budują kolejne okręty Typ 214.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Budownictwo modułowe
- generalny wykonawca
inwestycji budowlanych

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń

Polecane