Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Abu Zabi

Abu Zabi (znane również pod nazwami Abu Dhabi i Abu Dabi) jest stolicą i drugim najbardziej zaludnionym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także stolicą największego z siedmiu emiratów członkowskich ZEA. Miasto jest siedzibą rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, centrum politycznym, przemysłowym, kulturalnym i handlowym. W 2008 roku miasto samo wygenerowało około 56,7% PKB całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich!

Generalnie jest to bardzo piękne miasto, dlatego chcielibyśmy przybliżyć wam kilka rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o Abu Zabi. W komentarzach wpisujcie inne ciekawostki dotyczące tego miasta.

1. Regulowana cena chleba.
Dla większości ludzi chleb jest podstawowy jedzeniem obecnym w codziennej diecie. Nic więc dziwnego, że każda podwyżka ceny chleba może wywoływać w ludziach złość. Do niedawna w Abu Zabi było wiele doniesień o piekarniach i sklepach, które sprzedawały chleb o obniżonej wadze nie obniżając jego ceny. Był to jeden z środków do tego by jak najwięcej zarobić na chlebie. W efekcie tego Ministerstwo Gospodarki w Abu Zabi zdecydowało, że piekarnie i sklepy, które sprzedają chleb nie mogą już podnosić jego ceny, ani zmniejszać ciężaru pieczywa. Tym sposobem rząd zainterweniował w sprawy firm prywatnych.

2. Lider w produkcji czystej energii elektrycznej.
Niecałe 20 kilometrów na południowy wschód od miasta Abu Zabi powstaje Masdar – pierwsze w pełni ekologiczne miasto, budowane od 2006 z inicjatywy emira Abu Zabi. Docelowo miasto ma zajmować około 6km2 i być całkowicie zasilane energią słoneczną, wiatrową, wodną, biopaliwową itd. Zamieszka tu około 50 tysięcy osób, zaś koszty całego przedsięwzięcia szacuje się na około 20 miliardów dolarów. Miasto ma zostać wybudowane do 2020 roku (wcześniej mówiło się o 2016). Nadmiar energii wyprodukowanej w Masdar będzie oddawany do sieci w Abu Zabi.

3. Eliminowanie odpadów dla poprawy gospodarki.
Ze względu na swoje rozmiary, Abu Zabi każdego roku produkuje ogromne ilości odpadów. Jeżeli nikt by tego nie kontrolował, było by tylko gorzej. Odpady mogą zanieczyścić wody gruntowe i prowadzić do emisji gazów cieplarnianych. Przywódcy w Abu Zabi postanowili wyeliminować problemy z odpadami w mieście i wokół niego do 2018 roku, przez metody biochemiczne przeróbki odpadów i przerabianie odpadów na biopaliwo. Branża która zostanie wokół tego zbudowana ma również pobudzić całą gospodarkę.

4. Kolorowe drogi.
Od 2011 roku w Abu Zabi weszły w życie nowe przepisy drogowe, dlatego też część dróg w mieście i jego okolicy zmieniła kolor. Całe pasy jezdni pomalowane na inny kolor mają ułatwić kierowcom identyfikację odcinków dróg na których obowiązuje ograniczenie prędkości. Achmed al-Harithi z policji w Abu Zabi powiedział, że dzięki temu rozwiązaniu „Kierowcy mogą łatwiej zidentyfikować przepisy i wiedzą kiedy muszą zwolnić". Jeżeli wybierzesz się do Abu Zabi, nie powinny cię już zdziwić barwne drogi.

5. Jednostki do walki z rakiem.
Miasto planuje w ciągu najbliższych lat otworzyć dwie placówki wyspecjalizowane w walce z rakiem. Każdy z tych szpitali będzie mógł przyjąć około tysiąca pacjentów, którymi zajmować się będzie około 50 lekarzy oraz członkowie personelu medycznego. W obu placówkach będą pracować lekarze specjalizujący się w leczeniu raka piersi, prostaty, mózgu, przewodu pokarmowego oraz skóry.

6. Duże osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska.
Już wyżej mogliście przeczytać o tym, jak wiele robi Abu Zabi dla ochrony środowiska (patrz punkt drugi i trzeci). Rzeczywiście miasto jest bardzo zainteresowane ochroną środowiska na wszystkich płaszczyznach. Wiele funduszy i środków przeznaczanych jest na ochronę powietrza, ziemi i wody. W mieście i wokół niego znajdziemy wiele odwiertów i studni, których zadaniem jest monitorowanie jakości wody, w celu upewnienia się, że to co piją ludzie jest tak czyste jak to możliwe.

7. Wynagrodzenia i kariera.
Stolice większości państw mają to do siebie, że można tam zarobić dużo więcej niż na prowincji. Nie inaczej jest w Abu Zabi, które zachęca wielu absolwentów studiów i młodych ludzi do przeprowadzki do miasta bardzo wysokimi pensjami we wszystkich branżach. Szacuje się, że zarobki w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogą być nawet 2,5 krotnie większe niż w innych miastach ZEA. Właśnie dlatego Abu Zabi generuje niemal 57% PKB Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

8. Programy turystyczne.
Każdego roku Abu Zabi odwiedzają miliony turystów chcących na własne oczy zobaczyć jedno z najprężniej rozwijających się miast świata. Nawet miasto jest organizatorem trzytygodniowego programu turystycznego edukującego przyjezdnych. Program obejmuje wiele warsztatów, wyjazdy w różne części miasta, zajęcia sportowe, poznawanie dziedzictwa i kultury Abu Zabi, a nawet pełną opiekę zdrowotną na czas pobytu w mieście. Niewiele jest miast, które poświęcają tyle czasu i pieniędzy na promocję.

9. Złe warunki pracy zwykłych robotników.
Miasto rozwija się bardzo szybko, dlatego potrzebuje do pracy bardzo dużo robotników budowlanych. Niestety warunki w których pracują i żyją te osoby po pracy są dalekie od idealnych. Na ogół pracownicy budowlani żyją w specjalnie przygotowanych obozach. Poza tym robotnicy muszą jeść na świeżym powietrzu, w dużym upale, bowiem nie pozwala się na wnoszenie jedzenia do wnętrza budynków mieszkalnych.

10. Ogromna ilość imigrantów.
W Abu Zabi nietrudno spotkać imigrantów z innych państw świata. W rzeczywistości całe Zjednoczone Emiraty Arabskie mają poważny problem z imigrantami. Szacuje się, że na 9,2 miliona mieszkańców aż 7,8 miliona stanowią imigranci! W wielu miastach jest teraz więcej robotników z Indii, Bangladeszu, Pakistanu i Chin niż rdzennych mieszkańców kraju. Dlatego nie powinieneś się dziwić, kiedy na ulicach Abu Zabi spotkasz wielu ludzi o nierodowitym pochodzeniu.

Komentarze   

 
0 #1 mac 2014-08-29 15:40
Gdzieś jeszcze, poza Polską rzecz jasna, Abu Dhabi nazywa się Abu Zabi? :)

Ciekawi mnie dlaczego Polacy tak nazwali to miasto, skoro w innych wersjach wikipedii widzę Abu Dhabi, a u nas Abu Zabi.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane strony

Listwy elewacyjne
do systemów ociepleń