Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najlepszych autorów horrorów

Opowieści grozy mają bogatą tradycje, sięgającą czasów starożytnych. W całej historii ludzkości istnieje wiele przykładów fascynacji ciemną stroną naszego świata. Opowieści o duchach opowiadane przy ognisku, straszne historyjki z przestrogą dla dzieci, legendy o stworach nie z tego świata – to tylko kilka doskonałych przykładów na to, że ludzie kochają ten dreszczyk emocji towarzyszący strachowi.

Horror i literatura grozy jest pod wieloma względami szczytem, gdy w grę wchodzą przerażające opowieści. Poniżej przedstawiamy wam dziesięciu autorów horrorów, będących mistrzami w swoim rzemiośle. Jeżeli lubisz horrory, być może spodobaj ci się książki któregoś z nich.

1. Stephen King

Stephen King jest nie tylko najlepiej sprzedającym się autorem horrorów w historii, to również autor który sprzedał najwięcej książek spośród wszystkich innych pisarzy. Nie ma wątpliwości, że King jest nie tylko mistrzem horrorów, ale i mistrzem całego piśmiennictwa. Jego opowieści o nawiedzonych hotelach, opętanych samochodach, końcu świata i wielu innych strasznych rzeczach chwyciły za serca miliony czytelników z całego świta.

2. Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe to XIX-wieczny pisarz, w którego twórczości dominowała fantastyka i horrory. Chociaż nie ma na koncie tylu znakomitych książek co wielu innych pisarzy z dzisiejszej listy, to jego wpływ na gatunek był przeogromny. W jego pracach doskonale widać elementy horroru. W jego utworach możemy doświadczyć silnego psychologizmu postaci oraz surrealistycznych, skrajnie brutalnych opisów makabry.

3. Bram Stoker

Bram Stoker to irlandzki pisarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku, jeden z czołowych twórców literatury grozy. Historie o wampirach istniały na długo przed tym jak Stoker napisał swoją słynną powieść „Dracula". Jednak dopiero po stworzeniu hrabiego-wampira o imieniu Drakula, na świecie zaczęły się pojawiać inne utwory literackie oraz filmy o tej postaci. Jedną powieścią o wampirze autor wywarł bardzo duży wpływ na literaturę horroru.

4. Mary Shelley

Mary Shelley to angielska poetka i pisarka, prekursorka powieści fantastyki naukowej. Chociaż jej imię i nazwisko może niektórym z was niewiele mówić, to na pewno wiele wam powie nazwa powieści którą napisała: Frankenstein. Do dziś książka opowiadająca o doktorze Frankensteinie i jego monstrum jest czytana i szeroko komentowana. Do innych książek autorki należą  Valperga, Ostatni człowiek oraz Przeistoczenie.

5. Anne Rice

Anne Rice jest jedna z najlepszych współczesnych autorek opowiadań grozy. Na koniec ciężkiego dnia praca pisarza powinna dobrze bawić ludzi, a to udaje się tej autorce równie dobrze co innym pisarzom z dzisiejszego rankingu. Do jej najsłynniejszych opowiadań grozy należy cykl Kroniki wampirów, Nowe kroniki wampirów oraz Dzieje czarownic z rodu Mayfair. Jednym z ostatnich cykli opowiadań wydanych przez Anne jest Czas Aniołów.

6. Graham Masterton

Graham Masterton to brytyjski pisarz i twórca horrorów urodzony w 1946 roku. Karierę zaczął robić już w wieku 24 lat, kiedy to został redaktorem naczelnym magazynu Penthouse. Mimo wszystko, jako autora horrorów poznaliśmy go w 1976 roku, wraz z pierwszą powieścią nazwaną Manitou. Książka szybko stała się bestselerem, zaś dwa lata później trafiła na ekrany kin. Do innych znanych horrorów autora zaliczamy cykl Wojownicy Nocy, Rook i Sissy Sawyer.

Ankieta: Najlepszy pisarz powieści grozy.

7. Clive Barker

Clive Barker to angielski scenarzysta i pisarz horrorów, prawdopodobnie najlepiej znany jako twórca filmu Hellraiser. Barker wyróżnia się bardzo złożonym i intensywnym stylem pisania, który może doszczętnie wchłonąć czytelnika w świat jego książek. Clive jest znany ze zbiorów opowiadań „Księga krwi", które po raz pierwszy pojawiły się w 1984 roku. Prócz tego napisał nowelę Powrót z piekła, cykl Abarat i wiele innych opowiadań.

8. Dean Koontz

Zdania na temat Koontza są podzielone: podczas gdy dla jednych nie mieście się na liście 10 najpopularniejszych pisarzy horrorów, dla innych jego miejsce znajduje się w czołowej trójce. Jedno jest pewne, Dean ma na swoim koncie całkiem sporo thrillerów i horrorów a jednym z lepszych jest książka Szepty (Whispers), która ukazała się w 1980 roku. W ostatnich latach napisał: Co wie noc, Dom śmierci oraz Niewinność.

9. Peter Straub

Peter Straub to wielokrotny zdobywca Nagrody Brama Stokera, lauru w dziedzinie literatury grozy przyznawanego od 1987 roku. Peter jest dobrze znany ze swojej współpracy ze Stephenem Kingiem, z którym napisał powieści Talizman oraz Czarny Dom. Do jednych z najbardziej znanych horrorów napisanych przez Strauba należy Upiorna opowieść, Kraina cieni, Tajemnica, Pan X i wiele innych.

10. John Saul

John Saul nie jest może obecnie tak popularny jak był kiedyś, jednak nadal może wypuścić na światło dzienne straszną historię. Saul ma tendencję do pisania o nastolatkach, także większość jego książek odkrywa tematy ważne dla ludzi w tym wieku. W swoich opowiadaniach grozy podejmuje tematykę wyobcowania, zwątpienia i strachu przed zmianami. John napisał takie książki jak: Rzeź niewiniątek, Taniec, Drugie dziecko, Stwór itd.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane