Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 największych gospodarek świata w roku 2013

W 2011 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski, według danych Banku Światowego, wyniósł 514 miliardów dolarów. Dla zwykłego Kowalskiego to ogromna, wręcz nie do wyobrażenia. By pokazać wam jak wielkie to pieniądze wystarczy wspomnieć, że można za nie wybudować ponad 40 tysięcy kilometrów autostrad lub kupić 44 lotniskowce typu Gerald R. Ford.

Dzisiaj jednak nie o Polsce, a o największych gospodarkach świata. Oto lista największych gospodarek na świecie według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz World Economic Outlook.

1. Stany Zjednoczone: 16,2 biliona dolarów.

Już od niemal wieku Stany Zjednoczone konsekwentnie zajmują pierwszą pozycje na liście największych gospodarek świata. Drugą pozycję zajmują tylko wtedy, gdy USA porówna się z całą Unią Europejską, którą liczy 27 państw członkowskich. Kraj posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, charakteryzuje się wysoką wydajnością oraz posiada duże bogactwa naturalne. Jest to jeden z najbogatszych narodów na świecie. To w Stanach Zjednoczonych mieszka 1/3 światowych milionerów oraz 40% miliarderów z całego świata. Główne gałęzie przemysłu obejmują ropę naftową, elektronikę, górnictwo, hutnictwo, przetwórstwo żywności, lotnictwo i technologie informatyczne.

2. Chiny: 9 bilionów dolarów.

W ciągu ostatnich 30 lat Chiny wyrosły na ważnego gracza w globalnym sektorze ekonomii. Średni wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich trzech lat wynosił tu około 10%, robi to z Chin najszybciej rozwijającą się gospodarkę na świecie. Duża w tym zasługa eksportu wszelkiej maści towarów. Chiny są światowym liderem gospodarczym w zakresie przemysłu, górnictwa, produktów konsumenckich, sprzętu telekomunikacyjnego, satelitów i samochodów. Eksperci szacują, że jeżeli Chiny utrzymają tak szybki wzrost gospodarczy, to już w latach 2020-2030 mogą stać się największą gospodarką na świecie.

3. Japonia: 5,1 biliona dolarów.

Od czasu katastrofalnej klęski w II Wojnie Światowej Japonia poczyniła duży krok na przód stając się jedną z największych gospodarek świata. Kraj znany jest z zaawansowania technologicznego i dużych firm działających w sektorze przemysłu i elektroniki. Gospodarka Japonii zasilana jest takimi branżami jak: motoryzacja, nowe technologie, półprzewodniki, hutnictwo, przemysł stoczniowy, tekstylia, żywność przetworzona, robotyka oraz chemikalia. Chociaż kraj jest stosunkowo niewielki w porównaniu do innych, to jego rolnictwo jest jednym z najbardziej opłacalnych w skali globalnej.

4. Niemcy: 3,6 biliona dolarów.

Niemcy, czwarta największa gospodarka świata, to również największa gospodarka całej Europy. Nasi zachodni sąsiedzi są jednocześnie drugim największym eksporterem na świecie, pod tym względem plasują się za Chinami. Gospodarka Niemiec napędzana jest dzięki produkcji maszyn, pojazdów samochodowych, sprzętu elektronicznego, farmaceutyki, chemikaliów, sprzętu transportowego, produktów rolnych oraz gazu.

Gospodarka Niemiec na 4 miejscu / Berlin.

5. Francja: 2,7 biliona dolarów.

Francja to jeden z gigantów gospodarczych Europy. Kraj jest postrzegany jako jedna z najbardziej rozwiniętych i najbogatszych gospodarek na świecie. Z Francji pochodzi ponad 30 firm zaliczających się do 500 największych firm świata. Do najbardziej znanych marek należą: AXA w świecie ubezpieczeń; L'Oréal w dziedzinie kosmetyki, Renault w motoryzacji, Leroy Merlin w sektorze budowlano-dekoracyjnym.

Paryż we Francji / 5 gospodarka świata

6. Brazylia: 2,5 biliona dolarów.

Gospodarka Brazylii, giganta gospodarczego Ameryki Południowej, podsycana jest przez szereg czynników, w tym dobrze rozwinięty sektor produkcyjny, górnictwo, rolnictwo oraz usługi. Mimo kryzysu gospodarczego Brazylia nadal jest jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym około 5%. Kraj jest celem turystyki zarobkowej Hiszpanów oraz Portugalczyków.

Most w stolicy Brazylii / 6 największa gospodarka

7. Wielka Brytania: 2,4 biliona dolarów.

Wielka Brytania od dawna uważana jest za centrum życia politycznego i finansowego Europy (Londyn uważany jest za największe centrum finansowe, wraz z Nowym Jorkiem). Po Niemczech i Francji jest to jedna z największych gospodarek na Starym Kontynencie. Kraj napędzany jest przez dobrze rozwinięte rolnictwo (ryby, drób, owoce, bydło), elektronikę i telekomunikację, produkcję przemysłową oraz produkcję dóbr konsumpcyjnych.

Londyn w Wielkiej Brytanii / 7 największa gospodarka

8. Rosja: 2,2 biliona dolarów.

Od upadku ZSRR, Rosja poczyniła bardzo wiele zmian w gospodarce, które pozwoliły jej na stałe zadomowić się w TOP 10 najbogatszych krajów świata. Reformy w sektorze gospodarczym po 1990 roku doprowadziły do prywatyzacji większości branż, z wyjątkiem branży zbrojeniowej i sektorów związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Rosja jest czołowym producentem ropy naftowe i gazu ziemnego. Szacuje się, że rezerwy gazu ziemnego Rosji są największe na świecie.

Gospodarka Rosji na 8 miejscu / Moskwa

9. Włochy: 2,1 biliona dolarów.

Gospodarka Włoch znana jest z tego, że napędzają ją różne gałęzie przemysłu. Do najlepiej rozwiniętych należy hutnictwo, przemysł stoczniowy, elektrotechnika, produkcja maszyn i różnego rodzaju pojazdów. Według różnych rankingów, w tym przeprowadzanego przez prestiżowy Economist, Włochy zajmują jedno z czołowych miejsc pod względem jakości życia.

Koloseum w Rzymie, Włochy

10. Indie: 2 biliony dolarów.

W ostatnich 15 latach obserwujemy bardzo duży boom gospodarczy w Azji, którego średnia roczna stopa wzrostu wynosi około 7%. Duża w tym zasługa Chin oraz Indii, które w naszym dzisiejszym rankingu zajęły dziesiątą pozycję. Gospodarkę Indii napędzają rolnictwo oraz sektor usług – ten ostatni jest głównym źródłem wzrostu gospodarczego kraju. Indie dobrze wykorzystują swoją dużą populację (dobrze wykształconą i znającą język angielski) w zakresie usług informatycznych i outsourcingu biznesowego.

Indie - 10 największa gospodarka świata / Tajdź Mahal

 

Źródło danych: MFW, tcherichest.com & wikipedia.org.

Komentarze   

 
+1 #2 Sławek 2013-11-08 16:26
Ehh, piękne budżety. Stany Zjednoczone + Chiny mają razem więcej kasy do wydania niż pozostałe kraje z tej listy.
Cytować
 
 
+1 #1 Piotr 2013-10-23 16:41
Szokujące, że Stany Zjednoczone mają tak duży budżet. Przy obecnych wydatkach Polski jeden budżet USA starczyłby nam na 30 lat. Lub 10 lat wielkiego dobrobytu :D
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane