Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych miast świata, wg PKB za rok 2012.

W największych miastach świata żyją miliony osób, działają setki tysięcy małych, średnich i dużych firm. Takie miasta potrafią mieć ogromny wpływ na PKB danego kraju. Dziś jednak nie zajmujemy się PKB najbogatszych krajów świata a PKB najbogatszych miast świata.

W naszym rankingu znajdziemy aglomeracje z Azji, Ameryki Północnej oraz Europy. Miasta które mogą się poszczycić największą wartością rynkową wszystkich dóbr i usług wytworzonych w nich w 2012 roku. Gdzie najlepiej żyć? Czy jest tu miejsce na miasto z Polski? Niestety nie. Warszawa z PKB wynoszącym 131 miliardów dolarów zajmuje miejsce 86. Na miejscu 95 uplasowały się Katowice, z PKB wynoszącym 114 miliardów dolarów.

 

Miejsce 1: Tokio, Japonia.

Stolicę Japonii zamieszkuje około 13,1 miliona ludzi. W swojej historii miasto przeżyło bardzo wiele: ogromne trzęsienie ziemi z 1923 roku oraz bardzo intensywne bombardowania podczas II Wojny Światowej. Dziś Tokio jest zupełnie innym miejscem. W 2012 roku miasto wypracowało PKB rzędu 1 biliona 520 miliardów dolarów.

Miejsce 2:Nowy Jork, Stany Zjednoczone.

Times Square, Statua Wolności, Brooklyn Bridge oraz Empire State Building – to cztery główne atrakcje które kojarzą się nam z Nowym Jorkiem. Miasto zamieszkiwane przez 8,3 miliona ludzi w poprzednim roku kalendarzowym wytworzyło dobra i usługi o łącznej wartości 1 biliona 210 miliardów dolarów. Niemal depta po piętach Japońskiej stolicy.

Miejsce 3: Los Angeles, Stany Zjednoczone.

Popularne Miasto Aniołów znane jest z takich atrakcji turystycznych jak Universal Studios, znak Hollywood, Hollywoodzka Aleja Gwiazd oraz Molo w Santa Monica. Na chwilę obecną w mieście mieszka „tylko" 3,8 miliona osób. To jednak nie przeszkodziło LA w zajęciu 3 pozycji w klasyfikacji, z PKB wynoszącym 789 miliardów dolarów.

Miejsce 4: Seul, Korea Południowa.

Stolica Korei Południowej w ostatnich kilku latach przezywa prawdziwy rozkwit, któremu nie przeszkadza nawet napięcie na granicy obu Korei. Jeszcze w 2008 roku zajmowała 21 miejsce na liście najbogatszych miast z PKB wynoszącym 291 miliardów dolarów. W 2012 roku PKB Seulu sięgnęło już 773 miliardów dolarów. W takim tempie już niedługo przegoni Los Angeles.

Miejsce 5: Londyn, Wielka Brytania.

W wielkiej piątce mamy również przedstawiciela Starego Kontynentu. Stolicę Wielkiej Brytanii zamieszkuje 8,1 miliona osób. Spory w tym udział również naszych rodaków, którzy do Anglii wyjechali za pracą. W 2012 roku Londyn wypracował PKB wynoszące 731 miliardów dolarów. Największą wizytówką miasta jest Pałac Buckingham i Big Ben.

Miejsce 6: Paryż, Francja.

Paryż, światowa stolica zakochanych, znany jest z Wieży Eiffla, Pól Elizejskich, Luwru oraz Łuku Triumfalny. W mieście swoją siedzibę mają najsławniejsze marki z przemysłu odzieżowego i kosmetycznego. Stolica Francji jest zamieszkiwana przez 2 miliony 230 tysięcy osób, które przyczyniły się do wypracowania PKB sięgającego 669 miliardów dolarów.

Miejsce 7: Osaka, Japonia.

Trzecie co do wielkości miasto Japonii wypracowało PKB rzędu 654 miliardów dolarów. Osakę zamieszkuje 2 miliony 660 tysięcy osób z których duża część pracuje w branży metali, tekstyliów i tworzyw sztucznych. Do największych atrakcji turystycznych miasta możemy zaliczyć Zamek Ōsaka, którego budowa rozpoczęła się w 1583 roku.

Miejsce 8: Chicago, Stany Zjednoczone.

To już trzecie miasto z USA, które znalazło się w dzisiejszym rankingu. Chicago zamieszkuje 2 miliony 700 tysięcy osób, miasto wypracowało PBG wynoszące 524 miliardy dolarów. Według ostatnich badań to jedno z największych skupisk Polaków w Stanach Zjednoczonych. W języku polskim płynnie mówi tu około 200 tysięcy osób, co stanowi 7,3% całości ludności zamieszkującej miasto.

Miejsce 9: Moskwa, Rosja.

W stolicy Rosji, największym mieście Europy, mieszka niemal 12 milionów osób. W 2012 roku miasto wytworzyło dobra i usługi o łącznej wartości 520 miliardów dolarów. Do największych atrakcji na terenie Moskwy możemy zaliczyć Kreml, Plac Czerwony, Teatr Bolszoj oraz Państwową Galerię Tretiakowską.

Miejsce 10: Szanghaj, Chiny.

Największe miasto w Chinach zamieszkuje 23 miliony osób. Miasto bardzo szybko się rozwija co można zobaczyć w progresie następującym w PKB. W 2008 roku PKB Szanghaju wynosiło 233 miliardy dolarów, by w 2012 roku przekroczyć barierę 516 miliardów dolarów. Będąc w Szanghaju odwiedź Bund, Plac Ludowy, Świątynię Longhua i Ogród Yuyuan.

Komentarze   

 
+1 #1 Mario 2014-08-01 15:08
Nieźle. PKB Polski jest warte mniej więcej tyle co PKB Chicago. PKB Osaki już znacznie przegania produkt krajowy brutto naszego państwa.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane