Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najstarszych miast, które nadal istnieją

Nasza planeta była świadkiem wzrostu i upadku niezliczonej liczby miast. Niektóre z nich budowały swoją potęgę przez setki lat, by następnie upaść w wyniku konfliktu zbrojnego lub zarazy. Inne zostały wymazane z powierzchni ziemi przez kataklizmy lub zmieniający się klimat. Nawet dziś woda i piaski pustyni skrywają wiele miast, które w przyszłości mogą dostarczyć nam wielu informacji o naszych przodkach.

Na szczęście na świecie nie brakuje również miast, które trwają od tysiącleci – przetrwały wojny i kataklizmy, były świadkiem migracji ludności i postępu człowieka. Jeżeli zastanawiasz się jakie jest najstarsze istniejące miasto świata, poniżej znajdziesz dziesięć przykładów.

1. Jerycho, Terytoria Palestyńskie: 9000 lat p.n.e.
Jerycho jest najstarszym nieprzerwanie istniejącym miastem. Szacuje się, że ludzie osiedlili się tu około 11 tysięcy lat temu, co było spowodowane dogodną lokalizacją. Dziś Jerycho zamieszkuje około 20 tysięcy osób. Miasto jest położone w Judei, we wschodniej części Palestyny, około 9 km na zachód od rzeki Jordan.

Miasto Jerycho

2. Byblos, Liban: 5000 lat p.n.e.
Stanowisko archeologiczne w pobliżu miasta wskazuje, że pierwsze gliniane chaty powstały tu około 6600 lat p.n.e., jednak powstanie miasta Byblos – które istnieje po dziś dzień – szacuje się na około 5000 rok p.n.e. W przeszłości miasto było wielkim fenickim ośrodkiem handlowym, zaś dziś mieszka tu około 40 tysięcy mieszkańców.

Stare miasto Byblos

3. Aleppo, Syria: 4300 lat p.n.e.
Obecnie przyjmuje się, że Aleppo zostało zamieszkane ponad 6 tysięcy lat temu, około 4300 roku p.n.e. W przeciwieństwie do wielu innych miast z tego rankingu, Aleppo pozostaje jednym z najprężniej działających miast od tysiącleci. Obecnie mieszka tu około 2 miliony mieszkańców, a Dawne miasto Aleppo znajduje się na liście UNESCO.

Starożytne miasto Aleppo

4. Damaszek, Syria: 4300 lat p.n.e.
Kolejnym bardzo starym i licznie zamieszkanym miastem z Syrii jest Damaszek, którego powstanie datowane jest na mniej więcej ten sam okres co powstanie Aleppo. Nie mniej, niektórzy historycy uważają, że miasto mogło powstać nawet około 10 000 roku p.n.e. Obecnie Damaszek zamieszkuje około 1,7 miliona osób.

Zdjęcia miasta Damaszek

5. Susa, Iran: 4200 lat p.n.e.
Susa to starożytne miasto znajdujące się na terenie dzisiejszego Iranu, zamieszkałe obecnie przez około 65 tysięcy mieszkańców. Dawno temu zostało zdobyte przez Asyryjczyków, a następnie przez Persów. Początkowo jednak, było stolicą starożytnego Elamu. Ma długa i tragiczną przeszłość, jednak pozostaje jednym z najstarszych istniejących miast.

Fotografia miasta Susa

6. Fajum, Egipt: 4000 lat p.n.e.
Fajum to miasto w środkowym Egipcie, znajdujące się około 100 kilometrów na południowy zachód od Kairu. Jego korzenie sięgają 4000 roku p.n.e., a w okresie faraonów było znaczącym ośrodkiem kultu Sobka – opiekuna jezior, wody i symbolu władzy królewskiej, przedstawianego jako człowiek z głową krokodyla. Obecnie miasto jest domem dla 350 tysięcy osób.

Egipskie miasto Fajum

7. Sydon, Liban: 4000 lat p.n.e.
Kolejnym bardzo starym i nadal istniejącym miastem jest Sydon – trzecie pod względem wielkości miasto Libanu, zamieszkiwane przez 170 tysięcy mieszkańców. W przeszłości Sydon został zdobyty przez Aleksandra Wielkiego. Ponadto jest to miasto wspominane w Biblii, odwiedzone przez Jezusa i Świętego Pawła.

Sydon - zdjęcie miasta

8. Płowdiw, Bułgaria: 4000 lat p.n.e.
Płowdiw to miasto w środkowej Bułgarii, którego powstanie szacuje się nawet na 4000 rok p.n.e. Podobnie jak wiele innych miast w Europie, tak i to ma bardzo bogatą historię. Miasto przechodziło w przeszłości z rąk do rąk – władali nim między innymi Rzymianie i Imperium Osmańskie – więc pozostałości dawnych władców są tam widoczne do dziś.

Stare miasto Płowdiw

9. Gaziantep, Turcja: 3650 lat p.n.e.
Gaziantep, wcześniej znane jako Antep, to miasto w południowo-wschodniej Turcji, znajdujące się wśród najstarszych stale zamieszkanych miast świata. W przeszłości władali nim Hetyci, Babilończycy, Persowie, Macedończycy i Rzymianie. Obecnie w mieście mieszka około 1,4 miliona osób (dane z 2011 roku).

Tureckie miasto Gaziantep

10. Bejrut, Liban: 3000 lat p.n.e.
Bejrut to stolica i największe miasto Libanu, będące domem dla ponad 2 milionów osób. Jest to jedno z najstarszych istniejących i wciąż zamieszkanych miast świata, którego powstanie datuje się na 3000 rok p.n.e. Kilka stanowisk archeologicznych odkryło tu ludzkie narzędzia krzemienne datowane nawet na kilkadziesiąt tysięcy lat.

Piękne i stare miasto Bejrut

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze