Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 bardzo starych ludzkich artefaktów

My - ludzie, czujemy wielki podziw do najstarszych przykładów owoców naszej kreatywności i inteligencji. Artefakty, które wytwarzamy, to duża część tego co odróżnia nas od zwierząt. Więc to naturalne, że czujemy dumę patrząc na wiekowe dzieła naszych przodków: budowle, obrazy, narzędzia, książki, monety, rzeźby i wiele więcej.

Dziś większość artefaktów możemy oglądać w muzeach i skansenach. Dziś chcielibyśmy pokazać wam kilka niezwykłych i bardzo starych wytworów ludzkiej ręki. Każdy z tych przedmiotów został wykonany lub zmodyfikowany przez człowieka, niektóre z nich nawet przed tysiącami lat.

1. Najstarsze maski.
Najstarsze maski jakie kiedykolwiek znaleziono to zbiór kilkunastu kamiennych masek sprzed 9 tysięcy lat, które powstały na terenie dzisiejszego Izraela w czasach neolitu. To doskonale pokazuje, że ludzie od zamierzchłych czasów wykonywali maski. Te maski przetrwały bowiem zostały wykonane z kamienia, jednak wiele masek wykonywano z materiałów, które szybko ulegały degradacji, więc nie mogły dotrwać naszych czasów.

Najstarsze maski kamienne świata

2. Najstarszy działający zegar mechaniczny.
Najstarszy na świecie działający zegar mechaniczny znajduje się w katedrze w Salisbury w południowej Anglii. Został on wykonany na zlecenie biskupa około 1386 – składa się z koła, systemu przekładni i liny, która biegnie do dzwonu. Sama katedra również jest bardzo leciwa. Położenie kamienia węgielnego nastąpiło około 1200 roku, zaś w latach 1300-1330 dobudowano wieżę i iglicę sięgająca 123 metrów – najwyższa w Wielkiej Brytanii.

Najstarszy działający zegar mechaniczny z Salisbury

3. Najstarsze malowidła naskalne.
Aktualnie najstarsze naskalne malowidła znajdziemy w Jaskini Chauveta, która została odkryta w 1994 przez francuskich speleologów. Mamy tu rysunki nosorożców, mamutów, lwów, reniferów, motyli, ptaków, a także odciski dłoni ludzkich szacowane na około 31 tysięcy lat. Jaskinie możecie zobaczyć dzięki filmowi niemieckiego reżysera Wernera Herzoga, który uwiecznił ją w swoim filmie dokumentalnym Jaskinia zapomnianych snów z 2011 roku.

Najstarsze malowidła naskalne z jaskini Chauveta

4. Najstarszy instrument muzyczny.
W 2012 roku naukowcy odkryli najstarszy instrument muzyczny świata, którego wiek szacowany jest nawet na 42-43 tysiące lat. Instrumentem tym jest flet wykonany z kości sępa wielkiego, posiadający ustnik w kształcie litery V i 5 otworów. Niektórzy naukowcy uważają, że zdolność do tworzenia muzyki przez człowieka sięga jeszcze dalej. Pierwsze oznaki zaawansowanej twórczości muzycznej mogły si pojawić 50 tysięcy lat temu.

Najstarszy instrument muzyczny to flet

5. Najstarszy wizerunek postaci ludzkiej.
Figurka Wenus z Hohle Fels jest uważana za najstarszy wizerunek postaci ludzkiej, który przetrwał do naszych czasów. Figurka przedstawiająca nagą kobietę datowana jest nawet na 40 tysięcy lat. Figurka z Hohle Fels ma około 60 mm wysokości i 34 mm szerokości. Spekuluje się, że takie przedstawienie kobiety – z dużymi piersiami i pulchnymi pośladkami - mogło by wskazywać, że jest to symbol płodności. Znaleziona w jaskini w południowo-zachodnich Niemczech.

Najstarsza Figurka Wenus z Hohle Fels

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze