Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niesamowicie srogich kar za przestępstwa

We współczesnym świecie przestępcy najczęściej skazywani są na karę ograniczenia wolności, a następnie trzymani w więzieniach – to praktyka najczęstsza, wśród wszystkich cywilizowanych krajów. Oczywiście stosowana jest również kara finansowe, jak również kara śmierci (tylko w niektórych krajach), której podlegają najbardziej okrutne zbrodnie.

Kara śmierci jest nam znana niemal od początku istnienia ludzkości. W przeszłości największych przestępców skazywano na ogromne cierpienia, np. paląc na stosie lub gotując. W rozwinięciu artykułu znajdziecie dziesięć bardzo srogich kar, które były praktykowane w przeszłości lub są wykorzystywane nadal.

1. Ścięcie.
To jedna z najstarszych kar, wykonywana od tysięcy lat, praktycznie od początku istnienia tnącej broni białej. Chociaż może się to wydawać dziwne, to ścięcie głowy jest nadal praktykowane, miedzy innymi w Arabii Saudyjskiej. Tylko w tym roku w Arabii Saudyjskiej ścięto kilkadziesiąt osób – między innymi za czary, cudzołóstwo oraz apostazję.

Ścięcie głowy kara śmierci

2. Okaleczenie.
Również okaleczanie to jedna z najbardziej szokujących kar stosowanych w przeszłości i współcześnie w niektórych zakątkach ziemi. Już w Kodeksie Hammurabiego, spisanym w XVIII w. p.n.e. za panowania króla Hammurabiego, było zapisane „Jeśli obywatel oko obywatelowi wybił, oko wybiją mu" oraz „Jeśli obywatel ząb obywatelowi równemu sobie wybił, ząb wybiją mu".

3. Krzesło elektryczne.
Kara śmierci na krześle elektrycznym została wprowadzona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Już wtedy okrzyknięto ją współczesną, humanitarna karą śmierci. Pierwszym na którym wykonano tą karę był William Kemmler skazany za morderstwo. Przestępca musiał otrzymać aż dwa wstrząsy, bowiem po pierwszym wciąż dawał oznaki życia.

4. Ukamienowanie.
Ukamienowanie to kolejna bardzo stara a przede wszystkim niezwykle bolesna kara. Chociaż była już stosowana tysiące lat temu, to we współczesnym świecie wciąż są kraje których kodeks kar przewiduje ukamienowanie – między innymi w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Najczęściej jest to kara wymierzana cudzołożnikom.

5. Ukrzyżowanie.
Jak możemy przeczytać na Wikipedia.org „Ukrzyżowanie to rodzaj kary śmierci stosowanej w starożytności m.in. przez Persów, Rzymian, Fenicjan i Kartagińczyków". Najbardziej znanymi historiami dotyczącymi ukrzyżowania są: ukrzyżowanie Jezusa znane wszystkim chrześcijanom, oraz ukrzyżowanie 6000 uczestników powstania Spartakusa w 71 p.n.e.

6. Gilotyna.
Chociaż w swojej wczesnej wersji była już znana w 1268 roku, to na masową skalę zastosowano ją podczas rewolucji francuskiej w latach 1789–1799. Wtedy to na karę ścięcia głowy gilotyną byli skazywani wrogowie ludu. Chociaż dziś gilotyna wydaje się barbarzyńska, to w momencie wprowadzenia była postrzegana jak humanitarny sposób zabijania przestępców.

7. Powieszenie i poćwiartowanie.
To jedna z form kary śmierci stosowana dawniej w Anglii. Była to niezwykle sroga kara, na którą skazywano przede wszystkim za zdradę stanu. Skazany był ciągnięty na drewnianej ramie do miejsc egzekucji, następnie wieszany na chwilę tak zachował jeszcze świadomość, po tym wypruwano mu wnętrzności a na końcu ścinano głowę i ćwiartowano ciało.

8. Gotowanie.
Praktyka gotowania przestępców była wykorzystywana przez wielki na wiele różnych sposobów. Skazańców gotowano w wodzie, oleju, smole a nawet we wrzącym ołowiu lub kwasie. W XVI wieku, w okresie panowania Henryka VIII, gotowanie było karą przewidzianą tylko dla osób oskarżonych o otrucie innych. Niezwykle okrutna kara przysparzająca ofierze niewyobrażalnego cierpienia.

9. Spalenie na stosie.
Spalenie na stosie to kara śmierci znana już od starożytności. Skazany był przywiązywany do słupa wewnątrz stosu drewna, który następnie był podpalany. Najczęściej na tę karę śmierci skazywano osoby uznane za heretyków lub czarownice. Kara ta była stosowana aż do XVIII wieku. Na stosie zostali spaleni między innymi Joanna d'Arc i Giordano Bruno.

10. Rozstrzelanie.
W krwawej historii konfliktów zbrojnych są czyny, które nie były wybaczane żołnierzom: zdrada oraz dezercja. Jeszcze podczas Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej kara ta była wielokrotnie wykonywana na dezerterach. Dowódcy decydowali się na taki krok, by zjawisko dezercji nie szerzyło się również wśród innych żołnierzy.

Komentarze   

 
0 #1 Guz 2014-12-03 15:21
Dodało by się do tego jeszcze kilka, jak na przykład obdzieranie ze skóry. Na wiki piszą o tym niewiele, tylko "Ofiarę polewano gorącą wodą. Następnie kat brał nóż i zdzierał skórę z ciała, od nóg aż po głowę. Początkowo, w starożytności obdzierano nago, jednak z czasem ofiary były ubierane w przepaski na biodrach."
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze