Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najgorszych strzelanin szkolnych w historii USA

Strzelaniny w szkołach wydają się być zjawiskiem wyjątkowo amerykańskim – oczywiście od czasu do czasu zdarzają się również w innych częściach świata, jednak najczęściej słyszymy o nich w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych. Ta częstotliwość nie będzie niczym niezwykłym jeżeli znamy kilka istotnych faktów dotyczących broni w USA, w tym danych mówiących o tym iż w Stanach Zjednoczonych cywile są w posiadaniu około 270 milionów egzemplarzy broni palnej.

Każda strzelanina w szkole to ogromna tragedia, która wstrząsa opinią publiczną na całym świecie. Jeżeli interesują cię najgorsze szkolne strzelaniny w historii Stanów Zjednoczonych, znajdziesz je w rozwinięciu artykułu.

1. Masakra w Virginia Tech.
Masakra w Virginia Tech to dwie strzelaniny, które miały miejsce 16 kwietnia 2007. Sprawcą strzelaniny był południowokoreański student literatury angielskiej Cho Seung-hui, który najpierw otworzył ogień w West Amber Jonhston Hall, a następnie na wydziale inżynierii Norris Hall. Zabił 33 osoby i ranił 23.

2. Masakra w Columbine High School.
Masakra w Columbine High School to jedno z największych masowych zabójstw na terenie placówek oświatowych w historii Stanów Zjednoczonych. Strzelaniny dokonali dwaj nastoletni uczniowie szkoły 20 kwietnia 1999 roku. W jej wyniku zostało zabitych 15 osób (w tym dwaj sprawcy), zaś liczba rannych wyniosła 24 osoby.

3. Strzelanina w szkole w Newtown.
Do strzelaniny w szkole podstawowej Sandy Hook w Newston doszło 14 grudnia 2012 roku. Jest to jedna z nowszych strzelanin, więc większość z nas ma ją jeszcze w pamięci. Tutaj ofiarami były głównie dzieci w wieku 6-7 lat, a także ich nauczyciele. Łącznie zginęło 28 osób (w tym sam sprawca), zaś 1 osoba została ranna.

4. Strzelanina na Uniwersytecie Teksańskim w Austin.
Ta tragiczna strzelanina miała miejsce 1 sierpnia 1966 roku. Odpowiedzialny był za nią 25-letni student Charles Whitman, który feralnego dnia zaczął strzelać do ludzi z karabinu z celownikiem optycznym, siedząc na 28 piętrze wieży uniwersyteckiej. Zanim został zastrzelony przez policjanta zabił 16 ludzi (w tym matkę i żonę).

5. Strzelanina na Oikos University.
Były student, 43-ltni One L. Goh przybył 2 kwietnia 2012 roku na Uniwersytet Oikos w Oakland, w Kalifornii, natychmiast zabijając siedem osób oraz raniąc trzy kolejne. Goh miał kilka sporów i niezałatwionych spraw z tą szkołą. Zeznał, że uczniowie szkoły maltretowali go, co przyczyniło się do jego wydalenia. Ostatecznie zdiagnozowano u niego schizofrenię paranoidalną.

6. Strzelanina w Fullerton.
Sprawcą tej strzelaniny z 12 lipca 1976 roku był Edward Charles Allaway, pracownik biblioteki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Fullerton. Allaway zabił siedem osób oraz ranił dwie, po strzelaninie oddał się w ręce policji. Sędzia uznał go za niepoczytalnego: Allaway uważał, że jego żona jest zmuszana przez kolegów w pracy do udziału w filmach pornograficznych.

7. Masakra w Nickel Mines.
Masakra w Nickel Mines, znana również jako strzelanina w szkole Amiszów, miała miejsce 2 października 2006 roku w miejscowości Nickel Mines, w hrabstwie Lancaster, w stanie Pensylwania. Sprawcą był 32-letni uzbrojony mężczyzna Charles Carl Roberts IV, który zabił 5 dziewczynek (2 zmarły w szpitalu), a kolejne 5 ranił.

8. Strzelaniny na Northern Illinois University.
Strzelanina na Northern Illinois University miała miejsce 14 lutego 2008. Jej sprawcą był 27-letni mężczyzna, Stephen P. Kazmierczak. Sprawca otworzył ogień na auli wykładowej uniwersytetu zabijając 5 osób oraz raniąc 16, następnie popełniając samobójstwo. Kilka tygodni przed strzelaniną Kazmierczak przestał przyjmować leki na chorobę psychiczną.

9. Strzelanina w szkole podstawowej w Stockton.
Za większość strzelanin w szkołach odpowiadają ludzie młodzi, dla których było to pierwsze przestępstwo wżyciu. Inaczej było w przypadku tej strzelaniny, bowiem odpowiadał za nią człowiek dobrze znany policji. Mordercą był Patrick Purdy, który 17 stycznia 1989 roku zabił 5 dzieci oraz ranił 30 osób. Masakra była motywowana rasizmem.

10. Masakra w szkole średniej w Red Lake.
Do tej strzelaniny doszło 21 marca 2005 roku w szkole średniej w Red Lake w stanie Minnesota. Odpowiedzialny był za nią 16-letni Jeffrey Weise. Nastolatek wpierw zabił swojego dziadka i jego dziewczynę, następnie zabrał samochód policyjny dziadka i pojechał do szkoły. Tam zastrzelił kolejne 7 osób i zranił pięć innych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane