Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 niesamowitych starożytnych miast, które dziś są ruiną

Na świecie istnieje wiele miast, które swą historią sięgają czasów starożytnych. Takimi istniejącymi miastami, często odwiedzanymi przez turystów, są między innymi Rzym, Ateny oraz Stambuł. Dlaczego ludzie wybierają te miasta? Bo można tam zwiedzać zabytki pamiętające czasy starożytne, a jednocześnie nie trzeba rezygnować ze wszystkich udogodnień współczesnego świata – restauracji, komunikacji miejskiej, bankomatów itd.

Z drugiej strony istnieją niezamieszkałe starożytne miasta, które dziś w większości są ruiną oraz miejscem pracy archeologów. Poniżej znajdziecie pięć takich wiekowych miast, które w przeszłości tętniły życiem. Wyobraźcie sobie jak musiały wyglądać w czasach swojej świetności.

1. Angkor.
Angkor to niesamowity kompleks miejski wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, uważany za największe miasto na świecie w okresie sprzed rewolucji przemysłowej. Cały kompleks zajmuje obszar około 400 km2 i składa się na niego wiele kamiennych budowli. Szacuje się, że w czasach świetności mieszkało około miliona mieszkańców. Kompleks istniał jeszcze tysiąc lat temu – w wieku od IX do XIV naszej ery.

Starożytne miasto Angkor

2. Petra.
Petra to kolejne wspaniałe średniowieczne miasto. Jego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, III w. p.n.e. do I w. n.e. Miasto było położone w skalnej dolinie, i prowadziła do niego jedna wąska droga przez wąwóz. Dziś miasto słynie ze wspaniałych budowli wykutych w skałach, a do jego popularyzacji walnie przyczynił się film „Indiana Jones i ostatnia krucjata" ukazujący wielopiętrową budowlę Khazneh zwaną Skarbcem Faraona.

Starożytne miasto Petra

3. Palenque.
Palenque było kiedyś wspaniałym miastem-państwem Majów, które dominowało w całym regionie. Dziś jest cieniem dawnego siebie, wymarłym miastem którego imponująca architektura przypomina o zaawansowanej znajomości inżynierii tutejszych budowniczych. Dziś największą atrakcją tutejszych ruin jest Świątynia Inskrypcji, zbudowana na piramidzie schodkowej. Palenque trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

Starożytne miasto Palenque

4. Teby.
Teby to starożytne miasto położone nad Nilem, będące dawniej stolicą starożytnego Egiptu. Miasto które czciło Amona, boga urodzaju i płodności, było niegdyś miejscem tętniącym życiem. Mieszkało tu wielu utalentowanych inżynierów i rzemieślników, którzy tworzyli niezwykłe trwałe budowle i rzeźby. W swej historii Teby według danych szacunkowych dwukrotnie były pod względem populacji największym miastem na świecie – około 1980 p.n.e. i 1400 p.n.e.

Starożytne miasto Teby

5. Persepolis.
Persepolis to miasto w starożytnej Persji, założone przez Dariusza I w 518 p.n.e. oraz znacznie rozbudowane przez kolejnych władców, w tym przez Kserksesa. Miasto było niegdyś jedną z czterech stolic imperium Perskiego, a jego upadek zaczął się wraz ze zdobyciem miasta przez Aleksandra Wielkiego w 330 p.n.e. Uwcześni historycy pisali, że Persepolis było „najbogatszym miastem pod słońcem". W 1979 zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Starożytne miasto Persepolis

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane