Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 przerażających tragedii jądrowych

W pierwszej połowie XX wieku trwały zakrojone na szeroką skalę badania nad rozszczepieniem jądra atomowego, co miało dostarczyć ludzkości nie tylko wydajnego źródła energii, ale również potężnej broni. Badanie te nie obyły się bez wypadów i tragedii, które pochłonęły wiele żyć i na stałe zapisały się w historii ludzkości.

Dziś do oceny skutków zdarzeń radiacyjnych oraz sprawnego i jednoznacznego informowania opinii publicznej o takich zdarzeniach posługujemy się „Międzynarodową skalą zdarzeń jądrowych i radiologicznych" obejmującą 7 punktów. W tej skali 1 oznacza anomalię, zaś 7 wielką awarię. Popatrzmy zatem na największe tragedie jądrowe w historii ludzkości.

1. Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki.
Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki nie był wypadkiem, za to jest ogromną tragedią, dlatego w naszym rankingu zajmuje pozycję pierwszą. Do obu ataków doszło w 1945 roku: 6 sierpnia o godzinie 8:15 w Hiroszimie, oraz 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki. Szacuje się, że same eksplozje mogły zabić od 110 000 do 160 000 osób. Kolejne dziesiątki tysięcy umarło w wyniku chorób popromiennych krótko po ataku, lub lata po nim. Szczęście w nieszczęściu były to jedyne przypadki użycia broni jądrowej w historii.

Hiroszima po bombardowaniu

2. Katastrofa w Czarnobylu – Poziom 7.
Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu to wypadek z 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Katastrofa spowodowała skażenie 125 000 do 146 000 km2 terenu, a ponadto w jej wyniku ewakuowano 350 tysięcy osób z pobliskich miast, miasteczek i wsi. Strefa wokół Czarnobyla do dziś pozostaje zamknięta, jednak pomimo zakazów odbywają się tu wycieczki ludzi z całego świata. W najbliższych latach ma zostać wybudowany nowy sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Elektrownia w Czarnobylu

3. Katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima I – Poziom 7.
To drugi przypadek w historii katastrofy jądrowej o poziomie 7 – dodatkowo mający miejsce stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku. W dniu 11 marca 2011 roku potężne trzęsienie ziemi spowodowało ogromne fale tsunami, które uderzyły w elektrownię i doprowadziły do awarii trzech z sześciu reaktorów jądrowych zakładu. Krótko po katastrofie z obszaru wokół elektrowni ewakuowano około 300 000 osób. Podobnie jak w przypadku Czarnobyla usuwanie skutków skażenia będzie trwało dziesięciolecia.

Zniszczona elektrownia Fukushima

4. Wybuch w Zakładzie Przetwórstwa Paliwa Jądrowego w Kysztymie – Poziom 6.
29 września 1957 roku w zakładów atomowych Majak należących do Federacji Rosyjskiej doszło do wybuchu podziemnego zbiornika zawierającego aż 361 tysięcy litrów wysoko radioaktywnych odpadów płynnych. U osób znajdujących się najbliżej wybuchu w wyniku napromieniowania z ciała zaczęła odchodzić skóra. Bezpośrednio w wyniku zdarzenia umarło 200 osób, zaś 10 tysięcy ewakuowano. Dodatkowo niemal pół miliona ludzi zostało narażonych na wysoką dawkę promieniowania.

Wybuch w Zakładzie Przetwórstwa Paliwa Jądrowego w Kysztymie

5. Pożar w Windscale – Poziom 5.
Również w 1957 roku, jednak 10 października, miał miejsce pożar reaktora w miejscowości Windscale w Wielkiej Brytanii. Gazy wylotowe porwały materiał radioaktywny z rdzenia, co spowodowało skażenie okolicy, uważane za najgorszy przypadek skażenia środowiska przed katastrofą w Czarnobylu w 1986 roku. Z rejonu skażonego nikt nie został ewakuowany, jednak mleko uznano za produkt silnie skażony. Cała produkcja mleka z obszaru 500 km² była przez miesiąc niszczona.

Pożar w Windscale

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane