Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej śmiertelnych katastrof kolejowych wszech czasów

Opracowane w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku, parowozy były niegdyś najbardziej rozpowszechnioną formą transportu na duże odległości. Nawet po wynalezieniu pierwszych samochodów oraz samolotów, lokomotywy wciąż pozostawały bardzo popularne – chociaż trzeba przyznać, że wraz z postępem w branży motoryzacyjnej, znaczenie pociągów zaczęło maleć.

Chociaż pociągi są drugim najbezpieczniejszym środkiem transportu (zaraz po samolotach), to również tutaj zdarzają się katastrofy kolejowe w trakcie których ginie kilkudziesięciu a nawet kilkuset pasażerów. Poniższa lista pokaże wam kiedy i gdzie miały miejsce najbardziej śmiertelne katastrofy kolejowe w dziejach ludzkości.

1. Peraliya, Sri Lanka: 1 700 ofiar.
Ta katastrofa kolejowa w pobliżu miejscowości Peraliya to typowy przypadek znalezienia się w złym miejscu, w złym czasie. Tylko tak można podsumować katastrofę pociągu pasażerskiego Queen of The Sea's, który odbywał trasę wzdłuż wybrzeża Sri Lanki akurat wtedy, kiedy w wybrzeże uderzyły fale pamiętnego tsunami z 26 grudnia 2004 roku. Początkowo w pociąg uderzyła około 2 metrowa fala, jednak każda kolejna była wyższa – by w końcu przykryć wagony nawet 2-3 metrami wody. Całe zdarzenie przeżyło tylko kilkadziesiąt osób.

2. Bihar, Indie: 800 ofiar.
Skoro już mówimy o okrutnym zrządzeniu losu i śmiercionośnej matce naturze, to nie sposób zapomnieć o katastrofie pociągu pasażerskiego w stanie Bihar w północno-wschodnich Indiach. W czerwcu 1981 roku tutejsze ziemie nawiedził niezwykle silny cyklon, który przyczynił się do wykolejenia pociągu akurat wtedy, kiedy ten przejeżdżał przez most nad szeroką rzeką Bagmati. Oficjalnie podaje się, że zginęło około 800 osób, jednak nieoficjalnie mówi się nawet o tysiącu.

3. Saint-Michel-de-Maurienne, Francja: 700 ofiar.
Saint-Michel-de-Maurienne to kilkutysięczna miejscowość we Francji, w rejonie Rodan-Alpy. 12 grudnia 1917 roku w pobliżu tej miejscowości miała miejsce najbardziej krwawa katastrofa kolejowa w historii francuskiej kolei: pociąg wiozący około tysiąca żołnierzy wracających z frontu przekroczył maksymalną dopuszczalną prędkość na linii górskiej, wykoleił się i zapalił. Niezwykle silny ogień był dogaszany jeszcze następnego dnia. Wielu ofiar nie udało się zidentyfikować.

4. Ciurea, Rumunia: 600 ofiar.
To kolejna śmiertelna w skutkach katastrofa kolejowa, która miała miejsce podczas I Wojny Światowej. Do katastrofy doszło 13 stycznia 1917, kiedy pociąg wiozący rannych rosyjskich żołnierzy i uchodźców wykoleił się w pobliżu stacji Ciurea w Rumunii. Kilkanaście kilometrów przed stacją pociąg musiał pokonać spadek o nachyleniu około 6,7%. Niestety z uwagi na awarię hamulców pociąg rozpędził się do dużej prędkości i wykoleił się wjeżdżając na zwrotnicę. Zginęło od 600 nawet do 1000 pasażerów.

5. Guadalajara, Meksyk: 600 ofiar.
Biorąc pod uwagę drastyczność tej katastrofy kolejowej, to mały cud, że ocalało z niej około 1/3 pasażerów. Katastrofa miała miejsca 22 stycznia 1915, na trasie prowadzącej do Guadalajary. Pociąg przewożący żołnierzy Venustiano Carranzy, jednego z przywódców rewolucji meksykańskiej, był przepełniony do tego stopnia, że w trakcie toczenia się z wysokiego zjazdu maszyniści stracili nad nim kontrolę. Skład osiągnął bardzo dużą prędkość by ostatecznie wypaść z torów wprost do pobliskiego kanionu.

6. Ufa, Rosja: 600 ofiar.
4 czerwca 1989 roku w godzinach wieczornych miejscowością Asha (około 30 km od miasta Ufa) wstrząsnęła potężna eksplozja, która sprawiła, że z okien domostw posypały się szyby. Szybko okazało się, że eksplodował gaz ulatniający się z rozszczelnionego gazociągu, który o dłuższego czasu gromadził się w niewielkiej kotlince. Kiedy w ów kotlinie mijały się dwa pociągi pasażerskie iskra spod kół jednego z nich spowodowała zapalenie się całego gazu i potężny wybuch, który zdmuchnął oba pociągi z nasypu. W katastrofie zginęło około 600 osób.

7. Balvano, Włochy: 520 ofiar.
Ta katastrofa z 2 marca 1944 roku również jest bardzo niezwykła. Tego dnia przeładowany pociąg towarowy wjechał do tunelu niedaleko miejscowości Balvano. Przeładowany skład miał problemy z podjazdem pod wzniesienie. W tym samym czasie lokomotywa napędzana kiepskiej jakości węgłem emitowała ogromne ilości dwutlenku węgla, który stał się cichym zabójcą ludzi. Przeżyli tylko ludzie siedzący w składach które nie wjechały do tunelu. Zginęło około 520 osób, chociaż niektóre źródła mówią nawet o 600 ofiarach.

8. Torre del Bierzo, Hiszpania: 500 ofiar.
3 stycznia 1944 roku w tunelu niedaleko hiszpańskiej wioski Torre del Bierzo doszło do zderzenia aż trzech pociągów, w wyniku czego śmierć mogło ponieść nawet 500 osób (dokładna liczba nie jest znana, jako, że część pasażerów podróżowała bez biletów). Sprawa była wyciszana przez rządy generała Franco, a jeżeli już w prasie pojawiły się jakieś wzmianki o katastrofie, to była mowa o kilkudziesięciu ofiarach. Faktyczna liczba ofiar wyszła na światło dzienne po latach.

9. Zalana, Etiopia: 400 ofiar.
Najkrwawsza katastrofa kolejowa w historii Afryki miała miejsce 13 stycznia 1985 roku, kiedy ekspresowy pociąg pasażerski wykoleił się niedaleko miejscowości Zalana, około 200 kilometrów od stolicy Etiopii. Jako główną przyczynę katastrofy wskazano nadmierną prędkość, która sprawiła, że pociąg wykoleił się i spadł na dno wąwozu biegnącego wzdłuż rzeki. W katastrofie śmierć poniosło około 400 osób, zaś 500 zostało przetransportowanych do szpitali z poważnymi obrażeniami.

10. Al-Ajjat, Egipt: 380 ofiar.
20 lutego 2002 roku w pobliżu miejscowości Al-Ajjat w muhafazie Giza w Egipcie miał miejsce pożar pociągu, który pochłonął 383 życia. Przyjmuje się, że pożar zapoczątkował wybuch jednej z przenośnych kuchenek używanych przez pasażerów. Ogień podsycany pędem pociągu szybko przenosił się na kolejne wagony, zamykając w śmiertelnej pułapce ludzi którzy się w nich znajdowali. Maszynista zorientował się, że skład się pali po przejechaniu wielu kilometrów, kiedy ogień trawił już 11 wagonów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane