Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najdroższych katastrof naturalnych w historii

Chociaż Matka Natura dostarcza nam wielu pięknych wspomnień, to jak każda kobieta ma swoje humory i potrafi być przyczyna sennych koszmarów. Wystarczy wspomnieć, że przez ostatnie 40 lat klęski żywiołowe i katastrofy naturalne spowodowały szkody szacowane na 500 miliardów dolarów i przyczyniły się do śmierci setek tysięcy osób. Niektóre z tych katastrof będą straszyć ludzi przez resztę ich życia – zwłaszcza kiedy w grę wchodzą huragany, trzęsienia ziemi, trąby powietrzne, tsunami itd.

Aby pokazać wam jak niszczycielską siłą dysponuje Matka Natura, przedstawiamy dziesięć najdroższych katastrof naturalnych, które wydarzyły się na Ziemi w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

1. Trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu (2011): 235 miliardów dolarów.
Trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w 2011 roku jest obecnie uważane za najdroższą katastrofę naturalną w historii. To właśnie to trzęsienie ziemi utworzyło tsunami z falami o wysokości nawet 130 metrów, które uszkodziły elektrownię atomową w Fukushimie oraz wiele przybrzeżnych miast i miejscowości. Trzęsienie miało siłę 9 stopni w skali Richtera – ta siła wystarczyła aby przesunąć kontynentalną część wyspy Honsiu aż o 8 metrów na wschód! Bank Światowy wycenia, że szkody spowodowane tym trzęsieniem wyniosły 235 miliardów dolarów.

2. Trzęsienie ziemi w Kobe (1995): 100 miliardów dolarów.
17 stycznia 1995 o godzinie 5:46:52 rano, niedaleko japońskiego miasta Kobe, miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7,3 stopnia w skali Richtera, które spowodowało straty szacowane na 100 miliardów dolarów! Trzęsienie trwało tylko 20 sekund, jednak w tym krótkim czasie zostało zniszczonych lub uszkodzonych 150 tysięcy budynków, oraz zginęło 6 434 osób. Szacuje się, że około 22% zostało poważnie uszkodzonych. Przetrwały głównie budowle wybudowane po 1981 roku, kiedy to zaostrzono normy sejsmiczne.

3. Huragan Katrina (2005): 87 miliardów dolarów.
Huragan Katrina to jeden z trzydziestu najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone, oraz huragan który spowodował największe straty materialne. Największe zniszczenia spowodował on w Nowym Orleanie, przyczyniając się do zalania 80% miasta, śmierci 1836 osób oraz strat materialnych, które w samym mieście wyniosły ponad 81 miliardów dolarów. Ogólnie Huragan Katrina spowodował straty szacowane na 87 miliardów dolarów.

4. Susza w Ameryce Północnej (1988): 78 miliardów dolarów.
Susza z 1988 roku, trwająca do 1989 roku, jest jedną z najdroższych klęsk żywiołowych w historii Stanów Zjednoczonych. Jednym z następstw tej suszy były ogromne burze piaskowe, w wyniku których zamykane były szkoły, urzędy i zakłady pracy. Ponadto występowały rekordowe upały, które w ostatecznym rozrachunku przyczyniły się do śmierci około 10 tysięcy osób. Oczywiście znacznemu ograniczeniu uległy zbiory kukurydzy, a tysiące hektarów ziemi notorycznie trawiły pożary.

5. Fala gorąca i susza w Stanach Zjednoczonych (1980): 55 miliardów dolarów.
Ekstremalne fale upałów i susze potrafią powodować ogromne straty – na równi z trzęsieniami ziemi i huraganami. Nie inaczej było w lecie 1980 roku, kiedy to ekstremalne upały nawiedziły centralne Stany Zjednoczone, powodując śmierć około 1 700 osób i straty materialne szacowane na 55 miliardów dolarów. Według wyliczeń ekspertów średnia temperatura trzech letnich miesięcy wynosiła aż 32 stopnie Celsjusza, a słupki rtęci nierzadko wskazywały wartość powyżej 40 stopni Celsjusza.

6. Huragan Sandy (2012): 50 miliardów dolarów.
Huragan Sandy, nazywany także Frankenstorm, to najbardziej śmiercionośny huragan 2012 roku, jeden z najbardziej kosztownych huraganów w historii. Sandy przemieszczał się wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, jednak spowodował również znaczne zniszczenia na Karaibach. W wyniku tego huraganu zostało zniszczonych wiele miast i miasteczek, zaś 253 osoby straciły życie. Chociaż początkowo straty szacowano na 65 miliardów dolarów, dziś uważa się, że straty wyniosły 50 miliardów dolarów.

7. Trzęsienie ziemi w Northridge (1994): 42 miliardy dolarów.
17 stycznia 1994 ziemia zatrzęsła się w północnej Kalifornii, nieopodal miasta Northridge. Chociaż temu trzęsieniu ziemi daleko do najsilniejszych – ziemia trzęsła się z siłą 6,7 stopnia w skali Richtera – to w związku z umiejscowieniem epicentrum, wyrządziło szkody na dużą skalę w całym Los Angeles i San Fernando Valley. Trzęsienie trwało od 10-20 sekund, spowodowało ponad 60 ofiar śmiertelnych i pozostawiło bez dachu nad głową ponad 25 tysięcy osób.

8. Trzęsienie ziemi w Chūetsu (2004): 34 miliardy dolarów.
Japonia to niewątpliwie piękny kraj, który jednak z racji swojego położenia jest narażony na częste trzęsienia ziemi. Jednym z najkosztowniejszych trzęsień ziemi w historii tego kraju jest trzęsienie ziemi w Chūetsu, które nawiedziło północno-zachodnią część Japonii 23 października 2004 roku o 17:56 czasu lokalnego. Ziemia trzęsła się z siłą 6,8 stopni w skali Richtera: śmierć poniosło 40 osób, zaś rannych zostało niemal 3200. Wstrząsy spowodowały zniszczenie wielu domów, dróg i autostrad.

9. Trzęsienie ziemi w Chile (2010): 31 miliardów dolarów.
W dniu 27 lutego 2010 roku, miliony Chilijczyków poczuło siłę trzęsienia ziemi, którego hipocentrum znajdowało się pod dnem oceanu, na głębokości 35 km, około 8 km od wybrzeża Chile, w regionie Maule. Tego dnia ziemia trzęsła się z siła 8,8 stopnia w skali Richtera, przez około 10 do 30 sekund. Po głównym wstrząsie nastąpiły jeszcze wstrząsy wtórne, z których najsilniejszy miał siłę 6,2 stopnia w skali Richtera. To trzęsienie nie tylko spowodowało wiele strat, ale także przesunęło oś ziemską o 8 cm.

10. Trzęsienie ziemi w Syczuanie (2008): 29 miliardów dolarów.
Trzęsienie ziemi w Syczuanie to trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera, które miało miejsce w chińskiej prowincji Syczuan 12 maja 2008 o godzinie 14:28 czasu lokalnego. Główne trzęsienie trwało 2 minuty i 34 sekundy, zaś po nim nastąpiło jeszcze kilkanaście wstrząsów wtórnych w ciągu 6 godzin po wstrząsie głównym. To trzęsienie ziemi spowodowało śmierć 69 181 osób – najwięcej w miastach Mianyang, Ngawa, Deyang, Guangyuan oraz Chengdu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane