Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10+ miast zniszczonych przez klęski żywiołowe

W trakcie długiej historii ludzkości wielokrotnie zdarzały się przypadki w których powstawały i upadały wielkie miasta, imperia a nawet całe cywilizacje. Miasto, które kiedyś było pełne życia i pracy, może w pewnym momencie zostać zniszczone przez wojny, choroby, niewłaściwe zarządzanie i wiele więcej. Oczywiście upadki wielkich miast nie są spowodowane wyłącznie działalnością człowieka: matka natura również może być groźnym przeciwnikiem.

Od starożytności do teraz miało miejsce wiele klęsk żywiołowych w wyniku których niszczone były wielkie miasta. Niektóre z nich zostały odbudowane (przypadek San Francisco po słynnym trzęsieniu ziemi z początku XX wieku) a inne zostały zapomniane na tysiąclecia. Tutaj możecie przeczytać o wybranej dziesiątce miast zniszczonych przez klęski żywiołowe.

1. Valparaiso, Chile – pożar w 2014 roku.
Valparaiso to malownicze portowe miasto położone u podnóża Andów, nad Oceanem Spokojnym. W 2003 roku zabytkowe dzielnice miasta Valparaíso zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak się składa, że w kwietniu tego roku w lasach w pobliżu miasta wybuchł pożar, który bardzo szybko przeniósł się na budynki mieszkalne. W wyniku pożaru zostało zniszczonych 2 tysiące domów, głównie w biedniejszych dzielnicach. Ogień udało się opanować po kilku dniach. Obecnie miasto powoli się odbudowuje.

2. Miasta w Indonezji – trzęsienie ziemi i tsunami w 2004 roku.
Jedną z największych katastrof w historii ludzkości jest tsunami na Oceanie Indyjskim, spowodowane przez podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry. W wyniku wstrząsów sejsmicznych i tsunami zostało zniszczonych wiele miast i miasteczek w Indonezji. Wyspa Sumatra została całkowicie zniszczona. Co więcej, w samej Indonezji potwierdzono 174 tysiące ofiar, a szacuje się, że mogło zginąć nawet 220 tysięcy osób.

3. San Francisco, USA – trzęsienie ziemi i pożary w 1906 roku.
W kwietniu 1906 roku San Francisco było szybko rosnącym, nowoczesnym amerykańskim miastem: operowało najbardziej wpływowym portem na zachodnim wybrzeżu i było „bramą do Pacyfiku". Wszystko uległo zmianie 18 kwietnia 1906 o godzinie 5:12, kiedy w miasto uderzyło ogromne trzęsienie ziemi o magnitudzie szacowanej na 7,7 – 8,2 w skali Richtera. W wyniku trzęsienia ziemi i pożarów które po nim nastąpiły w tym 400 tysięcznym mieście nawet 300 tysięcy osób pozostało bez dachu nad głową. Miasto podniosło się z kolan na przestrzeni ostatniego wieku.

4. Galveston, USA – huragan i powód w 1900 roku.
W 1900 roku zginęło około 8 tysięcy osób, a dużo więcej zostało bez dachu nad głową, kiedy bardzo silny huragan uderzył w miasto Galveston w Stanach Zjednoczonych. Był to huragan kategorii czwartej, z wiatrem o prędkości 233 km/h. Miasto leży na płaskim terenie (w 1900 teren w najwyższym punkcie leżał niecałe 3 metry n.p.m.) więc wraz z huraganem przez Galveston przetoczyła się fala powodziowa o wysokości 4,6 metra. Miasto odbudowano. Kilka budynków które przetrwały obie katastrofy naturalne istnieje do dziś jako atrakcje turystyczne.

5. Miasta w Egipcie i Syrii – trzęsienie ziemi w 1202 roku.
W 1202 roku miało miejsce trzęsienie ziemi z epicentrum w północno-zachodniej Syrii, które dotknęło Bliski Wschód oraz Afrykę Północną. Bardzo mocno ucierpiały takie miasta jak Tyr, Akka oraz Nablus, chociaż dziesiątki innych również zostało uszkodzonych. Siłę trzęsienia oceniono na 11 w Skali Mercallego – oznacza to, że miały miejsce zmiany konfiguracji lądów, osuwiska, szczeliny, podniesienie poziomu wód gruntowych. Szacuje się, że w wyniku tego trzęsienia mogło zginąć nawet 1,1 miliona ludzi, chociaż inne szacunki mówią o 30 tysiącach.

6. Pompeje, Włochy – erupcja wulkanu w 79 roku p.n.e.
Opowieść o Pompejach jest dziś znana niemal każdemu. Uczyliśmy się o tym w szkole oraz mieliśmy możliwość zapoznania się z klęską w licznych filmach dokumentalnych i katastroficznych. Miasto zostało zniszczone w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku. Przysypane przez popiół wulkaniczny i ponownie odkryte w czasach nowożytnych. Dobrze zachowane grafiki, sztuka, rzeźby, mozaiki a nawet erotyczne freski dały nam wgląd w codzienne życie rzymian. Dziś miasto-muzeum jest otwarte na zwiedzających.

7. Helike, Grecja – trzęsienie ziemi i tsunami w 373 roku p.n.e.
Helike to starożytne greckie miasto, które zostało utracone po tym jak teren Północnego Peloponezu nawiedziło trzęsienie ziemi i uderzyło niszczycielskie tsunami. Zapiski mówią, że w jednej chwili pod kilkoma metrami błota i morza znalazło się całe miast z teatrem, świątyniami i agorą. Achajowie przysłali na miejsce katastrofy 2 tysiące mężów, którzy zastali tylko wierzchołki największych drzew. Naukowcy wciąż szukają ruin Helike w ramach projektu rozpoczętego w 1988 roku. Dokonano wielu istotnych odkryć (odkryto miasto z epoki brazu) jednak Helike jeszcze nie odnaleziono.

8. Heracleion, Egipt – trzęsienia ziemi i powodzie w VI lub VII wieku n.e.
Heracleion, znane również jako Thonis, było starożytnym egipskim miastem położonym w pobliżu Aleksandrii. Jego ruiny znajdują się w zatoce Abu Qir, obecnie 2,5 km od brzegu morza. Miasto, które rozkwitało zwłaszcza od VI do IV wieku p.n.e. z czasem zostało całkowicie przykryte wodami Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie nastąpiło to w VI lub VII wieku naszej ery w wyniku poważnych trzęsień ziemi i powodzi. Ruiny miasta zostały odnalezione dopiero w 2000 roku i po dziś dzień prowadzone są tam badania.

9. Sodoma i Gomora, w pobliżu morza martwego – pożar w starożytności.
Każdy chrześcijanin zna motyw biblijny, dotyczący zniszczenia przez Boga położonych w dolinie Siddim miast kananejskich Sodomy i Gomory na skutek niegodziwości ich mieszkańców. Archeologowie sądzą, że miasta mogły w rzeczywistości istnieć a zapiski biblijne mogą być odzwierciedleniem dawnej klęski żywiołowej: pożaru lub upadku meteorytu. Meteoryt mógł spowodować liczne pożary, zaś słup dymu mógł być widoczny nawet na setki kilometrów – a to z pewnością znalazło by swoje odzwierciedlenie z dawnych zapiskach.

10. Irem, pustynia Ar-Rab al-Chali – przysypane piaskami pustyni w starożytności.
Irem, lub Iram, często określany jako Irem o tysiącu filarów to legendarne zaginione miasto, które według Koranu, Księgi tysiąca i jednej nocy oraz przekazów Ptolemeusza znajdowało się na półwyspie arabskim, a dokładniej rzecz ujmując na pustyni Ar-Rab al-Chali. Z tego też względu bardzo często nazywane jest Atlantydą Pustyni. W 1992 roku satelity NASA zauważyły sieć dróg prowadzącą do jednego miejsca na Półwyspie Arabskim, w dzisiejszym Omanie. Miejsce to jest dobrze znanym wodopojem. Wykopaliska ujawniły tam fort z ośmioboczną wieżą. Niektórzy utrzymują, że znajdowało się tu wielkie miasto, które przez wieki korzystało z podziemnych źródeł wody. Wody cały czas ubywało a pod miastem powstawała ogromna jaskinia, której strop zawalił się pochłaniając całe miasto. Z czasem pozostałości budowli mogły zostać przykryte przez pisaki pustyni.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane