Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niezwykłych i nierozwiązanych tajemnic historii

W dziejach ludzkości było wiele osób i wydarzeń, które po dziś dzień stanowią ogromną zagadkę nawet dla najlepszych i najbardziej utalentowanych historyków. Chociaż historycy każdego dnia odkrywają polityczne, gospodarcze, społeczne, kulturowe, intelektualne i osobiste tematy z naszej przeszłości, to historia nadal ma wiele nieodkrytych tajemnic.

Z czego to może wynikać? Z niedostatecznej dokumentacji, a może z zacieranie się granicy pomiędzy faktem a legendą? Na pewno każdy z tych czynników ma swój znaczący udział w powstawaniu tajemnic historii. Dzisiaj redakcja Rankingi24, chciała by wam przedstawić dziesięć wybranych zagadek historii, które wciąż elektryzują wielu ludzi.

1. Skąd pochodzi sygnał Wow!
15 sierpnia 1977 roku dr Jerry Ehman, członek projektu SETI (projekt naukowy, którego celem jest znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami), odebrał sygnał radiowy, który trwał 72 sekundy i po tym czasie nigdy się nie powtórzył. Spekuluje się, że transmisja mogła pochodzić z gwiazdozbioru Strzelca i zostać wygenerowana przez cywilizację pozaziemską. Mimo wielu lat badań wciąż brak wiarygodnego źródła pochodzenia sygnału Wow! Żadna z kolejnych prób wykrycia sygnału nie zakończyła się sukcesem.

2. Czy Robin Hood i Król Artur byli prawdziwymi ludźmi?
Mimo, że jest to mało prawdopodobne, wielu historyków uważa, że postacie Robin Hooda oraz Króla Artura mogły powstać w oparciu o prawdziwe postacie, które kiedyś zamieszkiwały Wielką Brytanię i Walię. Niektórzy archeolodzy uważają, że zamek Camelot, który w legendach był zamieszkiwany przez Króla Artura i jego zonę Ginewrę, mógł zostać zainspirowany fortyfikacjami na Cadbury Hill. Postać Artura mogła zostać oparta na jednym z wodzów V-VI wieku lub na jednym z rzymskich generałów, który zwiastował piecze nad tymi terenami. Tymczasem za najbardziej prawdopodobny pierwowzór Robin Hooda uznaje się Robin Hode'a, dzierżawcę u arcybiskupa Yorku, wyjętego spod prawa w 1225 r.

3. Czy Pismo Linearne A lub Rongorongo kiedykolwiek zostaną odczytane?
W językoznawcach drzemie jedyna nadzieja na to, że zapisane tajemnice dawnych cywilizacji zostaną kiedykolwiek rozwiązane. Chodzi nam o cywilizację minojską, dawniej zamieszkującą Kretę, poprzedzającą starożytnych Greków, oraz cywilizację, która zamieszkiwała Wyspy Wielkanocne. Język Linearny B został już odszyfrowany ze względu na swoje podobieństwo do greki, jednak język linearny A wciąż pozostaje nieczytelny. Również język Rongorongo pozostaje niezrozumiały, bowiem nie ma w nim wyraźnych połączeń językowych co tylko utrudnia tłumaczenie. Szkoda bowiem zachowane teksty mogły by rzucić nieco światła na dawne cywilizacje i to co doprowadziło do ich wyginięcia.

4. Co się stało z Amelią Earhart?
Amelia Earhart była amerykańską pilotką, dziennikarką i poetką, która w 1928 roku jako pierwsza kobieta przeleciała nad Atlantykiem, zaś w 1937 roku podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika (gdyby się to udało, byłaby pierwszą kobietą, która przeleciała dookoła świata). Niestety jej samolot zniknął nad Oceanem Spokojnym, po przebyciu około 3/4 dystansu, i nigdy nie został odnaleziony. Stany Zjednoczone rozpoczęły poszukiwania natychmiast po utracie kontaktu radiowego, jednak samolotu nigdy nie udało się znaleźć. Niektórzy spekulują, że Amelia Earhart po katastrofie samolotu mogła przeżyć resztę życia na jednej z bezludnych wysp Pacyfiku.

5. Co się stało z D.B. Cooperem?
24 listopada 1971 roku mężczyzna o pseudonimie D.B. Cooper (w samolocie używał nazwiska Dan Cooper) porwał w USA samolot Boeinga 727 z 42 osobami na pokładzie, lecącego z Portland do Seattle, a następnie zażądał 200 tysięcy dolarów okupu oraz dwóch zestawów spadochronów (dwóch głównych plecowych i dwóch zapasowych piersiowych), które miały zostać dostarczone kiedy samolot wyląduje na kolejnym lotnisku. Żądania porywacza zostały spełnione i ten wyskoczył gdzieś nad południowymi Górami Kaskadowymi. Pomimo świadków i poszukiwań do dziś nie udało się ustalić kim był Cooper. To jedna z największych nierozwiązanych zagadek FBI.

6. Jak zostało zbudowane Stonehenge i do czego służyło?
Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Naukowcy do dziś zastanawiają się jak powstała ta budowla i do czego służyła. Największe głazy ważą nawet 40 ton, a niektóre z nich były pozyskiwane z kamieniołomów oddalonych o około 250 kilometrów! Metody wykorzystane do ich transportu pozostają tajemnicą, chociaż powszechnie uważa się, że włożono w to duży wysiłek ludzki. Głazy mogły być transportowane przy pomocy sanek lub transportem wodnym. Ponadto kamienie wykazują wysoki poziom rzemiosła w kształtowaniu skały.

7. Jaka była prawdziwa tożsamość kuby rozpruwacza?
Kuba Rozpruwacz to pseudonim nadany seryjnemu mordercy, działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Powszechnie za ofiary Kuby Rozpruwacza uważa się 5 prostytutek, jednak niektórzy przypisują mu nawet kilkanaście innych zabójstw, co może być błędem. Policji nigdy nie udało się złapać Kuby Rozpruwacza, zaś w wyniku śledztw prowadzonych na przestrzeni wieków za podejrzanych uważa się około 100 osób. Niektórzy uważają, że Kubą Rozpruwaczem mógł być amerykański morderca Herman Webster Mudgett, który w 1988 roku rzekomo przebywał w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe po porównaniu pisma Mudgetta z pismem Kuby Rozpruwacza policja uzyskała niemal 98% zgodności.

8. Kim był lub jest zabójca o pseudonimie Zodiak?
Zodiak to pseudonim, który nadał sobie seryjny morderca dokonujący zbrodni w latach 60-tych i prawdopodobnie 70-tych XX wieku w okolicach San Francisco w USA. Pewnym jest, że zabójca popełnił co najmniej 5 morderstw w okolicy San Francisco w 1968 i 1969, zaś w swoich listach szydził z oficerów śledczych. Osobiście przyznawał się do zamordowania aż 37 osób, jednak nie można mu tego udowodnić. Mimo, że dwie z jego ofiar nie zostały zabite a tylko ciężko ranne, Zodiaka nigdy nie udało się złapać. Jako, że od sprawy minęło zaledwie kilkadziesiąt lat, morderca wciąż może żyć.

9. Czy Trójkąt Bermudzki to prawda czy fikcja? Co go wywołuje?
Trójkąt Bermudzki to powszechna nazwa dla obszaru położony miedzy Bermudami, Florydą a Puerto Rico, w którym w niewyjaśnionych okolicznościach znikają statki, jachty i samoloty. Legenda tego obszaru narodziła się wraz z niewyjaśnionym zaginięciem eskadry pięciu amerykańskich samolotów torpedowo-bombowych typu Grumman TBF Avenger United States Navy w dniu 5 grudnia 1945 roku (słynny Lot 19). Istnieje wiele hipotez próbujących wyjaśnić tajemnicę Trójkąta Bermudzkiego. Niektórzy uważają, że w sprawę zamieszani są kosmici, inni że znajduje się tam przejście do innego wymiaru. Są również bardziej prawdopodobne przyczyny, jak okoliczne erupcje podwodnych złóż metanu.

10. Czy Homer to postać rzeczywista czy fikcyjna?
Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać kim był Homer, bowiem to tej osobie przypisuje się napisanie „Iliady" oraz „Odysei" – dwóch eposów znanych przez wszystkich ludzi. Szkopuł w tym, że tak naprawdę nie wiadomo czy Homer rzeczywiście żył czy była to postać legendarna: tak jak Król Artur oraz Robin Hood. Wielu historyków kwestionuje istnienie Homera, zwracając uwagę na to, że Iliada i Odyseja pierwotnie rozprzestrzeniały się za pośrednictwem słowa mówionego. Więc Homer mógł być osobą, która nigdy nie istniała, lub człowiekiem, który ostatecznie spisał oba eposy.

Komentarze   

 
0 #3 Andrew 2014-08-21 15:06
Też mnie interesuje co się stało z bursztynową komnatą. Ciekawe czy cały czas jest gdzieś ukryta (zatopiona, zakopana w skrzyniach), czy może jakiś miliarder ma ją w swoich ukrytych zbiorach.
Cytować
 
 
0 #2 Piotr80 2014-08-08 13:37
O tym, że Herman Webster Mudgett mógł być Kubą Rozprówaczem czytałem kilka miesięcy temu w Świecie Wiedzy. Ja właśnie stawiam na tego człowieka, wydaje się najlogiczniejsz e.
Cytować
 
 
+2 #1 Darek 2014-07-24 07:11
Mozna by dodac jeszcze kilka innych tajemnic jak np. Manuskrypt Voynicha, Całun Turyński, piramidy egipskie, Atlantyda, Eldorado, cywilizacja pozaziemska, istnienie duchów, czy Szekspir jest autorem swoich dzieł, co się stało z większością z 7-miu cudów statożytnego świata, butsztynowa komnata, kto stał za zamachami z 11 września, itp.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane