Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej śmiertelnych klęsk żywiołowych w dziejach ludzkości

Matka natura daje dom i pożywienie wszystkim organizmom żyjącym na ziemi, jednak czasami może przynosić śmierć i cierpienie. Przez miliony lat na ziemi miało miejsce wiele śmiertelnych katastrof naturalnych, jednak historia ludzkości jest znacznie, znacznie krótsza.

W dziejach ludzkości miało miejsce wiele śmiertelnych katastrof naturalnych, w wyniku których z ziemi zniknęły miliony osób. Trzęsienia ziemi, tsunami, cyklony, powodzie, wybuchy wulkanów, zamiecie śnieżne i inne klęski żywiołowe na stałe wpisały do naszej historii. Poniżej prezentujemy dziesiątkę najbardziej śmiertelnych klęsk żywiołowych, wraz z datą i liczbą ofiar.

1. Powódź w Chinach (1931): 3,7 mln ofiar śmiertelnych.

Po suszy, która trwała w latach 1928-1930, początek 1931 roku przyniósł gwałtowne opady śniegu. Śnieg który zaczął topnieć na wiosnę przyczynił się do wysokiego stanu wód w rzekach. Sprawę jeszcze bardziej pogorszyły ulewne deszcze w okresie letnim, które ostatecznie spowodowały wylew takich rzek jak Jangcy, Huang He oraz Huai He. Szacuje się, że powódź przyniosła śmierć 3,7 mln osób, chociaż niektóre szacunki mówią nawet o 4 milionach. Powódź w Chinach to prawdopodobnie największa klęska żywiołowa w historii ludzkości.

2. Wylew rzeki Huang He (1887): 0,9 – 2 mln ofiar śmiertelnych.

Rzeka Huang He (Żółta Rzeka, ang. Yellow River) już wcześniej dała znać o swojej niszczycielskiej sile. W 1887 roku w wyniku wylewu Żółtej Rzeki zginęło przynajmniej 900 tysięcy osób, chociaż niektóre źródła podają, że ofiar śmiertelnych mogło być nawet 2 miliony. Przez wieki rolnicy mieszkający nad rzeką budowali wały mające uchronić ich przed podnoszącym się lustrem wody, spowodowanym napływającym mułem. Ulewne deszcze z września 1887 roku spowodowały przerwanie wałów i zalanie setek miejscowości. Pod wodą znalazło się 130 000 km2 lądu.

3. Trzęsienie ziemi w Shaanxi (1556): 830 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Trzęsienia ziemi to jedne z najgroźniejszych i najbardziej śmiertelnych klęsk żywiołowych. Najbardziej katastrofalnym w skutkach trzęsieniem ziemi było to, które w 1556 roku nawiedziło chińską prowincję Shaanxi. Szacuje się, że było to trzęsienie o sile 8 stopni w skali Richtera. W wyniku tej katastrofy naturalnej zginęło około 830 tysięcy ludzi. Trzęsienie ziemi w Shaanxi zmniejszyło populację niektórych prowincji nawet o 60%. Skutki trzęsienia ziemi odczuli nawet ci którzy przeżyli, pozostając bez dachu nad głową.

4. Cyklon Bhola (1970): 500 tysięcy ofiar śmiertelnych.

W 1970 r. Cyklon Bhola nawiedził Wschodni Pakistan, co doprowadziło do niszczycielskich powodzi w delcie Gangesu. Był to najbardziej niszczycielski cyklon w historii ludzkości, spowodował śmierć około pół miliona ludzi. Główną przyczyną tak dużej liczby ofiar nie był silny wiatr i burze, tylko wspomniana wcześniej powód, w trakcie której pod wodą znalazła się większość wysp w delcie Gangesu. Rząd Pakistanu był krytykowany przez media lokalne i światowe za brak odpowiedniego planowania i działania w obliczu klęski żywiołowej.

5. Cyklon Indyjski (1839): 300 tysięcy ofiar śmiertelnych.

W 1839 roku u wybrzeży Wschodnich Indii szalał niszczycielski cyklon. Przyczynił się on do powstania 12 metrowej fali, która uderzyła w miejscowość Coringa i inne miejscowości na wschodnim wybrzeżu Indii. Całe miasto portowe zostało praktycznie wymazane z powierzchni ziemi. Zniszczeniu uległo około 25 tysięcy statków cumujących w zatoce a śmierć poniosło około 300 tysięcy osób. Warto wspomnieć, że w ten obszar już wcześniej uderzały cyklony. W 1789 ogromna burza przyczyniła się do śmierci 20 tysięcy osób.

6. Wielkie trzęsienie ziemi w Antiochii (526): 300 tysięcy ofiar śmiertelnych.

W 526 roku naszej ery miało miejsce Wielkie trzęsienie ziemi w Antiochii, jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi jakie w VI wieku nawiedziły ówczesną bizantyńską Syrię. Antiochia to miasto założone w jednym z najbardziej niestabilnych obszarów Ziemi, w miejscu w którym spotykają się cztery wielkie płyty tektoniczne. Szacuje się, że trzęsienie mogło mieć siłę 7 – 8 stopni w skali Richtera. 300 tysięcy ofiar śmiertelnych należy zrzucić na karb samego trzęsienia i pożaru, który nastąpił po nim.

7. Trzęsienie ziemi w Tangshan (1976): 242 tysiące ofiar śmiertelnych.

Kolejna tragiczna w skutkach klęska żywiołowa i po raz kolejny Chiny. Tym razem mowa o trzęsieniu ziemi, które w 1976 roku nawiedziło chińskie miasto Tangshan i jego okolice. Szacuje się, że trzęsienie mogło mieć siłę 7,8 – 8,2 w skali Richtera. Żywioł był tak śmiertelny, również z uwagi na to, że rozpoczął się przed godziną 4 nad ranem, a więc wtedy kiedy większość miasta jeszcze spała. Chociaż oficjalnie zginęło 242 tysiące ludzi, to niektóre źródła mówią, że śmierć mogło ponieść nawet trzykrotnie więcej osób.

8. Trzęsienie ziemi w Ningxia-Gansu (1920): 235 tysięcy ofiar śmiertelnych.

To trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 w skali Richtera, chociaż mówi się, że mogło mieć siłę nawet 8,5 stopnia w skali Richtera. Ziemia trzęsła się w Chinach 16 grudnia 1920, głównie w regionie Ningxia i prowincji Gansu. Fale sejsmiczne były tak ogromne, że drgania wykryły nawet urządzenia pomiarowe w dalekiej Norwegii. Trzęsienie uruchomiło masę niszczących lawin i osunięć ziemi. Pod ziemią znalazła się cała miejscowość a nawet został zmieniony bieg rzeki. Trzęsienie ziemi w Ningxia-Gansu spowodowało 235 tysięcy ofiar śmiertelnych.

9. Trzęsienie ziemi na oceanie indyjskim (2004): 230 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim to jedna z najmłodszych i najlepiej udokumentowanych klęsk żywiołowych w dziejach ludzkości. Było to podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, w wyniku które powstało tsunami o falach sięgających 15 metrów wysokości. Największe zniszczenia tsunami spowodowało na wybrzeżu Indonezji, Sri Lanki i Indii – gdzie o tej porze roku przebywało bardzo wielu turystów. Szacuje się, że w wyniku tej klęski zginęło około 230 tysięcy osób, chociaż niektóre źródła mówią nawet o 294 tysiącach zabitych.

10. Tajfun Nina (1975): 229 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Ta klęska żywiołowa pokazuje, że chociaż człowiek może próbować ujarzmić matkę naturę, to ta prędzej czy później może się srodze zemścić. W1975 roku Chiny nawiedził niszczycielski tajfun Nina, który zniszczył tamę Banqiao w prowincji Henan. W wyniku powodzi zginęło ponad 26 tysięcy osób, zaś nawet ośmiokrotnie więcej poniosło śmierć podczas klęski głodu, która nastąpiła po Tajfunie Nina. Łącznie zniszczono niemal 6 milionów budynków, zaś skutkami powodzi zostało dotkniętych 11 milionów mieszkańców.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane