Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


8 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Majach

Podobnie jak starożytni Grecy i Egipcjanie, Majowie pozostawili po sobie dziedzictwo, które znaczy wiele nie tylko w historii ludzkości, ale całej naszej planety jako całości. Podobnie jak w przypadku innych starożytnych cywilizacji, Majom udało odcisnąć swoje piętno na architekturze, kulturze i religii regionu.

Kiedy dziś wspominamy Majów, najczęściej robimy to w kontekście kalendarza majów, który podobno wskazywał koniec świata na 21 grudnia 2012 roku. Jednakże musimy pamiętać, że kultura Majów była niewyobrażalnie wielka i rozwijała się tysiące lat. Poniżej znajdziesz kilka informacji o Majach, których mogłeś nie znać.

1. Rozwijali kulturę przez tysiące lat.

Szacuje się, że cywilizacja Majów w swojej najbardziej podstawowej postaci pojawiła się około 2000 lat p.n.e. i trwała aż do upadku ostatniego miasta w 1697 roku. Pomyśl jak wspaniała kultura musiała się rozwinąć przez niemal 4 tysiące lat.

2. Wiedzieli jak się odurzyć.

Nie można zaprzeczyć, że Majowie wiedzieli jak się bawić. Korzystali z psychodelików pochodzących z naturalnych źródeł, w tym grzybków. Oprócz palenia i jedzenia substancji halucynogennych, robili sobie z nich lewatywy.

3. Nigdy nie stwierdzili, że koniec świata nastąpi w 2012 roku.

Majowie nigdy nie twierdzili, że koniec świata nastąpi w 2012 roku. W tym roku po prostu kończył się jeden z ich kalendarz. Wierzyli, że był to punkt w którym ludzkość zacznie iść w kierunku wielkiego duchowego przebudzenia.

4. Napój bogów.

Bardzo popularnym napojem wśród majów był Balche. Napój ten wykonywało się z kawałków korzeni i kory drzewa balche, miodu, dodatku halucynogennego ekstraktu z kwiecia lilii wodnej. Odurzał podobnie do alkoholu jaki znamy w dzisiejszych czasach.

5. Nadal poświęcają zwierzęta.

Majowie wciąż zamieszkują południowo-wschodni Meksyk i nadal składają ofiary bogom – tylko teraz wykorzystują do tego zwierzęta a nie ludzi. Najczęściej w obrzędach wykorzystuje się kury.

6. Deformowali swoje ciała.

Kanony piękna zmieniają się w zależności od miejsca i czasu. Dla Majów piękne były spłaszczone głowy, dlatego już małe dzieci przez długi czas nosiły deski przytwierdzone do głów. Innym atrybutem piękna był zez.

7. Obecnie na świecie żyje około 2 miliony majów.

Liczbę Majów szacuje się obecnie na około 2 miliony. Mówią oni ponad 20 językami i dialektami, ale większość posługuje się też językiem hiszpańskim. Jednymi z większych grup etnicznych są Tzeltalowie, Tzotzilowie, Lakandonowie oraz Kicze.

8. Majowie mieli swoją grę w piłkę.

Tak jak my mamy dziś piłkę nożną, tak Majowie mieli sport o nazwie Pitz. Gra ta była rozgrywana kauczukową piłką o wadze około 4 kilogramów. Piłki nie wolno było dotykać rękami, tylko odbijać nogami i biodrami. Najciekawsze w grze było to, że bramka miała postać kręgu zawieszonego na ścianie, a przegrana drużyna była skazywana na śmierć.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze