Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 rzeczy, których nie wiedziałeś o Statule Wolności

Statua Wolności (ang. Statue of Liberty) to posąg na Liberty Island, będący symbolem wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 28 października 1886, a więc Statua Wolności obchodziła niedawno swoje 129 urodziny! Z tej okazji postanowiliśmy podzielić się z wami kilkoma ciekawostkami na temat jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Ameryki.

Na początek kilka podstawowych danych. Wysokość pomnika wynosi 46,5 metra (a wraz z cokołom 93 metry), waga 229 ton, zaś obwód w talii 11 metrów. Ponadto konstrukcja została wykonana ze stali i miedzi. Więcej informacji na temat pomnika znajdziecie poniżej.

1. U jej stóp znajdują się rozerwane łańcuchy.
Kiedy Bartholdi – francuski rzeźbiarz – stworzył pierwsze modele pomnika, Statua Wolności trzymała w dłoniach rozerwane łańcuchy, oznaczające kres niewolnictwa. Amerykańscy finansiści odrzucili ten pomysł, dlatego francuski rzeźbiarz umieścił łańcuchy na ziemi, przy stopach Lady Liberty.

2. Ile jest warta Statua Wolności?
Jej budowa kosztowała 250 000 dolarów w 1886 roku, co na dzisiejsze pieniądze dało by jakieś 6 410 000 dolarów. A ile dostalibyśmy za ten posąg na skupie złomu? Szacuje się, że miedź i stal składającą się na statuę można by sprzedać w skupie złomu za 127 000 dolarów.

3. Spiskowe teorie.
Dla wielu Statua Wolności jest symbolem wolności i demokracji, ale nieliczni uważają, że pomnik kryje wiele tajemnic. Jedna z teorii spiskowych mówi, że jest to miejsce spoczynku Świętego Graala, lub że pomnik postawili Iluminaci.

4. Statua Wolności była wykorzystywana jako latarnia morska.
Miesiąc po oficjalnym odsłonięciu prezydent Cleveland postanowił, że Statua Wolności będzie służyć za latarnię morską. Niestety po zakończeniu prac okazało się, że światło widoczne ze Statui Wolności jest za słabo widoczne, aby być skuteczne w swojej roli.

5. Ramię posągu jest zamknięte dla zwiedzających.
W nocy 30 lipca 1916 roku miała miejsce Eksplozja na wyspie Black Tom w pobliżu Wyspy Wolności, która była efektem akcji sabotażowej w składowisku amunicji, przeprowadzonej najprawdopodobniej przez niemieckich agentów. W wyniku tego ramie Lady Liberty zostało uszkodzone i zamknięte dla zwiedzających. Tak pozostaje po dziś dzień.

Komentarze   

 
-1 #1 cekus 2015-10-31 17:27
Co to znaczy "statule"? Co to za nowomowa?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze