Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najstarszych rzeczy w swoim rodzaju

Jeżeli uważasz, że twoi dziadkowe mają w domu wiele starych rzeczy, spójrz na dzisiejszy ranking i artefakty, które w nim umieściliśmy. Od odzieży, przez bardzo stare dokumenty, po instrumenty muzyczne które liczą sobie ponad 40 tysięcy lat. Zostały one odkryte przez naukowców, badaczy i archeologów z całego świata, by następnie zostać zamknięte pod kluczem, świadcząc o pomysłowości naszych przodków sprzed tysięcy lat.

Dziś zobaczysz najstarsze zachowane skarpetki świata oraz najstarsze buty. Być może zainspirują cię one, by wyruszyć w świat i na własne oczy zobaczyć niektóre z najstarszych skarbów muzealnych.

1. Najstarsza proteza.

Wierzcie lub nie, ludzie używali protez już 3 tysiące lat temu. Jeżeli nam nie wierzysz, spójrz na zdjęcie poniżej, które przedstawia protezę palca. Wykonana z drewna, więc ni była zbyt wygodna.

Najstarsza proteza

2. Najstarszy biustonosz.

Najstarszy zachowany biustonosz został odnaleziony w Austrii. Jego wiek sięga 500, a być może nawet 600 lat. Szacuje się, że mógł być noszony pomiędzy 1390 a 1485 rokiem naszej ery.

Najstarszy biustonosz

3. Najstarsze spłukiwane toalety.

Na terenie ruin starożytnego Efezu znajdziemy datowane na 2000 lat toalety, które można nazwać "spłukiwanymi". Otóż pod latryną płynęło źródełko wody, które zanosiło odchody do pobliskiej rzeki.

Najstarsze spłukiwane toalety

4. Najstarsze spodnie.

W Chinach znaleziono najstarsze zachowane spodnie, których wiek szacuje się na około 3300 lat. Sądząc po kroju i zdobieniach sądzi się, że były noszone przez mężczyznę, najpewniej przez szamana.

Najstarsze spodnie

5. Najstarszy instrument muzyczny.

W 2012 roku naukowcy odkryli najstarszy instrument muzyczny świata, którego wiek szacowany jest nawet na 42-43 tysiące lat. Instrumentem tym jest flet wykonany z kości sępa wielkiego, posiadający ustnik w kształcie litery V.

Najstarszy instrument muzyczny

6. Najstarszy but.

Ten najstarszy zachowany but świata, został odkryty w jaskini w Armenii w 2010 roku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jego wiek szacuje się na 5500 lat, to wygląda całkiem modnie. Prawda?

Najstarszy but

7. Najstarsze maski.

Najstarsze maski jakie kiedykolwiek znaleziono to zbiór kilkunastu kamiennych masek sprzed 9 tysięcy lat, które powstały na terenie dzisiejszego Izraela w czasach neolitu. Przetrwały w dobrym stanie ze względu na to, że zostały wykonane z kamienia.

Najstarsze maski

8. Najstarsze okulary przeciwsłoneczne.

Wiecie gdzie zostały odkryte najstarsze okulary przeciwsłoneczne? W Kanadzie, a dokładniej na Ziemi Baffina. Prawdopodobnie były noszone przez Eskimosów, którzy przybyli do Kanady około 800 lat temu.

Najstarsze okulary przeciwsłoneczne

9. Najstarszy spisany przepis.

Ta tabliczka udowadnia, że już przed wiekami spisywano przepisy. Ten przepis na piwo został odkryty wewnątrz większego tekstu, który był poświęcony Ninkasi – sumeryjskiej bogini piwa. Jego wiek to około 4 tysiące lat.

Najstarszy spisany przepis

10. Najstarsze skarpetki.

Proszę bardzo, poniżej możecie zobaczyć zdjęcie najstarszych zachowanych skarpetek. Poniższe skarpetki pochodzą z 200-400 roku naszej ery, i zostały odkryte w XIX wieku. Wydzielono palec, ponieważ były noszone do sandałów.

Najstarsze skarpetki

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze