Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niezwykłych broni wynalezionych w średniowieczu

Średniowiecze to okres w historii ludzkości, który rozpoczął się tuż po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego i trwał od V do XV wieku. Był to długi i mroczny czas wypełniony wojnami i zniszczeniem, czas charakteryzujący się upadkiem wielu miast oraz powstawaniem nowych państw.

To właśnie w tym niespokojnym okresie powstało wiele wynalazków, które na zawsze zmieniły świat, były to między innymi młyny wodne, wiatraki, trójpolówka, nowe techniki budowlane a nawet okulary. Oczywiście jak przystało na okres wypełniony wojnami, w czasie średniowiecza powstało wiele wynalazków, których celem było zdobycie przewagi na polu bitwy. Kilka z nich znajdziecie poniżej.

1. Proch czarny.

Wynaleziony w IX wieku w Chinach, aż do połowy XIX wieku był jedyną znaną miotająca mieszanką pirotechniczną. Do celów militarnych zaczęto go używać w XI wieku. Obecnie wykorzystywany głównie do sztucznych ogni.

Proch czarny

2. Armata.

Armata została wynaleziona przed 1280 rokiem w Chinach w postaci metalowej rury, wyrzucającej pociski w stronę wroga za pomocą prochu strzelniczego. Do Europy trafiła w pierwszej połowie XIII wieku, przyczyniając się do upadku wielu twierdz.

Armata

3. Tripantium.

Tripantium, zwane również trebuszem z przeciwwagą, to machina wojenna wynaleziona około XII wieku. Dzięki dużemu zasięgowi i celności lepszej od typowych trebuszy, były wykorzystywane zarówno w zdobywaniu, jak i obronie twierdz.

Tripantium

4. Miecz długi.

Miecz długi, zwany również półtoraręcznym, został wynaleziony około XIII wieku, a już w XIV wieku zyskał sporą popularność, służąc przez kolejne 200 lat wielu rycerzom. Dziś jest jedną z najbardziej znanych średniowiecznych broni.

Miecz długi

5. Pika.

Pika to bardzo długa, nawet 5-6 metrowa włócznia, która w czasie średniowiecza była używana przede wszystkim przeciwko kawalerii. Piki wyszły z użytku około XVII wieku, wraz ze wzrostem znaczenia muszkietów.

Pika

6. Długi łuk angielski.

Długi łuk angielski został wynaleziony w połowie XIII wieku. Był używany między innymi podczas Wojny stuletniej między Anglią a Francją, rozgrywającej się w XIV i XV wieku. Strzała wystrzelona z tego łuku była w stanie przebić niektóre typy zbroi płytowej.

Długi łuk angielski

7. Mangonela.

Mangonela to machina wojenna wynaleziona w pierwszej połowie XIII wieku, będąca rozwinięciem pomysłu katapulty. Potrafiły strzelać z większą szybkością niż trebusze, chociaż na mniejszą odległość i z mniejszą dokładnością.

Mangonela

8. Ribauldequin.

Ribauldequin został wynaleziony w połowie XIV wieku i w kolejnych dziesięcioleciach był używany głównie jako broń przeciwpiechotna. Broń była wyposażona w wiele luf z których prowadzono ostrzał stalowymi kulkami.

Ribauldequin

9. Lanca ognista.

Lanca ognista była pierwszą na świecie bronią prochową i prekursorem broni palnej. Była to rura bambusowa wypełniona prochem i elementami rażącymi (np. kawałkami metalu) przymocowana do włóczni.

Lanca ognista

10. Ogień grecki.

Ogień grecki został wynaleziony między 670 a 674 rokiem naszej ery. Jego skład był otoczony ścisłą tajemnicą, dlatego dziś nie potrafimy go odtworzyć. Był skuteczną bronią przeciwko okrętom, ponieważ palił się nawet na wodzie.

Ogień grecki

Komentarze   

 
0 #1 Monika 2016-02-18 23:33
Zaciekawił mnie ten ogień grecki. ;]
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze