Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 historycznie ważnych miejsc niszczonych przez turystów

Na świecie istnieje wiele niesamowitych zabytków, które są nie tylko częścią naszej historii, ale również istotnymi fragmentami naszej tożsamości. Zabytki te możemy zobaczyć na wiele sposobów: w programach dokumentalnych, oglądając zdjęcia, korzystając z Map Google, a najlepiej samemu udając się do miejsc w których się znajdują.
Każdego roku najpopularniejsze zabytki odwiedzają miliony turystów. Jest to dobre dla lokalnej gospodarki, jednakże przyczynia się do niszczenia historycznie ważnych miejsc. Niektórzy turyści wchodzą tam gdzie nie powinni, lub co gorsza zabierają z sobą "pamiątki" ze swojej wycieczki, które często są małą częścią danego zabytku – np. kawałkiem odłupanego materiału.

To niewiarygodne, że turyści nie myślą o konsekwencjach swoich działań i przyczyniają się do niszczenia historycznie ważnych miejsc. Kilka z najbardziej zagrożonych zabytków znajdziesz poniżej.

1. Stonehenge.

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. Każdego roku to miejsce odwiedza ponad milion turystów, co odbiło się na kondycji zabytku. W ostatnich latach obiekt przeszedł rewitalizację, której celem było ograniczenie ingerencji nowoczesnego świata do minimum.

Stonehenge

2. Partenon.

Partenon to jeden z najbardziej znanych zabytków. Jego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e., i mimo, że od tego czasu minęło niemal dwa i pół tysiąca lat, to budowla, a raczej jej ruiny, wciąż maja się nieźle. Partenon wyglądałby jeszcze lepiej, gdyby nie turyści odłupujący marmur.

Partenon

3. Machu Picchu.

Chociaż po Machu Picchu nie zostało wiele, to ruiny miasta Inków wciąż robią ogromne wrażenie. Dziś to miejsce odwiedzają setki tysięcy turystów, którzy powodują powolną degradację kompleksu. Stan zabytku pogarsza się tak szybko, że UNESCO planuje wpisać go na Listę Dziedzictwa Zagrożonego.

Machu Picchu

4. Tulum.

Tulum to miejscowość w Meksyku, na półwyspie Jukatan znana przede wszystkim z ruin prekolumbijskiego miasta Majów położonego na 12-metrowym klifie Morza Karaibskiego. To miejsce jest piękne, zwłaszcza, że ruiny można obserwować prosto z plaży, lub kąpiąc się w morzu. To miejsce odwiedza ponad milion turystów rocznie.

Tulum

5. Jaisalmer.

Znajdujące się w Indiach, Jaisalmer to miasto, które pamięta czasy starożytne. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba turystów odwiedzająca to miejsce wzrosła czterokrotnie, do czego walnie przyczynił się Internet i niesamowity wygląd tutejszych zabytków. Sami zobaczcie jak pięknie jest w Jaisalmer.

Jaisalmer

6. Forum Romanum.

Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie. W czasach Starożytnego Rzymu był on głównym ośrodkiem politycznym, religijnym i towarzyskim, miejscem w którym odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne. Pozornie chaotyczny wygląd tego miejsca sprawia, że wielu turystów czuje, że może robić co tylko chce.

Forum Romanum

7. Wielki Mur Chiński.

Wielki Mur Chiński trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku, zaś 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata. Na zdjęciach Wielki Mur Chiński wygląda majestatycznie i przepięknie, ale to dlatego, że zazwyczaj w sieci możecie zobaczyć zdjęcia bez turystów. A tak ten zabytek prezentuje się z turystami.

Wielki Mur Chiński

8. Angkor Wat.

Znajdująca się w Kambodży, Angkor Wat jest jedną z największych budowli sakralnych na świecie, jak również jedną z największych atrakcji turystycznych w kraju. W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba turystów odwiedzających to miejsce. Stałym problemem są rysunki pozostawiane na ścianach przez nierozważnych ludzi.

Angkor Wat

9. Rzymskie Koloseum.

Rzymskie Koloseum to jeden z najbardziej znanych zabytków na świecie. Jego budowa została zakończona w 80 roku n.e., i od tej pory budowla gościła wyścigi rydwanów, pojedynki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta itd. Obecnie turyści złapani na niszczeniu tego miejsca mogą dostać karę 20 000 dolarów.

Rzymskie Koloseum

10. Piramidy w Gizie i Sfinks.

Piramidy w Gizie oraz Wielki Sfinks to prawdziwe ikony zabytków starożytnego Egiptu. Niestety krok za ich sławą krocza poważne zniszczenia, które są dziełem turystów, a nawet konserwatorów, którzy w przeszłości źle wykonywali swoje działania. Jeżeli wybierasz się w to miejsce pamiętaj aby odnosić się do budowli z szacunkiem.

Piramidy w Gizie i Sfinks

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze